Přímořské letovisko Nairn na severovýchodě Skotska je už od 19. století v hledáčku turistů, kteří touží po odpočinku a po tom strávit den na písčité pláži u moře. Pro některé místní je však život v Nairm noční můrou, ze které se ne a ne probudit.
Důvodem trápení je tiché. nevysvětlitelné, pulsující hučení, které tu někteří obyvatelé slyší ve dne v noci, a to už několik let.
„Když jsme si v domě nechali postavit nový komín, ten zafungoval jako zesilovač toho zvuku,“ svěřuje se Blan Bremnerová, která záhadný hukot musí poslouchat už od roku 2018.
Hukot mají i v Austrálii
„Jeden z našich sousedů, co žije nedaleko, také neustále slyší pulzující, bzučivý zvuk,“ pokračuje Bremnerová. Úřadům se ale za ty roky dosud nepodařilo zjistit, co otravný hluk na nízké frekvenci způsobuje. Jisté ale je, že před ním není úniku.
Nairn ale není jediné místo, jehož obyvatelé slyší záhadný zvuk – podobný nevysvětlitelný jev trápí i nedaleké skotské přímořské letovisko Largs, a to už od 80. let minulého století.
Obyvatelé anglického městečka Woodland v hrabství Durham rovněž slyší hluk, který podle nich zní jako předení dieselového motoru nebo bzukot elektřiny.
Pak je tu Taos v americkém Novém Mexiku, kde se první zmínky o zvuku objevují už v 50. letech minulého století, a dále město Windsor v kanadském Ontariu nebo přímořská oblast Bondi nedaleko australského Sydney. A tak bychom mohli pokračovat dál.
Zprávy z vesmíru?
Zajímavé ale je, že zvuk neslyší všichni, jen asi 2 % populace postižené oblasti.
Tajemný hukot je ve všech případech slyšet nejčastěji večer a v noci, když utichne hluk měst, a vždy se objevuje jen v menších městech, kde ruch dopravy není tak silný jako v metropolích.
Nikdo s určitostí nezjistil, co hluk způsobuje – ovšem teorií, a často bláznivých, je více než dost. Někteří v tom zkrátka vidí tinitus, neboli šelest v uších, jiní tvrdí, že jde o hučení generátorů v blízkých továrnách nebo elektrárnách.
Někteří mají za to, že nízkofrekvenční hukot může způsobovat elektromagnetické záření, které vydávají mobilní telefony a vysílače. A skutečně existují případy lidí, kteří trpí přecitlivělostí na tento druh záření.
A pak tu jsou ti, kdo si jsou jistí, že hukot způsobují mimozemšťané, kteří na Zemi posílají nějaké sdělení – bohužel je ale naše z vesmírného měřítka primitivní technologie nedokáže rozluštit.