Trčet v práci i dlouho po pracovní době, to není o co stát. Teď ještě, kdyby v kanceláři strašilo, no to by byla poslední kapka! Přesně to se ale každoročně děje na Tchaj-wanu, kde v sedmém měsíci lunárního kalendáře začíná Měsíc duchů.
Letošní Měsíc duchů začal už 22. srpna a v té době se otevírají brány pekla a vypouští mezi smrtelníky bezpočet duchů, kteří tu svobodně rejdí a hledají jídlo, peníze, zábavu a především duše.
Zaměstnanci odmítají být v práci přesčas
Tchajwanci, a zvlášť zaměstnanci, to berou smrtelně vážně a během tohoto měsíce jich celých 31 % odmítá pracovat přesčas. A není se čemu divit.
Nedávná studie ukázala, že 70 % pracovníků v liduprázdné kanceláři slyšelo děsivé zvuky, 51 % jich vidělo podivné záblesky a 37 % slyšelo kroky, které nedoprovázelo žádné tělo.
Další zase hlásí, že se samo otevíralo okno, výtah se zastavoval na patrech, kde nikdo nebyl, nebo že zvonil telefon, ale na druhém konci bylo ticho.
Většina firem se proto duchy snaží usmířit tak, že jim během zvláštních ceremonií Pudu nabídnou jídlo (rýži, maso, víno a ovoce). Aby si zajistili přízeň duchů, zaměstnanci je nazývají „dobří bratříčkové“, aby si je snad nerozhněvali použitím slova „duch“.
Nesbírejte mince z chodníku
Aby Tchajwanci měsíc duchů přežili ve zdraví, stačí dodržovat různá pravidla. Například plavání je v tomto měsíci naprosté tabu. Duše zemřelých totiž prý čekají pod hladinou, aby se mohly zmocnit nového těla a dosáhnout reinkarnace.
Černá barva duchy přitahuje jako magnet, takže obléknout si černé triko je jen na vlastní riziko – a podobně na duchy funguje i zvonkohra.
Po setmění zapomeňte na použití blesku při focení – z fotografie by na vás mohl zírat nějaký duch. A pokud na ulici uvidíte nějaké ty drobáky, nechte je tam ležet. Někdo je tam mohl hodit duchům, a pokud je seberete, duchové vás budou sledovat až domů.