reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Záhady historie
Albert Einstein a teorie relativity: Napsala ji jeho žena?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 15.2.2022
2.9tis
Abert Einstein a jeho žena Mileva Marić, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo
322
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Albert Einstein vstoupil ve známost jako naprostý génius a jeho teorie relativity je považována za jeho vrcholné dílo. Existují ovšem svědectví, která tvrdí, že pod teorií relativity byl původně podpis ještě někoho jiného. Velký kus práce prý odvedla také Einsteinova žena.

Abert Einstein a jeho žena Mileva Marić, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo Einstein a jeho ikonický účes, foto Orren Jack Turner / Creative Commons / Volné dílo Mileva Marić sama disponovala ohromným talentem na matematiku a fyziku, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo

Krátce před Vánoci roku 1875 se ve městě Titel na území dnešního Srbska dvěma bohatým rodičům narodila drobná holčička Mileva Marić (1875–1948). Vyrostla z ní tichá, uzavřená dívka s ohromným talentem pro matematiku a fyziku.

O jejím nesmírném nadání svědčí i fakt, že byla jako teprve pátá žena v celé historii přijata ke studiu na Polytechnice v Curychu, kde studovala jako jediná žena své generace, a jako teprve druhá v historii dokončila plné studium na matematicko-fyzikální fakultě.

Právě zde se seznámila s dalším talentovaným studentem Albertem Eisteinem (1879–1955), s nímž ji pojil podobný pohled na mnohé fyzikální problémy. Jejich velké přátelství později vyústilo v manželství trvající šestnáct let, během nichž Einstein sepsal speciální i obecnou teorii relativity.

Podle některých indicií by pod ní ovšem mělo být uvedeno také jméno jeho ženy Milevy! Odcizil snad Einstein myšlenky své partnerky? Nebo se Mileva vzdala autorství ve prospěch manžela?

Einstein a jeho ikonický účes, foto Orren Jack Turner / Creative Commons / Volné dílo

KAM ZMIZEL PODPIS

Tomu, že nejslavnější teorii všech dob, která Einsteina definitivně vynesla do fyzikální síně slávy, nenapsal jen on sám, nasvědčuje hned několik indicií. Zásluhy prý naopak patří především jeho milované ženě.

Byly to právě první roky jejich manželství, kdy oba velice úzce spolupracovali a kdy vznikaly ty nejdůležitější přelomové myšlenky. Dokonce i z dopisu, který Einstein své budoucí ženě zaslal, vyplývá, že na teorii pracovali spolu.

„Jak budu hrdý a šťastný, až společně naši práci na relativitě pohybu dovedeme úspěšně ke konci,“ stojí v psaní z roku 1901. O čtyři roky později je dokončena tzv. speciální teorie relativity a obecná teorie relativity spatřuje světlo světa v roce 1916.

Svědkové dokonce uvádějí, že pod rukopisem speciální teorie relativity, který byl zaslán do vědeckého časopisu Annalen der Physik, byli podepsáni oba partneři. Proč nakonec zůstal jen podpis Alberta Einsteina? A proč nebyla Mileva Marić nikdy uznána jako spoluautorka slavného díla?

JEDNA MYSL

Přestože dnes neexistují žádné jednoznačné písemné důkazy o jejím spoluautorství, mnozí badatelé jsou přesvědčeni, že není otázkou, zda se Mileva Marić na vzniku teorie relativity podílela, ale spíše do jaké míry.

Nebyl by to totiž jediný případ, kdy se geniální matematička vzdala  uznání a nepřihlásila se k autorství díla. Odmítla se také podepsat pod jeden ze společných patentů, na kterých s Einsteinem pracovala.

Na dotaz, proč to udělala, údajně odpověděla slovní hříčkou: „Wir sind nur Ein Stein (německy Jsme jen jeden Stein – pozn. red.).“ Také z jejích dalších prohlášení lze vycítit, že sebe a svého muže přinejmenším po pracovní stránce vnímá jako jedno pevné těleso. Je právě to důvodem, proč považovala svůj podpis na společných dílech za zbytečný?

CENA PRO MANŽELKU

Vše nasvědčuje tomu, že pokud se Mileva Marić na teorii relativity skutečně podílela, což není nepravděpodobné, vzdala se autorství ve prospěch Alberta Einsteina dobrovolně. Ze vzpomínek jejích přátel a rodiny je patrné, že o pozornost nikdy zrovna nestála.

Naopak je popisována jako žena, která o sobě nemluví a ani nemá ráda, když o ní mluví někdo jiný. A je tu ještě další aspekt. Na ženy ve vědě se na počátku 20. století nahlíží poněkud rezervovaně. Nelze tedy vyloučit, že se Mileva obávala, že by nebyla brána dostatečně vážně, čímž by nakonec mohla ohrozit společné dílo manželů, teorii, která byla příliš významná na to, aby se nezamezilo podobným pochybnostem.

Zmizelo jméno Milevy Marić právě proto, aby se zachovala vážnost teorie? O tom, kdo na teorii relativity skutečně pracoval a jak moc, oba manželé zarytě mlčí i po rozvodu v roce 1919. A když Einstein o tři roky později přebírá Nobelovu za fyziku, ve své děkovné řeči manželku nezmíní.

Ovšem v tichosti jí odevzdá finanční odměnu 1 milion dolarů. Chtěl snad tímto gestem poděkovat bývalé partnerce za zásluhy na jeho úspěchu?

Mileva Marić sama disponovala ohromným talentem na matematiku a fyziku, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 5.7.2022 45
V londýnské stanici metra Wimbledon nastala zničehonic 2. dubna 1904 naprostá neprostupná tma, taková, že nebylo vidět absolutně nic. Co se stalo? Ověřených informací je jen poskrovnu ale existují údajně písemné záznamy o této události. Lidé nastalou tmu měli popisovat jako černou mlhu. Neuspokojivé vysvětlení Událost okamžitě vyvolala velkou paniku, a to jak mezi cestujícími, […]
od Dalibor Vrána 2.7.2022 1.4tis
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 880
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.9tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.7tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]