7. prosince 1941: Probíhá japonský útok na americkou základnu Pearl Harbor. Dodnes se spekuluje, že ho vyvolala sama americká vláda.
Domů     Smrt spisovatelky Jane Austenové: Šlo o záměrnou vraždu?
Smrt spisovatelky Jane Austenové: Šlo o záměrnou vraždu?
od 9.3.2020
6.1tis
204
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

„Zotavuji se a cítím se mnohem lépe,“ poznamenává si v roce 1817 anglická spisovatelka Jane Austenová , která se proslavila románem Pýcha a předsudek. Radost ale nebude trvat dlouho. 

Teď si ještě Jane Austenová (1775 – 1817) si pochvaluje si, že už nemá ty „černé, bílé, a jiné skvrny na kůži“. Když nemocná žena odloží pero, ještě netuší, že ji od smrti dělí jenom velmi krátká doba. Její předčasný konec v pouhých 41 letech vyvolá u historiků vlnu nejrůznějších dohadů.

Nejčastěji se domnívají, že se jeho příčinou stala Addisonova nemoc (selhání nadledvinek), nebo dokonce Hodgkinova choroba – rakovina lymfatických uzlin. 

Po spisovatelčíně smrti ve věku 41 let se vyrojí různé spekulace.
Po spisovatelčíně smrti ve věku 41 let se vyrojí různé spekulace.

PÁTRÁNÍ AMATÉRSKÉ KRIMINALISTKY

V roce 2008 se do vesnice Chawton v anglickém východním Hampshiru, kde Austenová před svou smrtí žila, stěhuje britská spisovatelka kriminálních románů Lindsay Ashfordová. V místním archivu naráží na Austenové poznámky. Chce pátrat po okolnostech její smrti a v bádání jí pomůže informace o kožních skvrnách. „Může to být arzen, ten způsobuje kožní vyrážku, pokud se přijímá v malých dávkách po delší dobu,“ uvědomí si.

reklama

„Známý účinek zvaný ,dešťová kapka‘ způsobuje, že některé skvrny na kůži jsou po něm hnědé nebo černé, ostatní plochy ztrácejí pigment a jsou bílé,“ vysvětluje v novinách Daily Mail.  

Léčba arsenem způsobuje nepříjemné skvrny na kůži.
Léčba arsenem způsobuje nepříjemné skvrny na kůži.

TEST PROKÁZAL ARSEN

„Bolesti zad ji trýznily natolik, že dříve čiperná čtyřicetiletá dáma musela stále polehávat,“ uvádí o spisovatelčině nemoci současná česká publicistka Iva Mudrová. Lékem, ve kterém hledala spásu, se pro ni mohl stát arzen, který se na začátku 19. století používal na různé nemoci včetně revmatismu, jímž trpěla.

Test vzorku Janiných vlasů prokázal výskyt tohoto jedu. „Existuje samozřejmě i další scénář:

Že byla záměrně otrávena je nepravděpodobné, ale nikoli nemožné,“ poznamenává Ashfordová. Její tvrzení by ale mohla potvrdit nebo vyvrátit jedině analýza Janiny kostry. 

 

Foto: Wikimedoa Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 7.12.2022 904
Tu-Po byl starověký čínský duch s pomstou na mysli. Než zemřel, Tu-Po sloužil jako ministr čínského císaře Hsuana (žil asi 827-783 př. n.l.).  Ti dva se neshodli a Hsuan nechal Tu-Poa zabít asi v roce 786 př. n. l., navzdory varování, že se Tu-Po vrátí a bude ho pronásledovat. [caption id="attachment_112900" align="alignnone" width="96
od 7.12.2022 995
O okolí Litoměřic už v 17. století Bohuslav Balbín napsal, že "tato krajina se po právu nazývá rájem Čech". Ale moderní doba sem přidala i peklo: nehluboko pod povrchem se ukrývají stopy, které jakoby přišly z časů starověkého otrokářství, ovšem vylepšené o moderní technologie. Nacisté tu v posledních letech druhé světové války vybudovali podzemní továrnu Richard, jejíž všechna tajemství dodnes ne
od 7.12.2022 995
„Náš sprievodca kliesnil mačetou cestu, aby sme sa mohli dostať k budove medzi stromami, ktorá vyzerala ako pyramída,“ napísal o objavení strateného mayského mesta v roku 1939 americký archeológ John Lloyd Stephens (1805-1852). „Narazili sme na sochu muža, zvláštne a bohato oblečeného, s prísnou tvárou, ktorá vyvolávala hrôzu. Jediné zvuky tu vydávali opice v korunách stromov, ktoré sa nám
od 6.12.2022 1.7tis
Římský senátor Plinius mladší, jenž zemřel v roce 113 n. l., vyprávěl strašidelný příběh, tak strašidelný, že přežil dodnes. „V Athénách byl velký a prostorný dům, který měl špatné jméno, takže tam nikdo nemohl bydlet. V hluboké noci byl často slyšet hluk připomínající řinčení železa.“ Řinčení řetězů vedlo podle Plutarcha k tomu, že se objevila př
od 6.12.2022 2.3tis
Ačkoli se bitva u Little Bighornu odehrála v roce 1873, současní návštěvníci bojiště tvrdí, že slyšeli a viděli duchy bojujících vojáků americké armády a indiánských válečníků. Nyní je místo hřbitovem a národní památkou, není tak žádným překvapením, že místo plné smrti a násilí je pronásledováno těmi, kteří tam prošli, včetně generála ameri