Pokud chceme hledat analogii mezi vpádem Sovětské armády do Afghánistánu v roce 1979 a invazí ukončující v roce 1968 Pražské jaro, můžeme hledat oporu v podobné vojenské strategii i ve faktu, že obě akce plánovali stejní stratégové.
To ovšem není jediný spojovník mezi naší zemí a deset let trvajícím konfliktem v Afghánistánu. Stopa vede do bývalé pevnosti Josefov ve Východních Čechách.
Pevnostní nemocnice
Střední skupina vojsk bylo vojenské uskupení Sovětské armády, umístěné od 24. října 1968 do 21. června 1991 v Československu. Do této skupiny patřily i tři nemocnice. Jedna z nich se nacházela v historickém pevnostním městě Josefov. Zdejší nemocniční budova měla dlouhou a barvitou historii.
Součástí pevnosti Josefov se stala již v roce 1789. Její tehdejší kapacita byla neuvěřitelná: mohlo se zde léčit až 1200 vojáků. Od 15. října 1968 nemocnici začala využívat Sovětská armáda. Kapacita v té době činila 300 lůžek.
Jednalo se o prestižní vojenské lůžkové zařízení pro příslušníky sovětských ozbrojených sil dislokovaných na území Československa.
Za určitých podmínek ji mohli využívat i místní občané. Povolení k ošetření nebo léčení v této vojenské nemocnici však vydával okresní výbor KSČ.
V sousedství nemocnice byla zřízena poliklinika, kde si několik kanceláří pro sebe vyhradila i sovětská státní bezpečnost, pověstná KGB.
Afghánská linka
V 80. letech 20. století prosakovaly mezi veřejností zprávy, že se v Centrální vojenské nemocnici Střední skupiny sovětských vojsk v Československu, útvaru č. 40302 v Josefově možná léčí i vojáci zranění ve válce v Afghánistánu.
Tato informace byla později v obecné rovině potvrzena, avšak chybí jakékoli další údaje o počtech vojáků či době jejich pobytu v Josefově. Přesnější data by mohl poskytnout například web bývalých příslušníků Střední skupiny vojsk Sovětské armády.
V seznamu jednotek zde figuruje i vojenská nemocnice v Jaroměři, útvar č. 40302. Pro vstup na web je ovšem nutné uživatelské jméno a heslo… Takže litujeme, stále „soveršeno sekretno“ – přísně tajné!