Faethon byl v řecké mytologii syn boha slunce Hélia. Příliš se nevyznamenal, protože se s taťkovým ohnivým vozem vezl tak nízko nad zemí, až proměnil úrodné části severní Afriky na poušť. Obyvatelům prý osudově ožehl tváře, že získali navždy černou barvu pleti.
Pak je tu ještě Phaeton 3200. To je jiná liga, ten hrozí zkázou celé planetě!
Phaeton 3200 byl historicky první asteroidem, který byl objeven z paluby kosmické lodi. Stalo se tak v roce 1983. Díky své velikosti se jedná o potenciálně nebezpečné těleso, které by mohlo ohrozit naši planetu.
Phaeton 3200 je asteroidem s velmi záhadnými vlastnostmi. Jeho dráha se totiž více než asteroidu podobá kometě.
Součást roje Geminid
Navíc má Phaeton 3200 velmi unikátní vlastnosti. Když se přiblíží Slunci, objeví se u něho zářivý ohon charakteristický opravdu jen pro komety. Vědci nechápali, jak je to možné.
Vysvětlením však může být přítomnost sodíku, který se při průletu blízko Slunce uvolňuje do okolního vesmíru.
Další záhadou Phaetonu 3200 je teorie, že se může jednat o mateřské těleso známého meteoritického roje Geminid, který pravidelně v polovině prosince nabídne na noční obloze atraktivní podívanou.
Meteoritické roje jsou totiž spojovány především s kometami, což z asteroidu Phaeton 3200 dělá opravdovou vesmírnou celebritu.
Vědci tak i spekulují, že by mohl být Phaeton 3200 neaktivním jádrem komety.
Armagedon (asi) nehrozí
Phaeton 3200 se blízko Země dostal v roce 2017. Tehdy na něj upozornila NASA a klasifikovala pětikilometrový asteroid jako potenciálně nebezpečný. Ostatně, byl tehdy blíže Zemi než planeta Venuše.
Vědci však zároveň ujistili, že přes všechny záhady, které Phaeton 3200 skrývá, je jeho dráha velmi stabilní.
Pokud by propočtené dráhy neodklonila a nezměnila nějaká vnější síla, je lidstvo před Phaetonem 3200 v bezpečí. Armagedon a záhadný Phaeton 3200? Tohle se opravdu nerýmuje. A to je před vánočními svátky 2021 určitě dobrá zpráva!