Záhadný tvor z centrální Afriky, kterému domorordci říkají mourou-ngou, by podle některých kryptozoologů mohl být exemplářem šavlozubé šelmy. Ty jsou však již mnoho let považovány za vyhynulé.
Různé druhy šavlozubých kočkovitých šelem, pro které se často používá nepřesné označení šavlozubý tygr, se na planetě objevily už před miliony let, rozšířeny byly po celém světě a ojediněle se vyskytovaly ještě před 10 000 let.
Poté jejich stopy mizí. Dnes jsou považovány za vyhynulé, přesto z různých koutů světa stále přicházejí zprávy o pozorování zvířat, která bychom mohli považovat za šavlozubé kočky.
Četná pozorování přicházejí zejména z centrální Afriky, kde si domorodci vyprávějí o mourou-ngou, až 3,5 metru dlouhé kočkovité šelmě s modrobílými skvrnami či pruhy na zádech a obrovskými tesáky. Zvíře po sobě zanechává stopy větší než lev s výraznými drápy.
Má jít o obojživelné zvíře žijící v jeskyních podél břehu řeky. Živí se hrochy a slony, ale zaznamenány byly i útoky na kánoe plovoucí po řece, jejichž lidská posádka neměla proti obřím šelmám sebemenší šanci.
Mourou-ngou prý loví ve dvojících tak, že jeden z páru zažene kořist do vody, kde už číhá druhý. Tato hlášení přitáhnou pozornost několika prominentních kryptozoologů, včetně již zmiňovaného Bernarda Heuvelmanse. Skrývá se za jménem mourou-ngou pravěký tvor?
ÚTOKY POKRAČUJÍ
Francouzský expert na středoafrickou divočinu Lucien Blancou (1903-1983) při pátrání po šavlozubé šelmě zazanmenal řadu svědectví o útocích mourou-ngou na člověka.
Jeden z nejdramtičtějších se odoehrává koncem léta roku 1911. Po řece Bamingui se tehdy plavil člun s francouzskými vojáky, když se z vody náhle vynořila obrovská tlama, popadla jednoho muže a stáhla ho pod vodu, přičemž převrhla celý člun.
Pak se šelma ještě na okamžik vynoří, v tlamě stále drží bezvládné tělo vojáka a nakonec zase zmizí pod vodou, zatímco se ostatní muži snaží dostat do bezpečí.
Zprávy o podobných incidentech přicházejí v průběhu 20. století opakovaně.
Jeden z posledních zaznamenaných střetů se odehrává v únoru roku 1985, kdy je místní průvodce uváděný jako Marcel při lovu na řece Bamingui málem sražen do vody obrovskou šelmou, která se k němu přiblížila zezadu.
Očití svědkové a šťastlivci, kteří střet s mourou-ngou přežijí, přitom shodně popisují tvora, který jaako by vypadl z učebnice paleontologie. Kryptozoologové proto připouštějí možnost, že by mohlo jít o přežívající druh šavlozubé pravěké šelmy. Potvrdí se jeho domněnky?