12. srpna 1831: Narodila se Helena Blavatská, zřejmě největší okultistka všech dob.
Domů     Náboženství a okultismus
Anna Tomanová a její stigmata: Nemoc, podvod, nebo zázrak?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 9.7.2022
2.8tis
Stigmata se projevují krvácením z míst, kde při ukřižování krvácel i Ježíš, foto Pixabay
303
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1944 začíná ochrnutá žena krvácet z míst spojených s Kristovo utrpením, čímž vyděsí všechny své blízké. Její stigmata se v následujících letech často vracejí. Kromě toho prý dokáže předvídat budoucnost a léčit druhé tím, že a sebe převezme jejich trápení.

Stigmata se projevují krvácením z míst, kde při ukřižování krvácel i Ježíš, foto Pixabay Anna Tomanová se stigmaty na čele, foto Neznámý fotograf – Fotografický archiv rodiny Tomanovy / Creative Commons / Volné dílo Hrob Anny Tomanové v Klášterci nad Orlicí, foto Jiří Komárek / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Anna se od dětství usilovně modlila, foto Pixabay

Prostý manželský pár žijící v Pastvinách u Klášterce nad Orlicí se 8. listopadu 1907 může radovat z prvorozeného potomka, který právě přišel na svět. Tehdy ještě nebozí rodiče netuší, jak těžký osud je pro jejich dceru nachystán.

Zanedlouho její jméno bude znát celá země. Anna Bohuslava Tomanová (1907–1957) první roky života prožívá jako kterékoliv jiné dítě, je zdravá a roste jako z vody. Jenže když jsou dívce 4 roky, zachvátí sousední stavení oheň a Anička si během tohoto neštěstí poraní páteř.

Spadne totiž ze stoličky, když vyhlíží z okna, a udeří se o stůl. Tím v jejím životě nastává zásadní zlom, dívka bohužel postupem času ochrne. Někteří její ochrnutí přičítají právě úrazu při požáru, jiné prameny ale uvádějí, že na lůžko byla upoutána až o několik let později a příčina je poněkud jiná.

Anička se prý usilovně modlí za svého nejmladšího bratra Bernarda (*1917), který má problémy s chůzí. Dívka si usilovně přeje vzít jeho nemoc na sebe, což se prý nakonec skutečně stane. Bernard je během jediného dne uzdraven, zatímco tehdy třináctiletá Anna se už nikdy na nohy nepostaví. Skutečně přejala bratrovu nemoc?

UTRPENÍ KRISTA

Dívka nemůže navštěvovat školu, ale díky kněžím z okolních farností se jí dostává vydatné náboženské výchovy. Snad pod vlivem toho si postupně začne své utrpení spojovat s Kristovou kalvárskou obětí, kdy se Ježíš na kříži poslušně odevzdává do rukou Božích.

Víře se plně oddá i Annin zázračně vyléčený bratr Bernard, který se rozhodne pro kariéru kněze. Své primiční mše svaté, tedy první mše nově vysvěceného kněze, se dočká 9. června 1944. Ten den je významný i pro Annu, protože se u ní poprvé objeví stigmata, krvácející rány v místech, kde měl být zraněn i Ježíš během svého ukřižování.

Žena bez zjevné příčiny začíná krvácet z rukou a nohou, což připomíná hřeby, jimiž byl Ježíš přibit ke kříži, z boku, kudy do jeho těla proniklo kopí, které ukončilo jeho život, a z hlavy, na níž Kristovi seděla trnová koruna.

Stigmata se často objevují u hluboce věřících, z nichž celá řada je poté svatořečena. Je chromá žena také tak blízko Bohu, že od něj obdržela toto znamení?

Anna Tomanová se stigmaty na čele, foto Neznámý fotograf – Fotografický archiv rodiny Tomanovy / Creative Commons / Volné dílo

SKROMNOST A POKORA

Rána, která se ženě otevírá na boku pod srdcem, vypadá nebezpečně, je 13 centimetrů dlouhá a 7 centimetrů široká. A zatímco se vystrašení svědkové snaží Anně pomoci, během následujících pěti minut jí popraská kůže na čele, z ran vytryskne krev a začne stékat po jejím obličeji.

Přítomní se snaží krev z jejích tváří a čela stírat hadříkem, ale krvácení ještě nějakou chvíli pokračuje. Projevila se u chromé ženy nějaká nebezpečná nemoc, nebo jde o skutečná stigmata? Vzhledem k tomu, že se krvácení pravidelně vrací, objevuje se v pátek a navíc na místech spojených s utrpením Ježíše, lze je obtížně pochybovat o spojení jevu s vírou.

„Stigmata pravidelně krvácela, zejména když Anička v pátek prožívala v extázi Kristovo utrpení a podle očitého svědka také Kristovo bičování a na zádech se jí objevily krvavé rány,“ píše český teolog a kněz Filip Antonín Maria Stajner (*1964). Proč jimi trpí právě žena, která si už tak prožila mnoho jiných útrap?

Hrob Anny Tomanové v Klášterci nad Orlicí, foto Jiří Komárek / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

VYVOLENÁ PÁNĚ

Anna Tomanová je mezi lidmi, kteří ji znají, považována za příkladnou křesťanku. Pokora, poslušnost, skromnost a láska k lidem je jí vlastní. Annina stigmata jako by potvrzovala, že se celým tělem i duší oddala Kristu.

