Druhá čínsko-japonská válka je pokládána za jakýsi prolog druhé světové války. Krvavé střetnutí přineslo obrovské útrapy zejména čínským civilistům. V historii tohoto střetnutí je však jeden „bílý list“.
Týká se záhadného zmizení tisícovek čínských vojáků, kteří měli bránit město Nanjing.
Nanjing je v současnosti obří velkoměsto, centrum čínské provincie Ťiang-su. Kdysi fungovalo dokonce jako hlavní město celé Číny.
Prázdná obranná linie
V prosinci roku 1937 byla početná jednotka čínských vojáků, čítající tři tisíce mužů, odvelena na frontu a přidělena na úsek obrany Nanjingu. Podle současných měřítek to byly plné dva prapory.
Ráno 10. prosince 1937 však velitel jednotky zjistil, že na celé obranné linii není ani jeden jeho voják. Těžké zbraně byly v okopech, rovněž tak další vybavení. Po mužstvu a důstojnících jednotky nebylo však ani památky.
Na pozici zůstalo jen několik mužů, kteří byli umístěni v okolí velitelského štábu. Kde jsou tisíce ozbrojených mužů?
Hromadná dezerce?
První teorie vysvětlující záhadné zmizení jednotky byla velmi logická. Vojáci se vzdali Japoncům. Nenašly se však žádné důkazy. I Japonci tuto možnost později sami popřeli.
Druhou možností bylo, že se jednotka jako celek svévolně „demobilizovala“ a vojáci odešli domů. I tuto možnost však vyvracely argumenty o nemožnosti takové dezerce, protože jednotka byla příliš velká na to, aby se jen tak rozplynula v okolní krajině. Podobně hovořily později i japonské zdroje.
Epilog
Co se tedy stalo s tisícovkami mužů během jediné noci? Záhadologické teorie například tvrdí, že čínští vojáci zmizeli v paralelním vesmíru, nebo se propadli do jakéhosi obřího podzemního prostoru.
Skeptické názory ovšem namítají, že u tohoto záhadného zmizení se objevují rozdílné letopočty.
Někdy se hovoří o roce 1937, jindy o období roku 1939. Je tak prý možné, že celá mysteriózní událost je pouze mýtus, který vyrostl na pozadí krutého konfliktu s množstvím zabitých a nezvěstných.