V období let 1892-1895 došlo nedaleko obce Suchý Důl ve Východních Čechách k sérii zjevení, které zde prožila Kristina Ringlová (1878 – 1957). První nadpřirozenou vizi dívka prožila jako čtrnáctiletá.
I v současnosti najdeme v lokalitě zvané Ticháčkův les řadu připomínek na tyto záhadné události.
Na svátek Sv. Vavřince 10. srpna 1892 spatřila Kristina Ringlová v lese jakoby levitující postavu ženy v dlouhém rouchu. Žena dívku opakovaně oslovila. Ta se však lekla a utekla domů, kde vyprávěla, že potkala Pannu Marii.
Nikdo netušil, že se právě rodí kult Panny Marie Suchodolské, který do Ticháčkova lesa, jako místa tajemného zjevení, přiláká až 15 000 poutníků za den.
Situace došla tak daleko, že do oblasti muselo být posilováno vlakové spojení. V lese vyrostla křížová cesta, kaplička a další hmotné atributy suchodolského zázraku.
Od zjevení k vraždě
Katolická církev byla k zázraku zjevení u Suchého Dolu velmi rezervovaná. Královéhradecký biskup dokonce vydává pastýřské listy, kterými věřící varuje před návštěvou poutního místa, dokud nebude celá záležitost řádně vyšetřena.
Jistou dobu hlídá Ticháčkův les před návštěvou horlivých stoupenců zázraku i četnictvo.
Podezíravý přístup k zázraku i jistá nedůvěra k osobě Kristiny Ringlové se katolické církvi vyplatila v situaci, kdy byla dotyčná v roce 1903 odsouzena za vraždu kamarádky Anežky Špačkové během jejich společné cesty do Rakouska.
Kateřina Ringlová si nakonec odseděla ve vězení 15 let, ačkoli prvotní verdikt soudu zněl: trest smrti.
Epilog
Církev ovšem po desítkách let bere na milost nejen odsouzenou vražedkyni, ale i zázrak zjevení Panny Marie Suchodolské.
Rekonstruovanou lesní kapli posvětil v roce 2012 kardinál Dominik Duka. Tvář sochy Panny Marie na hlavním oltáři je prý velmi podobná vzhledu mladičké Kristiny. Suchodolský zázrak? Kdo věří, věř!