Rover o velikosti průměrného automobilu, který na Marsu přistál letos v únoru, má za sebou další unikátní experiment.
Tentokrát se mu podařilo přeměnit marťanskou atmosféru na dýchatelný kyslík, což v by v budoucnu mohlo pomoci při případné kolonizaci Rudé planety.
Vesmírná agentura NASA v poslední době slaví mnoho vědeckých prvenství. Před několika dny byl ohlášen úspěšný let vrtulníku Ingenuity, který se tak stal prvním řízeným letem na jiné planetě.
A nyní si své prvenství zapisuje také rover Perserverance, který úspěšně přeměnil oxid uhličitý v marťanské atmosféře na kyslík. Něco takového se na jiné planetě nikdy předtím nestalo.
Speciální zařízení, kterým je rover vybaven, dokáže při výrobě kyslíku rozdělit molekuly oxidu uhličitého, které se skládají z jednoho atomu uhlíku a dvou atomů kyslíku. Z oxidu uhličitého se tedy po zbavení atomu uhlíku stává dýchatelný kyslík.
DOSAŽENO MILNÍKU?
Tento proces je nesmírně významným milníkem pro hypotetickou kolonizaci Marsu, neboť oxid uhličitý tvoří více než 95 % marťanské atmosféry, zatímco kyslíku se zde nachází pouze 0,13 %.
Vytvořit dýchatelnou atmosféru by proto bylo jedním z prvních úkolů pro budoucí osadníky. Vědci si od toho také slibují možnost vytvářet vlastní palivo přímo na Marsu, které by sem jinak muselo být převáženo ze Země. Staneme se díky úspěchu vozítka Perseverance svědky kolonizace Marsu?