Max Headroom je v 80. letech nesmírně populární fiktivní televizní postava. Prezentují ho coby prvního počítačově vytvořeného moderátora na světě, i když ve skutečnosti jde o herce v masce.
A právě on se stává součástí možná vůbec nejznámějšího případu narušeného televizního vysílání, které rovněž zůstává nevysvětlené.
Dne 22. listopadu 1987 probíhá na chicagské televizní stanici WGN-TV fotbalový zápas. Moderátor rekapituluje nejlepší momenty, když přesně ve 21:14 obrazovka náhle zhasíná. Když se znovu rozsvítí, stojí tam místo něj postava ve velké gumové masce.
Jde o masku Maxe Headrooma s černými slunečními brýlemi. Pohupuje se před kamerou, pozadí za ním se otáčí ze strany na stranu, zvuk bzučí, není ničemu rozumět. Po 30 vteřinách je zase pryč a v záběru se objevuje i nervózní, zmatený moderátor:
„No, pokud si říkáte, co se to právě stalo, he-he… tak to jsme na tom stejně.“ Studioví inženýři ihned začnou prohledávat budovu televize a chtějí dopadnout maskovaného narušitele. Nikoho ale nenachází. V 11:15 se postava v masce objevuje ve vysílání znovu.
Tentokrát na sesterské stanici WWTW, kde přerušuje epizodu seriálu Pán času nazvanou Horor na ostrově Fang Rock. A už funguje i zvuk.
Minuta a půl naprostého šílenství
Diváci sledující počínání falešného Maxe Headrooma jsou paralyzováni a nevěří vlastním očím. Maniakální smích střídá hlasitý řev a nesrozumitelné výkřiky. Chvílemi se Max raduje, že je v televizi, pak cituje slogan z reklamy a brouká si znělku seriálu.
Po chvíli křičí hrůzou, že po něm někdo jde a že pro něj přijdou, poté naříká a mumlá si pro sebe. Nasazuje si jednu rukavici, jako to v té době dělával Michael Jackson (1958–2009), a říká: „Tu druhou nosí můj brácha. Ale tahle je špinavá!
Jako kdyby na ní byly skvrny od krve!“ Následuje střih a před kamerou někdo drží jen samotnou sundanou masku. Nakonec se muž ohýbá a od ženské ruky dostává výprask na holý zadek. A to je vše.
Přenos končí. Záznam nechává diváky konsternované. Někoho pobaví, jiného pohorší. Všem ale připadá stejně bizarní a záhadná. Kdo to udělal? A proč?
K dopadení autora či autorů nepomohlo ani vyhlášení vysoké odměny pro toho, kdo dodá o pachatelích informace, ani hrozba pokuty či vězení za narušení vysílacího signálu. Muž v masce, ať už to byl kdokoliv, nebyl nikdy odhalen.