Případů zvláštně vypadajících dětí je v historii pěkná řádka, ale zřejmě málokterý přitahuje pozornost dodnes v takovém měřítku jako příběh dvou anglických dětí, které se objevily ve 12. století v městečku Woolpit v Anglii.
Měly totiž zelenou kůži a jedly jen syrové fazole!
Děti – chlapec a dívka – se údajně ve vsi objevily během období sklizně za vlády krále Štefana III. (1135 – 1154).
Měly zelenou kůži, mluvily jazykem, který nikdo neznal, a když je přivedli do vesnice, několik dní odmítaly jakékoliv jídlo, až náhodou narazily na syrové fazole, které hltavě snědly.
PRÝ POCHÁZELY Z PODZEMNÍHO SVĚTA
Postupem času se naučily jíst i normální jídlo a ztratily svoji zelenou barvu kůže, ale chlapec brzy poté, co byly děti pokřtěny, vážně onemocněl a zanedlouho zemřel.
Poté, co se naučily anglicky, děti vypověděly, že pocházejí ze země, kde nikdy nesvítí slunce – údajně ji nazývaly Země svatého Martina.
BARVU KŮŽE VĚDCI VYSVĚTLILI, PŮVOD DĚTÍ NIKOLIV
Je tenhle příběh pravdivý? To dodnes nikdo nedokáže říct, ale v dobových kronikách jsou o něm rozsáhlé záznamy. Podle nich si přeživší dívka pod jménem Agnes nakonec měla vzít muže jménem Richard Barre.
Podle vědců mohla za zelenou barvu kůže u dětí určitá nerovnováha v dietě, která se sama srovnala, když začaly přijímat normální jídlo. A jazyk, kterým mluvily? To už je poněkud větší záhada. Vědcí se kloní k tomu, že děti pocházely z dnešního Beneluxu.
Za krále Štefana III. však do Anglie přicházelo množství lidí z Flander, takže je opravdu nepravděpodobné, že by jejich jazyk nikdo v Anglii nerozpoznal. Zelené děti z Woolpitu zkrátka dodnes obklopují některé nevysvětlené okolnosti.