V souhvězdí Labutě se ukrývá tajuplná hvězda, která astronomům a milovníkům science fiction nedá spát. Chová se totiž dost podivně – pohasíná na celé dny a dokonce týdny, a nikdo zatím přesně neví, proč.
Teorie zahrnují komety, oblak prachu i nesmírně vyspělou mimozemskou civilizaci.
Hodnota pohasnutí hvězdy, tedy snížení jejího jasu, je pro astronomy klíčovou informací při hledání exoplanet.
Ti si podle snížení jasu při transitu planety dovedou snadno vypočítat, jak je planeta velká, v jaké vzdálenosti od hvězdy se nachází a jestli kolem planety obíhá měsíc.
Důkaz mimozemské civilizace?
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy a je tak veliký, že do jeho průměru by se maličká Země vešla jedenáctkrát. I takový Jupiter by přitom jas hvězdy KIC 8462852, neboli Tabbyiny hvězdy snížil jen o pouhé 1 %.
Ovšem 28. února 2013 hvězda pohasla o celých 22 %, zatímco 5. března 2011 to bylo 15 %.
Jednou z teorií je, že výrazné pohasínání dokazuje existenci Dysonovy sféry. Jde o (zatím) čistě hypotetickou konstrukci obřích rozměrů, jejímž účelem je absorbovat všechnu energii, kterou hvězda vydává. To by znamenalo i existenci vyspělé mimozemské civilizace.
Ukradený měsíc
Další teorie jsou trochu víc při zemi. Někteří astronomové sází na výkyvy v magnetickém poli hvězdy, jiní mluví o reji stovek komet, a ve hře je podle některých i možnost poruchy teleskopů.
Další bádání Boyajianové však ukazuje na to, že stmívání hvězdy nejspíš způsobuje oblak prachu s částečkami ne většími než zrnko písku, který Tabbyinu hvězdu obklopuje. Zdrojem tohoto prachu je měsíc, který si hvězda svou gravitací přitáhla k sobě.