„Pán si podle četných svědků Andulčina života vybral tuto trpitelku, aby nám prokazoval své milosrdenství a aby nás jejím příkladem povzbuzoval v křesťanské dokonalosti,“ prohlašuje Stajner. Anna je pro mnohé věřící skutečně inspirací a v jejím domě se od chvíle, kdy se stigmata projevila, dveře téměř netrhnou.

Přestože ji četné návštěvy velice vysilují, přijímá je s pokorou sobě vlastní. Mohla být skutečně vybrána Bohem, aby lidem ukázala důležitost víry?

Anna se od dětství usilovně modlila, foto Pixabay

UZDRAVUJE I PO SMRTI

Stigmaty to ale nekončí. Podle dalších svědků je navíc obdarována jasnozřivostí a dokáže léčit nemocné tak, že jejich trápení přebírá na sebe. „Když se dozvěděla o vážné nemoci druhých, mnohdy prosila Pána, aby mohla trpět místo nich, a bývala vyslyšena,“ doplňuje Stajner.

Zaznamenán byl například případ dítěte se zánětem středního ucha, které je k Anně přivedeno. Ta jej už při své jasnozřivosti očekává. Za okamžik je dítě zdravé, zatímco Anně další dva dny hnisá ucho. Zázračná uzdravení prý vykonává i po své smrti.

Své svědectví o tom v roce 1971 podává Karel Hošek z Kladna. V dopise zaslaném na faru uvádí, že dlouhodobě trpěl silnými průduškovými záchvaty a dušností do takové míry, že občas upadal do bezvědomí. Lékaři mu nedokázali pomoci a tak v zoufalství navštívil hrob Anny Tomanové.

Krátce poté záchvaty nevysvětlitelně mizí a už se neopakují. Vyléčenému muži se dokonce vrací hlas! Jsou zprávy o nadpřirozených schopnostech ženy pravdivé?

TRNEM V OKU

Sama Tomanová se označuje za „chudobku Kristovu“ a kolem svých stigmat ani jiných mimořádných vlastností nedělá žádný povyk. Někteří lidé by přesto byli nejraději, kdyby se o ní a jejích stigmatech nemluvilo vůbec.

V dobách socialismu něco takového vzbouzí mnoho nevole u vládnoucí strany a Státní bezpečnosti. Krvavé rány se stávají důvodem pro zastrašování, obviňování i psychické týrání chromé ženy. Trnem v oku je také některým církevním hodnostářům.

Církev je totiž pod dlouhodobým tlakem režimu a s příchodem stigmat Tomanové se situace ještě zhoršuje. Ženu přesto navštěvuje celá řada věřících, kněžích, lékařů i vědců. Odborníci, kteří ženu prohlédnou, se navíc shodují, že stigmata jsou pravá a pro jejich vznik nemají vysvětlení. Potvrzuje se tak nadpřirozený původ zvláštních schopností Anny Tomanové?

Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 11.8.2022 862
Pokud by Evliya Celebi nežil v sedmnáctém století, ale v moderní současnosti, byl by jistě virální hvězdou sociálních sítí. Přinejmenším o jím zaznamenanou bitvu čarodějnic by byl enormní zájem! Evliya Celebi (1611-1682) strávil na cestách po Osmanské říši i sousedících regionech plných čtyřicet let. Rodák z Konstantinopole se rozhodl, že chce v životě co nejvíce poznat. Byl to zbožný […]
od Michaela Holubová 8.8.2022 2.6tis
Hájem plným stromů a květin se prochází dívka. Z nenadání se ozve hlas. Promlouvá přímo k ní. Ve chvíli, kdy pohlédne do koruny stromu, pochopí. Jde o hada.     Svádí ji k ochutnání zakázaného ovoce ze stromu uprostřed zahrady. Děvče se jeho nabídkám brání. Má obavy ze smrti, která je se sladkými plody spojována. […]
od Mirek Brát 6.8.2022 2.4tis
Alchymie se v historii těšila oblibě nejen v Evropě, ale i v islámském světě. Jedním z jejich nejvýznačnějších představitelů zde byl Abu Bakr al-Razi, známý taktéž pod latinským jménem Rhazes. Říkalo se o něm, že ovládal proměnu železa a mědi ve zlato… Abu Bakr al-Razi (865-925) byl Peršan, jehož život spadá do období takzvaného islámského zlatého věku. Do dějin […]
od Eva Soukupová 5.8.2022 3.4tis
Nechvalně známá města Sodoma a Gomora vytrvale balancují na hraně mýtu a reality. Pravost biblického příběhu by mohl jednoznačně potvrdit pouze nález těchto měst. Někteří archeologové nyní věří, že Sodomu skutečně našli. Má se ukrývat za pozůstatky meteoritem zničeného města na břehu Jordánu.     O městech, jež zachvátil hřích natolik, že byla Hospodinem i […]
od Matěj Soukup 3.8.2022 3.0tis
Pokud patříte mezi fanoušky logických a matematických problémů, zajisté vám není neznámý problém takzvaných hanojských věží. Traduje se však legenda, že jedny tyto věže by mohly způsobit konec světa. Nacházejí se prý někde v jižní Asii a jsou z ryzího zlata. HLAVOLAM Z 19. STOLETÍ Princip hanojských věží, které vymyslel francouzský matematik Édouard Lucas v […]