Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé paní z jednoho severoitalského hradu je však jiný. V čem?
Legenda o bílé paní se váže k hradu Duino v severní Itálii. Pevnost byla vystavěna již ve čtrnáctém století na základech římské pevnůstky. Nyní jsou objekt a jeho okolí přístupné veřejnosti.
Bílý přízrak
Základní legenda o bílé paní z hradu Duino je hodně obecná a postrádá konkrétní jména. Hovoří se v ní o ženě krutého a žárlivého správce hradu. Ten nakonec v záchvatu vzteku svoji manželku srazil z hradeb.
Zavražděná žena se pak zjevuje v podobě bíle oděného přízraku jako dama bianca – bílá paní. Existuje však i jiná verze tohoto temného příběhu. Ta nasvědčuje, že legenda mohla být specifickým svědectvím o konkrétní úkladné vraždě. Koho?
Básníkova verze
Nešťastnice se měla jmenovat Esterina de Portole. Byla to šlechtična s velmi světlou pletí. Právě tento fakt ji posléze zařadil do početné rodiny „dam v bílém“. Další část příběhu je již totožná s ostatními legendami. Esterinu zavraždil žárlivý manžel.
Její přízrak zatím nenalezl klidu… Tuto verzi příběhu sdělil světu rakouský básník Rainer Maria Rilke (1875-1926).
Nešlo však o výplod jeho umělecké fantazie. Informaci mu podala jeho přítelkyně Marie Alžběta z Thurn-Taxisu (1855-1934).
Vzhledem k tomu, že ve šlechtických kruzích se nosilo mít zprávy „o všem a o všech“, zdá se, že toto je předobraz temného příběhu, na jehož konci je legenda o přízraku bílé paní z hradu Duino.