reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Reportáže
Pod „Kahanem III“ neměla být nikdy tma…
Mirek Brát
od Mirek Brát 26.5.2021
4.5tis
Pevnost Kahan III se stále skrývá za vysokým plotem.
458
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Na úpatí Orlických hor nedaleko České Čermné se nachází bývalý pěchotní srub N-71 předválečného československého opevnění. Po roce 1986 fungoval v supertajném režimu jako Kahan III – součást plánů Československé socialistické republiky pro případ jaderné války.

Pevnost Kahan III se stále skrývá za vysokým plotem. K pevnosti vás navede turistické značení. Kahan III původně jako srub N-71 byl součástí linie opevnění na Dobrošově (na snímku   srub Zelený). Američané se nakonec k pevnostní linii Dobrošov  zahrnující i „studenoválečný“ Kahan III „probili“, byť v podobě military historických klubů.

Pečlivý účetní zaznamenal, že předválečné stavební práce tohoto oboustranného dvoukřídlého objektu s osádkou 35 mužů si vyžádaly celkem 1895 m3 železobetonu. Pěchotní srub byl osazen dvojicí pancéřových zvonů.

Po okupaci Československa však německá armáda zvony i střílny demontovala a odvezla. Pevnostní stavba se v dalších desetiletích úspěšně skrývala v lesní vegetaci. Druhý život vdechlo srubu N-71 Ministerstvo vnitra ČSSR až za časů gorbačovské perestrojky.

Kryt pro případ jaderné války

O tom, že je v lesním porostu předválečný bunkr, se v okolí samozřejmě vědělo. Mnoho místních obyvatel se však domnívalo, že „revitalizace“ objektu v 80. letech 20. století má cosi společného s vodárnou či jiným druhem civilního využití, tak bylo utajení dokonalé.

„Pod Kahanem III byla opravdu tma“, uděláme –li parafrázi na známé přísloví o tmě pod zapálenou svíčkou.

K pevnosti vás navede turistické značení.

Jinak však tajné využití staré vojenské pevnosti směřovalo všemi silami k tomu, aby zde skutečná tma nikdy nebyla… Objekt ukrytý za plotem s ostnatým drátem měl poskytovat v případě jaderné války dostatek elektrické energie pro napájení důležitého telekomunikačního a spojovacího uzlu.

Kahan III původně jako srub N-71 byl součástí linie opevnění na Dobrošově (na snímku srub Zelený).

Vedle tohoto objektu byly do plánů zahrnuty i dva další sruby vzdálené cca 300 m, které měly plnit roli technického zázemí pro hlavní vedení Kahanu III.

„Kahanovic opevněná rodina“

Jako „bratránci“ Kahanu III  s krycím označením Kahan I a Kahan II fungovaly další předválečné železobetonové objekty v Orlických horách v pevnosti Hanička u Bartošovic. Ty měly pomoci vybraným příslušníkům politické elity přežít jadernou zimu.

Objekt Kahan III byl do 90. let 20. století ve správě ministerstva vnitra.

Američané se nakonec k pevnostní linii Dobrošov zahrnující i „studenoválečný“ Kahan III „probili“, byť v podobě military historických klubů.

V roce 1991 byl celý projekt zrušen z důvodu změny politického klimatu ve světě. Poté docházelo k značnému chátrání objektu a nekontrolovatelnému odvozu technického vybavení. Od roku 2003 N-71 alias Kahan III provozují nadšenci z klubu vojenské historie.

Foto: autor
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]