Nestává se často, aby pohnuté zvířecí osudy obletěly celý svět, natož aby se na ně vzpomínalo ještě desítky let poté. Příběh německého kocoura z válečných let je ale výjimečný.
Sam má totiž v závislosti na úhlu pohledu buď ohromnou smůlu, nebo neobyčejné štěstí.
18. května 1941 vyplouvá do akce německá bitevní loď Bismarck. Na její palubě se jako maskot ocitá i černobílý kocour. O devět dnů později je ale Bismarck potopen a z posádky čítající 2200 mužů přežije jen 115 z nich.
Kocoura, který se zachránil na plovoucím kusu prkna, z moře vytáhnou námořníci z britského torpédoborceHMS Cossack, ujmou se ho a dají mu jméno Sam.
Několik dalších měsíců pobývá Sam na lodi Cossack. Z nepříjemného zážitku se již jistě vzpamatoval, jenže pak přichází den, kdy se torpédoborec střetne s německou ponorkou. Při boji je Cossack poškozen a 27. října 1941 Samova další mateřská loď míří ke dnu.
Umírá 159 námořníků., zbytek z nich, včetně Sama, se zachrání na palubě lodě Legion. V té době se k Samovu jménu už přidává přívlastek „nepotopitelný“.
POSLEDNÍ SLUŽBA
Nakonec se Sam s vojáky nalodí na palubu britské letadlové lodi HMS Ark Royal. Ani tam ale jeho pobyt netrvá dlouho, loď totiž krátce poté zasáhne torpédo nepřátelské ponorky. S výjimkou jediného námořníka se zachrání všichni členové posádky.
Sama najde záchranný člun, jak se znovu plaví na dřevěné desce a zdá se, že jej událost velmi rozčílila. Trosečníky znovu zachrání loď Legion a Lightning, nyní už zřejmě nikoho nepřekvapí, že obě tyto lodě se později také potopí. Ovšem tentokrát už bez Sama na palubě.
Je to kocourovo prokletí, nebo má jen neuvěřitelnou smůlu? Námořnictvo nechce nic riskovat a Sam od té doby zůstává na pevnině. Domov najde v námořnickém domě na severu Irska, kde s dalšími námořníky oslaví konec války.