Na území Severní Makedonie se nachází starověký důl Allchar. Právě v něm je prý možné těžit velmi vzácný lorandit. Jedná se o minerál schopný „nést“ thalium.
Vědci předpokládají, že právě lorandit obsahuje odpovědi na otázky, které si lidstvo pokládá při zkoumání síly Slunce a rozluštení takzvané neutronové hádanky „tajemství vesmíru“.
Lorandit byl poprvé objeven právě v dole Allchar v makedonské oblasti Kavadarci v roce 1894. Svoje jméno získal po maďarském fyzikovi Lorándu Eötvösovi. Lorandit je skutečně velmi vzácný i v globálním měřítku.
Kromě Severní Makedonie jej lze nalézt v Tádžikistánu, Íránu, Švýcarsku, Spojených státech a na několika málo dalších místech světa.
Prastaré ložisko
Starověký důl Allchar je starý 5000 let. Minulé civilizace zde samozřejmě nepátraly po loranditu. Lákalo je zejména zlato. V 15. století, kdy se oblast dostala pod hegemonii Osmanské říše, se zde začal těžit arsen. Ložisko Allchar bylo intenzivně těženo v letech 1880 až 1908.
Zájem se soustředil na antimon, arsen a thalium. Chodby dolu prý mají délku okolo šesti kilometrů. S historií dolu od druhé poloviny dvacátého století souvisí řada konspiračních, ba špionážních příběhů.
Tajemný minerál
Zmiňovány jsou tmavé vrtulníky bez výsostných znaků, které nad lokalitou přelétávají. Podle odhadů může mít důl Allchar „v zásobě“ až 40 tun loranditu, jehož původ stále není jasný. Spekuluje se, že minerál by mohl být i mimozemského původu.
Už nyní je důl Allchar zajímavý pro globální vědeckou komunitu, odborníky na atomovou fyziku počínaje a astrofyziky konče.
Epilog
Některé legendy naznačují, že by však tajemství loranditu mohli znát i lidé v antice. Traduje se, že bojovníci pěchotních falang Alexandra Velikého zdobili svoje štíty právě minerálem lorandit.
Tím měli dosáhnout efektu silného odrazu slunečních paprsků, který v boji oslepoval protivníka.