Hrad Buchlov byl založen někdy v polovině 13. století. Za svůj vzhled vděčí rodu Zástřizlů, v jejichž držení byl od poloviny 16. století. Ale protože se zapojili se do stavovského povstání proti Habsburkům, po porážce o svůj majetek přišli.
ZBABĚLÝ VLČEK
Událost související s tajemnou lípou se měla odehrát v době, kdy hrad vlastnil Jindřich Prakšický ze Zástřizl, tedy kolem roku 1581. Hlavním aktérem byl Vlček, mladý zbrojnoš pana Jindřicha.
Protože Jindřich byl vášnivý lovec, doprovázel jej na jeho loveckých vyjížďkách. Jednou se jim do lovu připletl mladý myslivec. Pan Jindřich mu za to hrubě vyčinil. Ale myslivec si to nechtěl nechat líbit a nastala mezi nimi potyčka.
Pán hradu v ní utržil vážné zranění. Mladý Vlček, místo aby svého pána ochránil, zbaběle z místa uprchl. Jindřich byl následně dopraven sloužícími na hrad. A tehdy na Vlčka padlo podezření, že byl s myslivcem domluven a proto svého pána nechal na holičkách. Svoji vinu nepřiznal ani na mučidlech, ale přesto byl odsouzen k trestu smrti.
LÍPA NEVINY
Když Vlčka vedli na popravu, dostal spásný nápad. Vytrhl ze mě mladou lipku a zasadil ji zpět obráceně. Větvemi do země a kořeny nahoru. Zapřísahal se, že je nevinen a na důkaz toho, že se do roka tato obrácená lípa zazelená.
Toto prohlášení zviklalo i Jindřicha a tak místo popravy putoval Vlček na rok do vězení. A hle, za rok se opravdu na zkroucených kořenech zazelenalo listí. Vlček byl zachráněn, propuštěn z vězení a hrad Buchlov získal neobyčejný zázrak přírody.
Dodnes tvar větví připomíná spíše kořeny než korunu stromu. Však se mu také říká lípa neviny.
Na terase, dnes již ve stínu zmíněné mohutné lípy, se nachází také čtvercový kámen, který sloužil jako soudní stolec loveckého práva.