Velkolepá světelná show, kterou lze často pozorovat na obloze severní polokoule, fascinuje lidstvo od nepaměti. Již léta se také objevují zprávy o strašidelných a záhadných zvucích, které polární záře údajně vydává.
A zdá se, že nejde o pouhý mýtus.
Polární záře vzniklá v důsledku čtvrteční silné erupce na Slunci měla o víkendu rozzářit oblohu i nad Českem.
Nakonec však nebyla tak silná, jak vědci předpovídali, a objevila se pouze v severských zemích, což dokazuje, že vědecké poznání tohoto fenoménu má ještě svá slepá místa.
Jedno z těch nejzajímavějších se týká údajných zvukových projevů, které podle mnoha svědků může polární záře za vzácných podmínek vyluzovat.
Zprávy z počátku 20. století popisují tyto zvuky jako „téměř nepostřehnutelné praskání, šumění nebo svištění“, které se objevuje během obzvláště intenzivních projevů záře.
Obyvatelé skotských Shetlandských ostrovů je také popisují jako zvuk podobný šustění hedvábí.
SLYŠELI TO I VĚDCI
Ačkoli byly tyto zprávy často odmítány, v posledních letech se tento jev začal považovat za skutečný, neboť se konečně donesl i k uším samotných vědců. Někteří badatelé jej nejen slyšeli, ale dokonce i zaznamenali.
Například asistent Carla Stormera, předního vědce zabývajícího se polární září, uvedl, že zvuk připomíná „velmi zvláštní slabé hvízdání, zřetelně vlnící se, které jako by přesně sledovalo vibrace polární záře“.
Že polární záře skutečně vydává zvuk slyšitelný lidským uchem, potvrzuje také finská studie z roku 2016. Nahrávka pořízená jedním z výzkumníků zapojených do studie zachycuje zvuk vydávaný podmanivou září ve výšce 70 metrů nad zemí.
Přestože se mnoho vědců pokoušelo najít vysvětlení těchto zvuků, dodnes zůstává konkrétní příčina tohoto jevu záhadou.