Skip to content

Alexander Graham Bell a jeho aparát: Stal se vynálezcem telefonu díky podvodu?

Když přijde řeč na slavné vynálezce, dříve nebo později padne zmínka také o slavném rodákovi z Edinburghu. Ten je dodnes považován za vynálezce telefonu. Pravdou ovšem je, že byl už v roce 2002 o tento titul připraven!

Prvenství prý patří někomu jinému…

Alexander Graham Bell (1847–1922) trávil mnoho času s hluchými lidmi. Jeho matka byla hluchá, on sám se díky tomu naučil znakový jazyk a působil jako učitel dětí se sluchovým postižením nejprve v Londýně a poté, co se s rodiči po smrti obou bratrů přestěhoval do Kanady, dostal pozvání do amerického Bostonu, kde opět začal učit neslyšící děti.

Mezi jeho žáky byla například později slavná spisovatelka Helen Kellerová (1880–1968). Přestože Bell trávil většinu času v „tichém“ světě, neboť i jeho pozdější manželka byla hluchá, kromě tvorby lidské řeči a výchovy hluchoněmých, se velice se zajímal také o akustiku a elektromagnetický přenos řeči.

Je to právě Alexander Graham Bell, kdo světu dal mikrofon, audiometr, detektor kovů nebo telefon. Až na to, že minimálně poslední vynález vůbec není jeho! Komu ho doslova „vyfoukl“ před nosem?

Alexander Graham Bell
TELEFON, MILÝ WATSONE

Stálo to řadu pokusů a omylů a dlouhodobé experimentování s různými materiály a typy součástek, než se dostavil úspěch. Poměrně dost času Bellovi zabralo hlavně hledání vhodné kombinace různých parametrů, které dohromady vytvoří spolehlivý aparát pro přenos zvuku.

Vůbec poprvé se mu to podaří 2. června 1875. Toho dne Bell pomocí elektrického zařízení přenese tón. Zařízení je ale příliš citlivé a trvá ještě dalších 9 měsíců úprav, vylepšování, zkoumání a pokusů, než se podaří zřetelně a srozumitelně přenést lidský hlas.

Dne 10. března 1876 se ze sluchátka, které v ruce třímal Bellův asistent,Thomas A. Watson (1854–1934), ozvala věta, která by se mohla do dějin zapsat jako vůbec první věta přenesená telefonem. „Pane Watsone, přijďte sem, potřebuji vás,“ volal Bell svého asistenta.

Symboličtější větu si lze představit jen těžko. Perfektně totiž vystihuje telefon jako zařízení, díky kterému mohou dva lidé komunikovat bez ohledu na dálku mezi nimi či si dokonce okamžitě přivolat pomoc.

Až na to, že Bellově legendární větě zřejmě prvenství vůbec nepatří. Kdo jej předstihl?

Jeden z prvních modelů telefonu na snímku z roku 1926.
BELL NEBYL PRVNÍ

Snad jen náhodou se 14. února 1876 na patentovém úřadě objevili dva muži s tímtéž vynálezem, oba si chtěli patentoval jakýsi akustický telegraf. Těsně před Bellem ve stejný den přináší patentovou přihlášku přinesl i americký vynálezce Elisha Gray (1835–1901), ten byl údajně s realizací přístroje dál.

Ostatně, Bellův telefon promluvil až o pár týdnů později. Jenže ani Gray nebyl první. Ve skutečnosti první telefon úspěšně demonstroval už o mnoho let dříve chudý italský imigrant Antonio Santi Giuseppe Meucci (1808–1889). Už v roce 1860 předvedl vynález, kterému říkal „teletrofono“. V roce 1871 si dokonce podal předběžný patent, jenže nedokázal uhradit registrační poplatek a tak jeho patent propadl. Pak na úřad přišel bohatý Bell, který později začal svůj vynález aktivně propagovat a výrazně na něm zbohatl.

Objevil ale telefon sám, nebo si k němu dopomohl nekalými praktikami?

Antonio Santi Giuseppe Meucci
BYL BELL PLAGIÁTOR A ZLODĚJ?

Pochopitelně není vyloučeno, že dva vynálezci shodou náhodou objeví a sestrojí stejné zařízení. Jenže zrovna v případě Alexandera Grahama Bella o jeho autorství panují oprávněné pochybnosti. Sám totiž přiznává, že dlouho dobu byly jeho pokusy neúspěšné.

Proslýchá se také, že díky svému dobrému postavení a konexím měl i s patentovým úřadem nadstandardní vztahy. Jeden z posuzovatelů byl jeho přítelem a údajně mu ukázal patenty obou mužů, kteří podali přihlášku před ním.

Inspiroval se snad od nich? Spíš to vypadá, že Bell nápad přímo ukradl od Meucciho!

Ital totiž své nákresy poslal do laboratoře telegrafní společnosti Western Union. Jenže právě tady pracoval také Bell. Když Meucci zjistil, že se jeho vynálezem chlubí někdo jiný, chtěl se soudit. Jenže od Western Unionu své původní skici a plány zpět nikdy nezískal.

Prý se ztratily. Meucci se tak uznání nedočká a později umírá v chudobě. Stál za tím vším právě Bell? To se sice prokázat nepodařilo, ale mnozí historici tomu věří. Ačkoliv je Bell stále ještě znám jako vynálezce telefonu, byl o tento titul oficiálně připraven už v roce 2002.

Prvenství bylo uznáno Meuccimu, 113 let po jeho smrti.

Foto: Wikipedia
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dobrodružným pravěkem se Zdeňkem Burianem
epochalnisvet.cz

Dobrodružným pravěkem se...

Výstava Zdeněk Burian – Dobrodružství pravěku nabídne...
12 nejkrásnějších atmosférických jevů
epochaplus.cz

12 nejkrásnějších...

Na nebi lze více či méně často pozorovat ty nejnádhernější...
Prvnímu dítěti „ze zkumavky“ je 42 let
21stoleti.cz

Prvnímu dítěti „ze...

Přes 400 milionů – tolik dětí by se podle...
Marta Kubišová už ani nevychází  z domu…
nasehvezdy.cz

Marta Kubišová už ani...

Totální izolaci zažívá zpěvačka Marta Kubišová (77),...
Národní památník Mount Rushmore: Čí hlava rozšíří čtveřici velikánů?
epochanacestach.cz

Národní památník Mount Rushmore: Čí...

Přes 70 let shlížejí...
Frýdek-Místek: Slezské Lurdy
epochanacestach.cz

Frýdek-Místek: Slezské Lurdy

Celou řadu cestovatelských...
Bájný močálový tygr: Žije v Anglii záhadná černá šelma?
epochalnisvet.cz

Bájný močálový tygr: Žije v...

Je krátce po osmé hodině ranní. Zaměstnanec...
Našla si náhradu za zesnulého manžela?
nasehvezdy.cz

Našla si náhradu za...

Už devět měsíců je její život jako jedna...
Čeští vědci zachraňují africkou divočinu
21stoleti.cz

Čeští vědci zachraňují...

Tým českých vědců pod vedením zoologů...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Formule 3 ze stáje Effective Racing zářila v The Italians
iluxus.cz

Formule 3 ze stáje Effective...

Ve čtvrtek 13. srpna se v útulných...
Výzkum podmořského světa stále láká
epochaplus.cz

Výzkum podmořského světa...

Vědci mají v plánu v hlubinách Karibského moře...