Dlouho očekávaná zpráva, v níž na základě nově přijatého zákona musí ministerstvo obrany vysvětlit, co vše ví o UFO, byla konečně zpřístupněna veřejnosti. Podle očekávání zpráva potvrzuje, že původ objektů je neznámý. Zároveň ponechává otevřenou možnost, že nás navštěvují mimozemšťané.
Devítistránkový dokument s názvem „Předběžné hodnocení: Neidentifikované letecké jevy“, vydal minulý pátek Úřad ředitele národních zpravodajských služeb. Zpráva obsahuje hodnocení hrozby, kterou představují neidentifikované letecké jevy a infoRmuje o pokroku, kterého pracovní skupina ministerstva obrany pro neidentifikované letecké jevy dosáhla v porozumění této hrozbě.

NEOBVYKLÉ VLASTNOSTI
Dokument zmiňuje analýzu některých pozorování UFO, ve zprávě označovaných zkratkou UAP (unidentified aerial phenomena, tedy neidentifikovaný vzdušný jev, pozn. red.), z let 2004 až 2021, přičemž u mnoha z nich bylo potvrzeno, že se jedná o fyzické objekty, protože je zachytilo více senzorů současně. Objekty se podle zprávy projevily neobvyklými letovými vlastnostmi.
„V 18 případech popsaných v 21 hlášeních pozorovatelé zaznamenali neobvyklé vzorce pohybu nebo letové charakteristiky UAP. Zdálo se, že některé UAP zůstávají nehybně stát ve větru, pohybují se proti větru, prudce manévrují nebo se pohybují značnou rychlostí bez zřetelných pohonných prostředků,“ uvádí dokument.

MOŽNÉ RIZIKO
Zpráva také varuje před možným nebezpečím, které v neznámých objektech spočívá. Mohou prý ohrozit nejen letadla na obloze, ale i bezpečnosti Spojených států jako takových.
„UAP představují nebezpečí pro bezpečnost letového provozu a mohly by představovat širší nebezpečí, pokud by například prováděly sofistikovanou špionáž proti vojenským aktivitám USA zahraniční vládou nebo demonstrovaly průlomovou leteckou technologii potenciálního protivníka,“ varuje ministerstvo.
Některá UFO prý mohou být technologie nasazené Čínou, Ruskem či jinou zemí.

CHYBA MĚŘENÍ
V dokumentu lze také najíst spekulace nad původem pozorovaných objektů. V některých případech prý mohlo dojít k chybám senzorů, špatnému čtení dat či chybnému vnímání pozorovatelů. Několik zkoumaných UFO naopak působí dojmem, že jde o pokročilou technologii, kterou však nelze identifikovat.
Vyšetřovatelé se proto nejspíš klaní k závěru, že v různých případech půjde o několik různých vysvětlení. V současné době zatím neexistuje žádné definitivní vysvětlení hlášených vzdušných jevů. Zpráva také výslovně nevylučuje možnost, že jsou mimozemské povahy.