Ostrov Sentinel je jedním z více než 550 malých ostrůvků v Bengálském zálivu. Přesto je mezi nimi něčím výjimečný. Jeho obyvatelé, kterým se podle ostrova říká Sentinelové, patří k nejizolovanějším a nejvíce nepřátelským kmenům na světě.
A právě tato agresivita vedla k tomu, že Indie, pod kterou ostrov patří, zakázala komukoliv přiblížení nebo vstup na ostrov.
Proto o životě místních obyvatel nevíme téměř nic. Jen to, že se živí lovem a sběrem bobulí. Má jít o lidi tmavší pleti, kteří nemluví žádným známým jazykem. Neví se, odkud se zde vzali a kolik jich vlastně je. Některé odhady se pohybují od společenství asi 40 osob, až k pěti stům.
Používají jen luky, šípy a oštěpy, takže je podle mnohých teorií jejich životní úroveň na úrovni doby kamenné.
POKUSY O NAVÁZÁNÍ KOMUNIKACE
Tak jako v jiných případech, i na tomto ostrově docházelo k možnostem navázání přátelství s domorodci. Bohužel, ač chtěné, nebo nechtěné, střety končily nezdarem. Každý, kdo se k ostrovu přiblížil, byl nemilosrdně zabit.
Ať to již byli turisté, kteří se vydávali na ostrov na vlastní pěst, nebo námořníci, kteří zde ztroskotali. Řada výzkumníku se snažila obvyklými způsoby si naklonit obyvatele různými dary, ale bez úspěchu.
Koncem 19. století se uskutečnila britská expedice. Podařilo se jí prý dokonce odchytit pár domorodců, kteří však záhy zemřeli, neboť neměli naši imunitu.
Také i moderní metody selhaly. Před vrtulníky se domorodci dokáží ukrýt, nebo je napadají svými primitivními zbraněmi.
MOUDRÉ ROZHODNUTÍ
Na základě problémů s možností navázání kontaktů s domorodci, žijícími na úrovni doby kamenné, došla indická vláda k tomu, že vyhlásila ostrov za chráněné území. Tento prostor je proto střežen před jakýmikoliv pokusy o jeho návštěvu.
Vláda usoudila, že není důvod, aby nějakým vojenským zásahem likvidovala domorodce. Také násilná změna jejich života by stejně znamenala jistou smrt kmene, který postrádá jakoukoliv imunitu vůči našim chorobám. A tak je jejich osud ponechán v jejich rukou.
A to včetně urputnosti, s jakou brání svou svobodu a kus své země. Možná, že se v budoucnu najde nějaké humanitární řešení, které nám dovolí se o jejich obyvatelstvu dozvědět více.