Aspoň tak se to traduje v pověsti o třech prospektorech, kteří v tuhé zimě v roce 1880 na jeskyni narazili.
E. J. Oliver, S. J. Harkman a H. A. Melton přitom byli v horách vlastně náhodou – při průzkumu je zaskočila sněhová bouře a jeskyně skýtala jediný možný úkryt. To, co tam objevili, jim ale vyrazilo dech.
Do malé průrvy ve skále se muži se svým vybavením sotva vmáčkli, ale puklina se po pár metrech rozšířila v dlouhou chodbu. Uvnitř našli u stěn opřených pět mrtvol, ze kterých už zbyly v podstatě jen kosti.
Byli to muži, které stejně jako je zastihla v horách vánice, nebo prospektoři pohřbení v nitru hory zaživa při hledání zlata? To, že trojice objevila několik úzkých chodeb vytvořených lidskou rukou, hovoří spíš pro to druhé.
VE VÝKLENCÍCH LEŽELO ZLATO
Trojice si náhodou vybrala jednu z chodeb a pustila se do ní.
Věděli sice, že až se bouře přežene, protáhnou se zpět skalní prasklinou, kterou sem vstoupili, a nezahynou tedy jako nešťastná pětice, kterou objevili, ale když už v jeskyni byli, stálo jim za to ji trochu prozkoumat.
Jak dobře se rozhodli, se ukázalo velice záhy. V chodbě narazili na výklenky vytesané do skály a všimli si několika zvláštně vypadajících kamenů. Jaké však bylo jejich překvapení, když zjistili, že v rukou drží čisté zlato! Podle jejich pozdějšího líčení ho tam byly plné police!
NA JAŘE UŽ JESKYNI NENAŠLI
Trojice mužů nad tím byla u vytržení. Pak popadli pět zlatých cihel, vymotali se z jeskyně a zamířili přímo do nejbližšího města, kde podali zprávu o svém objevu. Tam zjistili, že zlato je pravé a každá cihla má cenu 900 dolarů, což tehdy byly obrovské peníze.
Pro představu, podle přepočtů tehdejších cen by jim dnes každá cihla vynesla více než 24 tisíc dolarů, tedy přes půl milionu korun. Trojice samozřejmě o přesné poloze jeskyně nikomu neřekla a na jaře se tam vypravili znovu.
Tentokrát už ale zjistili, že vrcholky a údolí jsou si všechny víceméně podobné a jeskyni, kde si mohli přijít na obrovské bohatství, už přes veškerou snahu nikdy nenašli.
A nepodařilo se to ani nikomu, kdo je zkoušel napodobit. Zlato v Coloradu tak zůstává ukryté dodnes a jeskyně, kde trojice v roce 1880 svůj podíl nalezla, se dnes říká Jeskyně mrtvých mužů. Vydá ještě někdy své zlato, nebo ho budou kostlivci strážit už napořád?