Duchové a přízraky se nevyhýbají ani armádě, jak naznačuje případ britské letecké základny HMS Daedalus asi 4 km od Portsmouthu. Nebo to je celé jinak?
Přes 100 let starý snímek, kde se zjevuje jako kdyby přízračný, již zesnulý voják, nedává odborníkům i zájemcům o tajemno spát dodnes.
Krátce po 1. světové válce roku 1919 ve zdejší jednotce RAF (Royal Air Force – britské královské letectvo) dochází k tragické nehodě, při níž je mladý letecký mechanik Freddie Jackson zabit vrtulí od letadla.
O dva dny později se koná jeho pohřeb a krátce na to vzniká shodou okolností skupinová fotografie celé jednotky.
Jaké je ovšem překvapení fotografa i všech britských letců, když se na vyvolaném snímku objevuje přízračná tvář jejich tragicky zabitého kolegy Freddieho!? Zdržoval se snad jeho duch mezi parťáky i po svém pohřbu?
NEJAUTENTIČTĚJŠÍ FOTOGRAFIE?
Fotografie je sice zhotovena už roku 1919, ale má být údajně zveřejněna teprve v roce 1975, a to známým britským pilotem sirem Victorem Goddardem (1897–1987), důstojníkem RAF. „Členové letky tehdy Jacksonovu tvář jednoznačně identifikovali a nemohlo se jednat o mýlku.
Zdá se, že se Freddie Jackson bez ohledu na svou smrt rozhodl objevit na skupinové fotografii se svými kolegy,“ tvrdí současný americký badatel z newyorské společnosti lovců duchů Stephen Wagner.
Podobně jako v případě mnoha jiných slavných duchařských fotografií se ani v případě posmrtného portrétu mechanika Freddieho Jacksona nedaří prokázat, že by bylo s negativem manipulováno, nebo byl snímek padělán.
Experti na paranormální fotografie jsou dnes většinou přesvědčeni o tom, že právě tento snímek patří mezi nejautentičtější! Skutečně zachytil fotoaparát na skupinové fotografii letky RAF tragicky zesnulého vojáka?
Lenka Kabeláčová