Skip to content

Anežka Česká: Princezna vizionářka a světice

Česká princezna Anežka Přemyslovna (1211–1282), zakladatelka kláštera svatého Františka, je jednou z nejznámějších a nejváženějších světic naší historie. Pověsti o jejím životě obklopují dosud nevyřešené záhady, možná proto stále přitahuje tolik pozornosti.

Opravdu dokázala Anežka zázračně zajistit jídlo pro hladové? Foto: Wikimedia Commons

Anežka měla podle svých životopisců věštecké schopnosti. Předpovědět měla například smrt krále Přemysla Otakara II. (1233–1278) na Moravském poli. Když byla v celé zemi velká bída a sestry trpěly hlady, Anežka se prý modlila tak usilovně, že se v klášterní spíži z ničeho nic zázračně objevilo jídlo.

Nemůže v tomto případě jít o podvod, byť jakkoliv dobře myšlený?

Anežský klášter. Foto: Wikimedia Commons
PŘIMĚLA MODLITBOU PLODIT STROM V ZIMĚ?

Jeden z nejneuvěřitelnějších příběhů o Anežce jako divotvůrkyni vypráví, jak za ní přišel rytíř Konrád. Vyprávěl jí, že jeho žena Žofie po porodu těžce onemocněla a její stav se nezlepšuje. Měla však prý prorocký sen, ve kterém jí bylo sděleno, že pouze jablko z rukou Anežky ji může uzdravit.

Jenže v té době vládne v Čechách krutá zima a nikde není ani jablíčka. Anežka podle pověsti vyjde do zahrady a hledá, jestli na nějaké jabloňové větvi náhodou nezbyl zapomenutý plůdek. Nic však nenajde.

V tu chvíli se má z nebe spustit stříbrný paprsek, který ozáří jeden ze stromů. Anežka to pochopí jako znamení a spěchá stromu požehnat. Na to se prý jedna z jeho větví před jejíma očima obsype zeleným listím, mezi nimiž jsou ukryta tři zralá jablíčka.

Ta Anežka přinese nemocné ženě, která se po nich podle legendy skutečně uzdraví, přesně jak tomu bylo v jejím snu.

Svatá Anežka na vitráži v kostele sv. Mikuláše v Krucemburku. Foto: Wikimedia Commons
ZÁZRAKY BEZ KONCE?

S Anežčinou smrtí ale výčet jejích zázraků nekončí. Údajně je konala i poté. Na její přímluvu se měla uzdravit celá řada nemocných nešťastníků. O Anežčině mimořádnosti hovoří ve 13. století i Kronika zbraslavská: „A jí udělil Hospodin za dokonalost chvályhodného obcování takovou milost a sílu, že v životě i při smrti a po smrti zářila tak velikou skvělostí zázraků, že zřejmě byly a jsou denně potvrzené známky její svatosti.

“ Zdá se tedy, že už ve své době byla Anežka pro své činy skutečně váženou ženou. Nasvědčuje to tomu, že její příběh a neobyčejné skutky nejsou pouhou legendou?

Jitka Krulcová

Foto: nasregion.cz, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky zázraky Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články