Legenda o dominikánském klášterním pokladu v Chrudimi prostupuje staletími.
Pokud však půjdeme po stopě tohoto pokladu nesmírné ceny, zjistíme, že relativně nedávno se poklad vynořil na světlo boží, aby se však za ním opět zavřela pomyslná voda pouhé historické legendy. Uspěl snad nějaký hledač pokladů?
Klášterní kostel Řádu bratří kazatelů – dominikánů v Chrudimi měl být vyzdoben tuctem stříbrných soch apoštolů, které doplňovala zlatá socha Krista. Skulptury v nadživotní velikosti měly být osazeny drahými kameny včetně diamantů.
Kláštery, dominikánské nevyjímaje, byly v neklidných válečných dobách lákadlem pro pravidelné armády i loupeživé bandy. Chrudimští dominikáni se tak rozhodli cenné sochy ukrýt. Učinili tak moudře bez zbytečných odkladů.
Osud jim však nedopřál sochy vyzvednout z podzemního úkrytu a vrátit je zpět do interiéru kostela. V dubnu roku 1421 obsazují Chrudim husitská vojska. Klášter zaniká. Mniši byli upáleni na chrudimském náměstí.
Vznik legendy
V Chrudimi bylo postupně vytipováno více míst, kde by se sochy měly nacházet. Jedno z nich bylo lokalizováno na hlavním náměstí. O přesnou navigaci se prý staral stín, který vrhala jedna z kostelních věží přesně ve tři hodiny odpoledne konkrétního dne v roce.
Časem se však zapomnělo, o kterou věž se jedná, rovněž se po přestavbách a požárech měnila výška věží. Z dominikánského klášterního pokladu z 15. století se stala jedna z chrudimských legend.
Poklad objeven?!
V roce 2007 však proběhne místním tiskem informace, že jistý pisatel oznamuje chrudimské samosprávě, že legendární poklad byl nalezen. Znovu je zde citován zesnulý historik Jiří Charvát, který ve své knize Stará Chrudim o pokladu píše.
Autor dopisu přirovnává objevení dominikánského klášterního pokladu k významu obřího rukopisného díla Codexu Gigas z podlažického kláštera. Jak rychle se vynořila zpráva o objevení pokladu, tak rychle zase tato informace mizí.
Kdy a kde byl dominikánský poklad nalezen? Jak skutečně vypadá a z čeho se skládá? Patnácté i dvacáté první století pokládají stejné otázky a nalézají tytéž odpovědi. Bohužel…