Z období americké revoluce dodnes přetrvalo mnoho legend a mýtů. Většinou o lidech, kteří během ní měli vykonat nějaké slavné činy. Jeden příběh se ale vymyká a je veskrze tragický.
Mladá skotská dívka, která následovala svého milého do Ameriky, se s ním nikdy neshledala.
ZAMILOVALA SE DO DŮSTOJNÍKA
Její celé jméno se nedochovalo, známe pouze křestní. Proto se jí dnes říká Agnes z Glasgow. Tato mladá dívka, které bylo sotva dvacet let, se zamilovala do důstojníka britské armády.
Ten se však, když vypukla americká revoluce, připojil k britské armádě, která měla za úkol ji potlačit, a odplul do Ameriky.
Když se dlouho nevracel, Agnes nevydržela čekat a rozhodla se za ním do Ameriky vyrazit. Po dlouhé plavbě dorazila do Charlestonu v Jižní Karolině a doslechla se, že jednotka poručíka McPhersona by měla tábořit u města Camden.
Zároveň se však doslechla, že měl být raněn, a plná obav se toužila co nejdříve přesvědčit, že je ještě naživu. Vydala se tedy na cestu, která ji ale z velké části vedla divočinou.
STRÁDÁNÍ A NEMOCI JI PŘEMOHLY
Se svým milým se však už nikdy neshledala. Dříve, než mohla dorazit do Camdenu, těžce onemocněla a brzy zemřela. Podle jedné verze legendy ji pak tajně v noci pohřbil náčelník indiánského kmene Wateriů, se kterým se cestou spřátelila.
Říká se, že její duch dodnes obchází v presbytariánském kostele v Camdenu, kde nakonec spočinula.
Podle nápisu na jejím náhrobním kameni zemřela 12. února 1780. Britská armáda později toho roku podle historiků do Camdenu skutečně dorazila, ale neví se, jestli mezi nimi byl McPherson, pokud vůbec kdy žil.
Také náčelník indiánského kmene, který měl Agnes pohřbít, je nejspíš jen smyšleným dodatkem k příběhu. Náčelník Nopkehee, Brity nazývaný Hagler, o kterém legenda nejčastěji hovoří, zemřel už v roce 1763.