Kravaře, jako centrum menšího panství ve východní části Opavska, jsou písemně vzpomínány asi z roku 1224. Tehdy šlo zřejmě o panskou tvrz mocného moravského rodu s erbem, ve kterém je stříbrná střela v červeném poli.
Jak říká pověst, tak jednou pasák krav zahlédl, jak mohutný medvěd ohrožuje dceru hradního pána. Nezaváhal a sličné dívce zachránil život.
Za odměnu získal nejen její ruku, ale byl povýšen do rytířského stavu s přídomkem „z Kravař“ na památku jeho původu pasáčka.
POSTAVA ALCHYMISTY SEDIVOJE
Na scéně se objevuje i Michal Sendivoj ze Skorska pocházející z chudého polského rodu.
Vášnivý alchymista, který se dostal až na Pražský hrad k neméně vášnivému milovníkovi alchymie Rudolfu II. Velkou popularitu mu přinesl pokus, který v roce 1604 uskutečnil před císařem, když údajně proměnil obyčejný kov ve zlato.
Dokonce získal titul dvorního rady a věnoval se diplomacii. Kontakty na císařský dvůr mu umožnily, že po Bílé hoře získat kravařské panství. To bylo tehdy zkonfiskováno. Císař tímto splatil nemalé dluhy svému věřiteli Michalu Sendivojovi.
DEVĚT ZLATÝCH KACHEN
Na svém panství v Kravařích se Sendivoj opět věnoval alchymii. Ať již své bohatství nabyl svým alchymistickým uměním, nebo z práce jeho poddaných, rozhodl se prý je koncentrovat a důkladně ukrýt.
Nechal ze zlata ulít 9 kachniček, které skončily zazděné kdesi ve spleti podzemních chodeb.
Hraběnka Fontaine, která poté na zámku sídlila, velmi po zlatě toužila. Zřejmě musela něco vědět o pokladu a proto jej dlouhou dobu také sama hledala. Nakonec údajně nalezla z pokladu alespoň čtyři zlaté kachničky.
Vyzdvihnout z podzemí je měli čtyři zedníci. Nejprve jim postupně zavázala oči a dlouho je vodila sem tam podzemím, aby se nemohli orientovat. To samé následovalo při zpáteční cestě. Kachničky vyměnila za dukáty, aby mohla i nadále rozmařile žít.
KONEC SLAVNÉHO ALCHYMISTY
A jak vlastně skončil Sendivoj? Ten se upnul na učení Mistra Jana Husa a jeho předchůdců. Rozhodl se navštívit Skotsko, kde očekával podporu pro své nadšení husity. Pro své myšlenky o husitství zde nenalezl pochopení. Na dlažbě tržiště ve skotském městečku St.
Andrews je vyznačeno křížkem místo, kde byl upálen po obvinění z kacířství. Je zde známý pod jménem Craw, neboť místní nedokázali vyslovit přídomek „z Kravař.“
Pokud jej nikdo tajně neobjevil, zůstává nadále někde v podzemí ukryto ještě pět zlatých kachen. Jistě by ani dnes takový nález nebyl marný.