Těsně před Vánoci roku 2019, konkrétně 18. prosince, vypustila Evropská kosmická agentura ESA vesmírný teleskop CHEOPS, určený k průzkumu exoplanet, jejich složení a hustoty. První vánoční dárek na sebe nenechá dlouho čekat.
Ten dárek bohužel nemá podobu planety, která je stejná jako Země a mohla by tak být planetou B, kterou by lidstvo mělo v záloze pro případ nouze. Kufry tak ještě není třeba balit.
Údaje, které CHEOPS pošle zpátky na Zemi, jsou ale zajímavé pro každého vesmírného fajnšmekra.
Na planetě je dost horko
Plynný obr s názvem WASP-189b je vlastně první planetou, kterou CHEOPS studuje. Je jeden a půl krát větší než Jupiter, nachází se v souhvězdí vah zhruba 322 světelných let od Země a kolem své hvězdy obíhá tak blízko, že to stihne za necelé tři pozemské dny.
Protože obíhá tak blízko, teplota na povrchu se dosahuje šílených 3 200 stupňů! To je teplota, při které se železo netaví, ale rovnou odpařuje.
Ba co víc, planeta je ve vázané rotaci a takové planety mají jednu stranu, „která je vždy vystavená světlu hvězdy a, v souladu s tím, stranu s nekončící nocí,“ vysvětluje švýcarská astronomka Monika Lendlová.
Slunce má tvar elipsy
To z WASP-189b dělá jednu z nejextrémnějších planet, která byla zatím nalezena. Zajímavé je i to, že tento ultra-horký Jupiter vznikl mnohem dál od své hvězdy HD 133112, ale postupem času se vydal na výlet vstříc své hvězdě nebo ho sem něco přitáhlo. Nebylo by to poprvé, co astronomové podobný jev spatřili.
A zajímavá je i samotná hvězda HD 133112. Ta rotuje tak rychle, že už ani není kulatá, ale tvoří elipsu. Navíc je větší a žhavější než naše slunce.