Ararat je nejvyšší horou Turecka. Z geologického hlediska se jedná o vulkán se dvěma vrcholy, jehož sopečná aktivita byla naposledy zaznamenána v roce 1840. Z hlediska duchovního a náboženského je Ararat místem, kde měla po potopě světa přistát Noemova archa.
Biblická kniha Genesis uvádí, že archu postavil Noe na Boží příkaz. Díky tomu prý malá skupinka lidí a značně větší portfolio živočišných druhů přežily potopu, kterou Bůh seslal na svět.
Hledání biblického plavidla
Navzdory tomu, že moderní biblisté, archeologové i geologové tvrdí, že archu nelze vnímat doslova jako loď, ale spíše jako instituci-církev, Ararat je stále magnetem přitahujícím hledače mytického plavidla.
Pravdou je, že již v minulosti přicházely z oblasti Araratu zprávy, které údajný nález obřího lodního torza obsahovaly.
Hlášení o pozorování trosek biblické archy začaly narůstat především v období po druhé světové válce, což souviselo s rozvojem letecké dopravy.
Traduje se, že o Noemovu archu se v roce 1973 začala detailně zajímat i Ústřední zpravodajská služba Spojených států amerických – CIA. Důvodem byly záhadné snímky ze špionážních satelitů a letounů.
V osmdesátých letech minulého století se zase hodně diskutovalo o podivném objektu, který měly zachytit fotoaparáty francouzské družice SPOT.
Svědectví ztracená v čase
Zároveň však k Araratu směřovaly i pozemní expedice. Inspirovalo je zejména svědectví, které již v roce 1902 podal arménský chlapec George Hagopian.
Ten prý objevil starodávný obří člun s plochým dnem během loveckých výprav na Ararat, které organizoval jeho strýc. Pozůstatky archy měli spatřit i členové ruské expedice, která se v oblasti pohybovala v letech 1916-1917.
Detailní zprávu o svém nálezu poslali členové expedice přímo carovi. Ovšem, přišla bolševická revoluce, ve které se tato zpráva, i většina členů expedice, navždy ztrácejí. Opravdu je na Araratu „zakotvena“ Noemova archa? Otázka za milión, co říkáte?!