Míst, která aspirují na to, že je zde uchovávána Kristova krev, je samozřejmě více. Jedním z nejznámějších je ovšem Bazilika Svaté krve v belgickém městě Bruggy. Opravdu zde můžeme spatřit krev Ježíše Krista?
Bazilika Svaté krve byla postavena v letech 1134 až 1157. Kristovu krev měl pro ni zajistit alsaský hrabě Thierry. Ten se údajně vrátil z křížové výpravy v roce 1150 a měl v cestovním zavazadle přibalenou i tuto legendární tekutinu.
Z Jeruzaléma do Brugg
Vzorek krve Ježíše prý uchoval Josef z Arimatie v průběhu pietní procedury omytí Kristova mrtvého těla. Thierimu měl pak ampulku s krví předat Balduin III. Jeruzalémský jako odměnu za věrné služby.
Je ale vzácná relikvie, která je nyní uchovávána v Bruggách, skutečně Kristova krev?
Podle moderních výzkumů pochází ceněná relikvie s údajnou Kristovou krví nikoli z období druhé, ale až čtvrté křížové výpravy. Získána mohla být například jako kořist z plenění Konstantinopole.
Záhada trvá
Nic to ale nemění na faktu, že přítomnost relikvie výrazně poznamenala celé Bruggy. Již v roce 1310 byla vydána papežská bula, která odpouštěla poutníkům hříchy, pokud navštívili baziliku a zhlédli cennou relikvii.
Zkoumání obsahu relikvie moderními metodami není možné. Lze jen konstatovat, že její „obal“ pochází z jedenáctého, nebo dvanáctého století a ukazuje na provenienci z oblasti Konstantinopole.
Neexistuje žádný důkaz, který by vyvrátil tvrzení, že obsahem relikvie je skutečná krev Ježíše Krista. Na straně druhé, neexistuje ani důkaz, který by to potvrdil. Záhada trvá…