Terezínská pevnost byla založena v roce 1780 císařem Josefem II. jako ohromná pevnost na severozápadě Čech. Pro představu, byla určena až pro 70 000 vojáků a také byla dostatečně pevná a soběstačná.
Mohutný val kolem v délce asi 11 kilometrů je lemoval příkopem, který mohl být napuštěn vodou do výše několika metrů. Pevnost také měla například i vlastní mlýn. Na stavbu pevnosti bylo použito odhadem asi 250 milionů speciálních cihel.
Podzemí pevnosti je protkáno sítí důmyslných chodeb, včetně falešných odboček, pevného klenutí, takže posádka mohla čelit náporu obrovského vojska. V katakombách byli vojáci vycvičení pohybovat se i v naprosté tmě.
K orientaci jim sloužily jen speciální kameny zasazené do zdi. Absolutně tiché komory zase sloužily k odposlechu, kdyby se nepřítel snažil prokopat dovnitř. Takže dobytí by bylo téměř nemožné.
Ale nakonec, přes různé stavy pohotovosti, nikdy zde nebyla svedena vojenská operace. To však neznamená, že by pevnost neměla své tajemství.
DUCH VOJÁKA
V podzemních katakombách prý straší. Návštěvníkům se občas zjevuje duch vojáka. Někdy lidi jen mine, jindy ho lze spatřit, jak někde v podzemí sedí na židli. Pokaždé s bolestným výrazem ve tváři. Především se objeví, pokud jsou mezi návštěvníky ženy.
Jak se traduje, nešťastná láska dohnala vojáka k tomu, že se na místě pevnosti oběsil. Od té doby bloudí jeho duch pevností a marně mezi ženami vyhlíží tu svoji milovanou. Ale návštěvníkům neublíží.
Inu, nejen sklepení hradů či zámků, ale i v podzemích pevnostech se mohou vyskytovat paranormální jevy.