Po 120 letech se nejstarší počítač světa znovu dostává do popředí zájmu. Vědcům z univerzity v Londýně se podařilo vytvořit 3D model zařízení, pomocí kterého jej mohli přivést zpět k životu a prolomit tajemství starověkého mechanismu.
Když se v roce 1900 krátce před Velikonocemi vydá potápěč Elias Stadiatos na sběr podmořských hub nedaleko řeckého ostrova Antikythéra, objeví v hloubce 42 metrů pod hladinou velmi staře vypadající vrak.
Později vyjde najevo, že jde o vrak římské lodi převážející vzácné bronzové busty, vyřezávaná mramorová díla, šperky a mince, která se potopila v roce 67 př. n. l., na své objevení tak čekala téměř 2000 let.
Dva roky po objevení vraku byl zahájen archeologický výzkum, který přetrvává prakticky dodnes. Z vraku či mořského dna kolem něj jsou záhy vyzvednuty sochy a další hodnotné předměty.
Vše ale zastíní nález nevelikého kovového artefaktu, který vstoupí ve známost jako mechanismus z Antikythéry. Jde vlastně o složitý analogový počítač ze dřeva a mědi, který byl vytvořen někdy mezi lety 150–100 př. n. l.
Sloužil nejspíš k pozorování nebeských těles a navigaci a vědce ještě dnes udivuje svou přesností a vyspělostí. Jak mohlo tak propracované zařízení vůbec vzniknout? A jaká byla jeho původní podoba?
PŘEDČILO SVOU DOBU
Zařízení tvořilo 37 ozubených koleček, které se svým provedením vyrovnají hodinám konstruovaným až v 18. století! Také vědomosti potřebné k sestavení tohoto mechanismu dalece přesahovaly tehdejší úroveň.
Strojek detailně zaznamenává pohyb Měsíce a Slunce, dokáže předvídat jejich zatmění a dokonce napodobuje nepravidelnou oběžnou dráhu Měsíce. Přitom ještě v 17. století lidé věřili, že Země je placatá a Slunce s Měsícem obíhají kolem ní!
Před několika dny byla publikována vědecká zpráva přinášející vzrušující novinu. 120 let po objevu zařízení byl tento tajemný starověký „počítač“ přiveden zpět k životu.
Vědci z University College London pomocí 3D počítačového modelování zrekonstruovali přední panel zařízení v ohromujících detailech. Nyní tým doufá, že brzy vytvoří funkční repliku původního zařízení v životní velikosti.