Madagaskar, pro mnohé exotický ráj, pro jiné nebezpečná džungle. Tento africký ostrov ukrývá mnohá tajemství a záhady, jednou z nich je například vraždící strom Kumanga.
Strom v roce 1998 popsal například český cestovatel Ivan Mackerle. Od domorodců zjistil, že strom roste jen v jedné části ostrova a má barevné květy, které vylučují smrtelně jedovatý plyn. Poté přemluvil místní obyvatele, aby mu strom ukázali.
Ti se stromu báli natolik, že svolili až poté, co jim Mackerle opatřil plynové masky. Strom Kumanga v období návštěvy Mackerleho nekvetl. N nebyl tudíž tolik nebezpečný. Přesto pod ním cestovatel objevil několik zvířecích mršin a koster.
Podle místních existují stromy na ostrově už dlouhá staletí a padlo jim za oběť už mnoho neopatrných lidí.
Místní si například vyprávějí příběh důstojníka britské armády, který strom Kumanga považoval za výmysl a následně se při průzkumu džungle sám jeho jedem otrávil.
Lidem nebezpečná flóra
Stojí za zmínku, že Mackerle na strom Kumanga narazil v podstatě náhodou. Na Madagaskaru totiž pátral po jiném nebezpečném stromu, který o více než sto let dříve popsal Němec Carl Liche.
Ten měl na vlastní oči vidět, jak členové kmene Mkodo lidožravému stromu obětovali jednu za svých žen. „Žena nehnutě stála u stromu. Jeho větve ji pak náhle omotaly kolem končetin a krku.
Žena chvíli křičela, brzy ale utichla navždy, to když jí větve rozmačkaly svou neskutečnou silou,“ popsal děsivý zážitek Liche. Samotný lidožravý strom prý nejvíce ze všeho připomínal obří ananasovník.
V jeho koruně, ze které vyrůstaly dlouhé šlahouny podobné liánám, se prý držela zatuchlá kapalina, která měla omámit jeho oběti. I přesto, že se ho kromě Mackerleho pokoušelo najít i mnoho dalších dobrodruhů, žádný nakonec neuspěl.