30. listopadu 1989: V Belgii začíná série pozorování UFO ve tvaru trojúhelníku. Postupně ho spatří 30 různých skupin svědků.
Domů     Albert Einstein a teorie relativity: Napsala ji jeho žena?
Albert Einstein a teorie relativity: Napsala ji jeho žena?
od 15.2.2022
2.9tis
Abert Einstein a jeho žena Mileva Marić, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo
322
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Albert Einstein vstoupil ve známost jako naprostý génius a jeho teorie relativity je považována za jeho vrcholné dílo. Existují ovšem svědectví, která tvrdí, že pod teorií relativity byl původně podpis ještě někoho jiného. Velký kus práce prý odvedla také Einsteinova žena.

Abert Einstein a jeho žena Mileva Marić, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo Einstein a jeho ikonický účes, foto Orren Jack Turner / Creative Commons / Volné dílo Mileva Marić sama disponovala ohromným talentem na matematiku a fyziku, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo

Krátce před Vánoci roku 1875 se ve městě Titel na území dnešního Srbska dvěma bohatým rodičům narodila drobná holčička Mileva Marić (1875–1948). Vyrostla z ní tichá, uzavřená dívka s ohromným talentem pro matematiku a fyziku.

reklama

O jejím nesmírném nadání svědčí i fakt, že byla jako teprve pátá žena v celé historii přijata ke studiu na Polytechnice v Curychu, kde studovala jako jediná žena své generace, a jako teprve druhá v historii dokončila plné studium na matematicko-fyzikální fakultě.

Právě zde se seznámila s dalším talentovaným studentem Albertem Eisteinem (1879–1955), s nímž ji pojil podobný pohled na mnohé fyzikální problémy.

Jejich velké přátelství později vyústilo v manželství trvající šestnáct let, během nichž Einstein sepsal speciální i obecnou teorii relativity. Podle některých indicií by pod ní ovšem mělo být uvedeno také jméno jeho ženy Milevy!

Odcizil snad Einstein myšlenky své partnerky? Nebo se Mileva vzdala autorství ve prospěch manžela?

Einstein a jeho ikonický účes, foto Orren Jack Turner / Creative Commons / Volné dílo
Einstein a jeho ikonický účes, foto Orren Jack Turner / Creative Commons / Volné dílo

KAM ZMIZEL PODPIS

Tomu, že nejslavnější teorii všech dob, která Einsteina definitivně vynesla do fyzikální síně slávy, nenapsal jen on sám, nasvědčuje hned několik indicií. Zásluhy prý naopak patří především jeho milované ženě.

reklama

Byly to právě první roky jejich manželství, kdy oba velice úzce spolupracovali a kdy vznikaly ty nejdůležitější přelomové myšlenky. Dokonce i z dopisu, který Einstein své budoucí ženě zaslal, vyplývá, že na teorii pracovali spolu.

„Jak budu hrdý a šťastný, až společně naši práci na relativitě pohybu dovedeme úspěšně ke konci,“ stojí v psaní z roku 1901. O čtyři roky později je dokončena tzv.

speciální teorie relativity a obecná teorie relativity spatřuje světlo světa v roce 1916. Svědkové dokonce uvádějí, že pod rukopisem speciální teorie relativity, který byl zaslán do vědeckého časopisu Annalen der Physik, byli podepsáni oba partneři.

Proč nakonec zůstal jen podpis Alberta Einsteina? A proč nebyla Mileva Marić nikdy uznána jako spoluautorka slavného díla?

JEDNA MYSL

Přestože dnes neexistují žádné jednoznačné písemné důkazy o jejím spoluautorství, mnozí badatelé jsou přesvědčeni, že není otázkou, zda se Mileva Marić na vzniku teorie relativity podílela, ale spíše do jaké míry.

reklama

Nebyl by to totiž jediný případ, kdy se geniální matematička vzdala  uznání a nepřihlásila se k autorství díla. Odmítla se také podepsat pod jeden ze společných patentů, na kterých s Einsteinem pracovala.

Na dotaz, proč to udělala, údajně odpověděla slovní hříčkou: „Wir sind nur Ein Stein (německy Jsme jen jeden Stein – pozn. red.).“ Také z jejích dalších prohlášení lze vycítit, že sebe a svého muže přinejmenším po pracovní stránce vnímá jako jedno pevné těleso.

Je právě to důvodem, proč považovala svůj podpis na společných dílech za zbytečný?

CENA PRO MANŽELKU

Vše nasvědčuje tomu, že pokud se Mileva Marić na teorii relativity skutečně podílela, což není nepravděpodobné, vzdala se autorství ve prospěch Alberta Einsteina dobrovolně. Ze vzpomínek jejích přátel a rodiny je patrné, že o pozornost nikdy zrovna nestála.

Naopak je popisována jako žena, která o sobě nemluví a ani nemá ráda, když o ní mluví někdo jiný. A je tu ještě další aspekt. Na ženy ve vědě se na počátku 20. století nahlíží poněkud rezervovaně.

Nelze tedy vyloučit, že se Mileva obávala, že by nebyla brána dostatečně vážně, čímž by nakonec mohla ohrozit společné dílo manželů, teorii, která byla příliš významná na to, aby se nezamezilo podobným pochybnostem.

Zmizelo jméno Milevy Marić právě proto, aby se zachovala vážnost teorie?

O tom, kdo na teorii relativity skutečně pracoval a jak moc, oba manželé zarytě mlčí i po rozvodu v roce 1919. A když Einstein o tři roky později přebírá Nobelovu za fyziku, ve své děkovné řeči manželku nezmíní.

Ovšem v tichosti jí odevzdá finanční odměnu 1 milion dolarů. Chtěl snad tímto gestem poděkovat bývalé partnerce za zásluhy na jeho úspěchu?

Mileva Marić sama disponovala ohromným talentem na matematiku a fyziku, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo
Mileva Marić sama disponovala ohromným talentem na matematiku a fyziku, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 29.11.2022 1.2tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 1.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz
od 28.11.2022 2.2tis
Vůdce nacistického Německa Adolf Hitler patří k natolik démonickým postavám naší historie, že když 30. dubna 1945 obletí svět zpráva o jeho sebevraždě, odmítá jí řada lidí uvěřit. Mohl Hitler svoji smrt skutečně jen předstírat? A kam by se dle konspiračních teorií vypařil? Dva týdny po smrti Adolfa Hitlera (1889–1945) vyplouvá z německého přístavu několik
od 27.11.2022 2.0tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou nohou, jen jsou trochu na
od 26.11.2022 3.3tis
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není pověstná záv