Je to nejposvátnější artefakt Starého zákona. Mají v něm být obsaženy desky, které nadiktoval sám Bůh. Přináší zkázu nepřátelům a je ozdobou jeruzalémského Chrámu. Archa úmluvy je dnes pokládána za ztracenou. Kde se vzala?
Když se podle Bible zjeví Bůh Mojžíšovi na hoře Sinaji, nadiktuje mu desatero svých přikázání. Podle rabínského podání mu zjeví i plnost veškerého poznání. Mojžíš Boží příkazy zapíše na dvě kamenné desky.
Následně pro ně vytvoří velkou zlatou schránku s vyobrazením andělů, kterou mohou Izraelci nosit s sebou v poušti i v zaslíbené zemi. Schránka dostane název Archa úmluvy a je nejposvátnějším předmětem vůbec, protože u ní podle nich prodlévá Bůh sám.
Archa v zajetí
Podle Bible se Izraelité rozhodli vzít archu na pomoc v boji proti Pelištejcům. 1. kniha Samuelova vypráví, jak jim má tento náboženský artefakt dodat nadpozemskou sílu a ničit nepřátele. Bůh si ale nepřeje, aby se mocná archa stala pouhým magickým talismanem.
Izraelce tak nechá prohrát. Přijdou o 30 000 mužů a Archa úmluvy je zajata Pelištejci, kteří triumfálně procházejí s Archou po svých městech, ale brzy se ukáže, že jejich radost je předčasná.
Myši a hemoroidy
Když Pelištejci Archu umístí v chrámu svého boha Dagona, začne se naplno projevovat její moc a síla. Druhý den ráno leží podle biblického svědectví socha falešného boha rozbitá na zemi.
Pelištejci začnou trpět všemožnými zdravotními i jinými neduhy, které si nedokážou vysvětlit. Nejhorší z nich je záplava myší a epidemie nádorů a hemoroidů, která nečekaně postihne samotné Pelištejce.
Nakonec pochopí, že je takto trestá Archa úmluvy, kterou si neprávem přisvojili. Rádi ji vrátí Izraelcům, protože nechtějí být vystaveni její zničující síle.
Ve svatyni svatých
Zpět v Izraeli pobývá Archa stále ještě ve stanu, jako v dobách na poušti. Když ale přijdou velcí králové jako David a Šalamoun, rozhodnou se, že by bylo důstojné vystavět pro ni pořádný chrám.
Stavbu připraví David a dokončí ji jeho syn Šalamoun. Tak vzniká první Chrám, ozdoba Jeruzaléma a symbol Boží přítomnosti uprostřed Izraele.
V samotném Chrámu se nachází takzvaná „svatyně svatých“, do které nesmí nikdo vstoupit a v které, věří se, přebývá sám Bůh. Pouze jednou do roka do ní vkročí velekněz a při této příležitosti smí Boha oslovit jménem, které je jinak přísně zapovězeno vyslovovat.
Uprostřed svatyně svatých se pak nalézá také samotná Archa úmluvy. Alespoň do té doby, než se ztratí.
Babylonská zkáza
V roce 587 před Kristem je Jeruzalém dobyt Babyloňany, kteří ho vyplení a mnoho obyvatel odvlečou do babylonského zajetí. Zkáze neujde ani jeruzalémský Chrám, který je rozbořen a zničen.
Mnoho posvátného nádobí ze zlata a dalších drahých kovů je ukradeno a Babyloňané si ho odvezou jako válečnou kořist. O tom se zmiňuje i Bible, ovšem o Arše úmluvy ani slovo. Co se s Archou úmluvy stalo?