Skip to content

Australská firma chce najít vakovlka pomocí DNA

Tasmánský tygr je již řadu let oficiálně oficiálně vyhynulý, přesto se sporadicky objevují zprávy o pozorování žijících examplářů a vědci neustávají ve svých snahách tyto zprávy ověřit. Nyní se do hledání vakovlků pouští také australská společnost zaměřující se na genetický výzkum.

Podniknuta byla již celá řada expedic s cílem najít důkazy o přežití vakovlků. A několik dalších expedic je ve stádiu příprav. Velkou naději kryptozoolové spatřují v nejnovějším plánu Michaela Mosse, snad nejslavnějšího lovce tasmánských tygrů, který po důkazech o jejich přežití pátrá už celá desetiletí.

Moss nad podzim roku 2020 oznámí záměr pátrat po vakovlcích pomocí DNA, s čímž mu má pomoci australská firma zaměřená na genetickou vědu, zejména pak na zkoumání stop DNA ve vzorcích odebraných ve volné přírodě.

Společnost zkoumá vzorky vody a půdy a hledá v nich stopy DNA, foto cyntox.com
ZÍSKAJÍ DNA?

Každý živý organismus ve svém prostředí zanechává stopy DNA, ty se vyskytují ve vodě či v půdě. Projekt enviroDNA se zaměřuje na sběr vzorků z různých prostředí a jejich následnou analýzu, která má odhalit, jaké živočišné druhy se v dané oblasti vyskytují.

Moss společnosti provádějící tento výzkum předal chomáč srsti vakovlka a pokud se z něj podaří extrahovat DNA, bude uložena do systému. V okamžiku, kdy se v odebraných vzorcích půdy či vody objeví shoda, budeme s jistotou vědět, že se v dané oblasti vakovlk skutečně vyskytuje.

Podaří se konečně prokázat, že přežil své vyhynutí?

Mapa pozorování vakovlka v Tasmánii mezi lety 1936 – 1980, foto Wikimedia Commons

Foto: cyntox.com, Wikimedia Commons,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články