Skip to content

Alexander Graham Bell a jeho aparát: Stal se vynálezcem telefonu díky podvodu?

Když přijde řeč na slavné vynálezce, dříve nebo později padne zmínka také o slavném rodákovi z Edinburghu. Ten je dodnes považován za vynálezce telefonu. Pravdou ovšem je, že byl už v roce 2002 o tento titul připraven!

Prvenství prý patří někomu jinému…

Alexander Graham Bell (1847–1922) trávil mnoho času s hluchými lidmi. Jeho matka byla hluchá, on sám se díky tomu naučil znakový jazyk a působil jako učitel dětí se sluchovým postižením nejprve v Londýně a poté, co se s rodiči po smrti obou bratrů přestěhoval do Kanady, dostal pozvání do amerického Bostonu, kde opět začal učit neslyšící děti.

Mezi jeho žáky byla například později slavná spisovatelka Helen Kellerová (1880–1968). Přestože Bell trávil většinu času v „tichém“ světě, neboť i jeho pozdější manželka byla hluchá, kromě tvorby lidské řeči a výchovy hluchoněmých, se velice se zajímal také o akustiku a elektromagnetický přenos řeči.

Je to právě Alexander Graham Bell, kdo světu dal mikrofon, audiometr, detektor kovů nebo telefon. Až na to, že minimálně poslední vynález vůbec není jeho! Komu ho doslova „vyfoukl“ před nosem?

Alexander Graham Bell
TELEFON, MILÝ WATSONE

Stálo to řadu pokusů a omylů a dlouhodobé experimentování s různými materiály a typy součástek, než se dostavil úspěch. Poměrně dost času Bellovi zabralo hlavně hledání vhodné kombinace různých parametrů, které dohromady vytvoří spolehlivý aparát pro přenos zvuku.

Vůbec poprvé se mu to podaří 2. června 1875. Toho dne Bell pomocí elektrického zařízení přenese tón. Zařízení je ale příliš citlivé a trvá ještě dalších 9 měsíců úprav, vylepšování, zkoumání a pokusů, než se podaří zřetelně a srozumitelně přenést lidský hlas.

Dne 10. března 1876 se ze sluchátka, které v ruce třímal Bellův asistent,Thomas A. Watson (1854–1934), ozvala věta, která by se mohla do dějin zapsat jako vůbec první věta přenesená telefonem. „Pane Watsone, přijďte sem, potřebuji vás,“ volal Bell svého asistenta.

Symboličtější větu si lze představit jen těžko. Perfektně totiž vystihuje telefon jako zařízení, díky kterému mohou dva lidé komunikovat bez ohledu na dálku mezi nimi či si dokonce okamžitě přivolat pomoc.

Až na to, že Bellově legendární větě zřejmě prvenství vůbec nepatří. Kdo jej předstihl?

Jeden z prvních modelů telefonu na snímku z roku 1926.
BELL NEBYL PRVNÍ

Snad jen náhodou se 14. února 1876 na patentovém úřadě objevili dva muži s tímtéž vynálezem, oba si chtěli patentoval jakýsi akustický telegraf. Těsně před Bellem ve stejný den přináší patentovou přihlášku přinesl i americký vynálezce Elisha Gray (1835–1901), ten byl údajně s realizací přístroje dál.

Ostatně, Bellův telefon promluvil až o pár týdnů později. Jenže ani Gray nebyl první. Ve skutečnosti první telefon úspěšně demonstroval už o mnoho let dříve chudý italský imigrant Antonio Santi Giuseppe Meucci (1808–1889). Už v roce 1860 předvedl vynález, kterému říkal „teletrofono“. V roce 1871 si dokonce podal předběžný patent, jenže nedokázal uhradit registrační poplatek a tak jeho patent propadl. Pak na úřad přišel bohatý Bell, který později začal svůj vynález aktivně propagovat a výrazně na něm zbohatl.

Objevil ale telefon sám, nebo si k němu dopomohl nekalými praktikami?

Antonio Santi Giuseppe Meucci
BYL BELL PLAGIÁTOR A ZLODĚJ?

Pochopitelně není vyloučeno, že dva vynálezci shodou náhodou objeví a sestrojí stejné zařízení. Jenže zrovna v případě Alexandera Grahama Bella o jeho autorství panují oprávněné pochybnosti. Sám totiž přiznává, že dlouho dobu byly jeho pokusy neúspěšné.

Proslýchá se také, že díky svému dobrému postavení a konexím měl i s patentovým úřadem nadstandardní vztahy. Jeden z posuzovatelů byl jeho přítelem a údajně mu ukázal patenty obou mužů, kteří podali přihlášku před ním.

Inspiroval se snad od nich? Spíš to vypadá, že Bell nápad přímo ukradl od Meucciho!

Ital totiž své nákresy poslal do laboratoře telegrafní společnosti Western Union. Jenže právě tady pracoval také Bell. Když Meucci zjistil, že se jeho vynálezem chlubí někdo jiný, chtěl se soudit. Jenže od Western Unionu své původní skici a plány zpět nikdy nezískal.

Prý se ztratily. Meucci se tak uznání nedočká a později umírá v chudobě. Stál za tím vším právě Bell? To se sice prokázat nepodařilo, ale mnozí historici tomu věří. Ačkoliv je Bell stále ještě znám jako vynálezce telefonu, byl o tento titul oficiálně připraven už v roce 2002.

Prvenství bylo uznáno Meuccimu, 113 let po jeho smrti.

Foto: Wikipedia
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Těšínsko plné kontrastů
epochanacestach.cz

Těšínsko plné kontrastů

A už jste slyšeli o...
Pohřeb britské panovnice Viktorie: Rakev s královnou málem převrátili splašení koně
epochalnisvet.cz

Pohřeb britské panovnice Viktorie:...

Smuteční procesí se zastaví, aby mohly být...
Velkého bohéma Bolka Polívku zkrotila až jeho poslední partnerka!
nasehvezdy.cz

Velkého bohéma Bolka Polívku...

Na každého jednou dojde, a stalo se...
Ďábelská věznice v Gloucesteru. Řádí tam duch slavného vraha?
epochalnisvet.cz

Ďábelská věznice v Gloucesteru....

V anglickém Gloucesteru se nachází věznice, kterou mnozí...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Moderní současnost v historickém rámu
rezidenceonline.cz

Moderní současnost v...

Citlivá práce s letitými detaily a původním vybavením se...
5 tipů, jak přečkáte zimu ve zdraví
nasehvezdy.cz

5 tipů, jak přečkáte zimu ve...

I když nepatříte mezi milovníky sněhu a lyžování...
Existenci slavného impéria uzavřel přestárlý povstalec
epochaplus.cz

Existenci slavného impéria...

Prosperitu vystřídají zmatky, slavné impérium už má nejlepší...
Pro DNA do knihovny
epochaplus.cz

Pro DNA do knihovny

Jak zrychlit a zpřesnit stanovení diagnózy u...
Ovládněte terén s novým Polarisem
iluxus.cz

Ovládněte terén s novým...

Skvělá obratnost v terénu a nekonečný...
Kravařsko historické i přírodní
epochanacestach.cz

Kravařsko historické i...

S životem Palackého...
LAMAX Sounder2: Bomba hudebního světa
21stoleti.cz

LAMAX Sounder2: Bomba...

Píšete nám různé dopisy. Mezi ně patří i...