Město Rhapta se údajně nachází někde hluboko pod mořským dnem. Již stovky let se jej snaží najít badatelé z různých koutů planety. Až dosud neúspěšně. Před několika měsíci se ale prý podařilo odhalit v africké Tanzanii pozůstatky jakési záhadné metropole, která by mohla odpovídat hledané říši!

Jako Rhapta je označováno tajemné obchodní město, které se prý kdysi rozkládalo na pobřeží jihovýchodní Afriky. Významné mělo být především v 1. století našeho letopočtu, kdy se do něj sjížděli kupci prakticky z celého světa.
Pak ale záhadně zmizelo. Městu se přezdívá „africká Atlantida“ s odkazem na legendární kontinent, na kterém prý sídlila vysoce vyvinutá civilizace, jež před mnoha tisíci lety zničila mohutná přírodní katastrofa.
Stejně jako Atlantidu ani Rhaptu nikdo doposud neobjevil. To se nyní dost možná změnilo!

ZMÍNKY ZA STAROVĚKU
Podle antických námořních knih byla Rhapta „posledním tržištěm v Azanii (oblast v jihovýchodní tropické Africe – pozn. red.) a nacházela se dva dny cesty na jih od Menouthias. Problémem však zůstává skutečnost, že nikdo přesně neví, kde leží lokalita zvaná Menouthias.
Podle jedné teorie se jedná o ostrov Pemba v Indickém oceánu. Jiná verze praví, že jde o korálový ostrov Mafia, nacházející se rovněž v Indickém oceánu. A třetí teorie říká, že antické námořní knihy poukazují na Zanzibar, tedy především na dva ostrovy u východoafrického pobřeží, z nichž ten jižní se nazývá Zanzibar a severní pak výše zmíněným názvem Pemba.
Podaří se někdy badatelům zorientovat ve starověkých spisech? Řecký geograf a matematik Klaudios Ptolemaios (asi 100–170) se o „africké Atlantidě“ zmiňuje rovněž. Konkrétně uvádí, jak se jednou jistý indický obchodník Diogenes odchýlil od své obvyklé trasy z mateřské země a po 25 dnech cesty na jih podél pobřeží Afriky dorazil do lokality zvané Rhapta.
„Bylo to v místech, kde řeka stejného jména vstupuje do Indického oceánu naproti Menouthias,“ uvádí Ptolemaios.

CO NAŠEL POTÁPĚČ?
O městě jménem Rhapta se zmiňuje ještě několik dalších antických autorů. Lokalita tedy podle všeho skutečně existovala. Ale pak prý před přibližně 1600 lety bez vysvětlení zmizela. Stala se jí osudná nějaká přírodní katastrofa, podobně jako bájné Atlantidě?
Snad nějaká masivní záplava? Až do minulého roku se prakticky nikomu nepodařilo tuto záhadu rozlousknout. Nyní ale potápěč Alan Sutton tvrdí, že je všechno jinak. „V moři u pobřeží Tanzanie jsem našel zvláštní podmořské stavby.
Nacházejí se poblíž ostrova Mafia a mohlo by jít o ruiny ztraceného města Rhapta.“

ZÁHADA PODMOŘSKÝCH RUIN
Alan Sutton tvrdí, že k unikátnímu objevu došlo v době, kdy letěl ve vrtulníku u pobřeží africké Tanzánie. V jednu chvíli prý náhle v dálce spatřil ve vodě jakousi neobvykle tvarovanou formaci. Zaujalo ho to, a proto se vydal lokalitu prozkoumat.
A našel prý ruiny neznámého města, které by mohlo být Rhaptou! Důležitou skutečností je přitom fakt, že jeho slova o revolučním objevu potvrzují i mnohé další respektované autority. Například profesor archeologie Felix A. Chami z Dar es Salaam Univerzity v Tanzánii: „Ty ruiny skutečně vypadají jako ze starověku, asi z římských dob.
Opravdu by to mohlo být město Rhapta.“ Nyní bude zřejmě třeba hledat pod vodou starověké artefakty, které by zásadní objev pomohly jednoznačně potvrdit…
Autor článku: Jan Chalupa