30. listopadu 1989: V Belgii začíná série pozorování UFO ve tvaru trojúhelníku. Postupně ho spatří 30 různých skupin svědků.
Domů     Bizarní případ jasnovidce R. J. Leese: Vycítil Jacka Rozparovače?
Bizarní případ jasnovidce R. J. Leese: Vycítil Jacka Rozparovače?
od 9.1.2022
2.1tis
Jack Rozparovač terorizoval Londýn, foto The Illustrated Police News / Creative Commons / Volné dílo
214
SDÍLENÍ
2.1tis
ZOBRAZENÍ

Uznávaný britský léčitel, spiritista a autor několika knih o parapsychologii má také jasnovidné nadání. Díky němu jednoho dne za jízdy autobusem pozná, že s ním cestuje obávaný sériový vrah Jack Rozparovač. Domnělý vrah pak vstoupí do domu, kde skutečně žije jeden z podezřelých!

Jack Rozparovač terorizoval Londýn, foto The Illustrated Police News / Creative Commons / Volné dílo Spiritista Robert James Lees, foto Boston Sunday Post / Creative Commons / Volné dílo Ulice ve Whitechapelu v roce 1905. Foto: Creative commons/Autor neznámý/Volné dílo Lékař a možný Jack Rozparovač William Witney Gull, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Aktivity, kterým se za svého života věnuje britský léčitel Robert James Lees (1849–1931), jsou mnohdy za hranou zákona.

reklama

Spiritisté jsou často souzeni jako podvodníci a v platnosti je ještě dávno zapomenutý zákon proti čarodějnicím z roku 1735. Lees je v tomto oboru přesto velice aktivní.

Jako léčitel prý uzdravuje i těžce nemocné a prostřednictvím automatického psaní sepisuje několik knih, které mu prý ze záhrobí diktuje jistý Fred. A jako spiritista stráví nemalé množství času v Buckinghamském paláci, sídle britské královské rodiny.

Už jako třináctiletý chlapec prý upadá do transu, ve kterém k němu promlouvá nedávno zesnulý princ Albert (1819–1861) a předává vzkaz své choti královně Viktorii (1819–1901).

Lees pak díky této příhodě nějaký čas žije v Buckinghamském paláci, aby jeho prostřednicím mohla královna pravidelně hovořit se svým milovaným Albertem. Byl to skutečně Albert, s kým rozmlouvala, nebo snad Lees trpí duševní chorobou, jak tvrdí někteří skeptici?

Spiritista Robert James Lees, foto Boston Sunday Post / Creative Commons / Volné dílo
Spiritista Robert James Lees, foto Boston Sunday Post / Creative Commons / Volné dílo

JEDE S NÁMI VRAH

Pokud mají pravdu skeptikové, pak je jistě pozoruhodné, že tato domnělá duševní choroba údajně pomohla policii identifikovat Feniany, členy irské národně osvobozenecké organizace, kteří se chystali vyhodit do povětří londýnský parlament.

reklama

A zřejmě prý mohl zastavit také řádění nejslavnějšího sériového zabijáka všech dob, Jacka Rozparovače. Bylo to v roce 1888, kdy londýnskou čtvrt Whitechapel obchází temný přízrak, který brutálně vraždí tamní prostitutky.

Jednoho rána, krátce poté, co během jediné noci zemřou další dvě oběti, Lees se svou ženou cestuje v londýnském autobuse a náhle nabývá přesvědčení, že jeden z pasažérů je neblaze známý Jack Rozparovač.

Spiritista sleduje tajemného muže až k jeho domovu a poznamená si jeho adresu Brook Street 74 a vyrazí vše nahlásit na policii. Tam se ale setká s výsměchem a je označen za hlupáka.

Mohl by snad náhodný cestující v davu mezi ostatními pasažéry nějak vycítit vraha?

Ulice ve Whitechapelu v roce 1905. Foto: Creative commons/Autor neznámý/Volné dílo
Ulice ve Whitechapelu v roce 1905. Foto: Creative commons/Autor neznámý/Volné dílo

MOŽNÁ MĚL PRAVDU

Zvědavost policistů Lees vzbudí až ve chvíli, kdy přesně ocituje obsah dopisů, které jim Rozparovač posílal a které zatím nebyly zveřejněny. A když jim spiritista předá poznamenanou adresu, možná už ani nejsou překvapeni, není pro ně totiž zcela neznámá.

reklama

Dům na Brook Street 74 obývá význačný lékař sir William Witney Gull, který je skutečně stále považován za jednoho z možných podezřelých.

Jeho manželka dokonce vyšetřovatelům přiznává, že Gull má poslední dobou sklony k násilí a zuřivosti a v době vražd ani nebyl doma. Dalším nepřímým důkazem proti lékaři je také fakt, že vraždy ustaly poté, co nemocný Gull skončil v blázinci. Mohla policie případ rozluštit, kdyby naslouchala slovům jasnovidce?

Lékař a možný Jack Rozparovač William Witney Gull, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Lékař a možný Jack Rozparovač William Witney Gull, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Foto: Creative Commons
reklama
Související články
od 29.11.2022 1.2tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 1.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz
od 28.11.2022 2.2tis
Vůdce nacistického Německa Adolf Hitler patří k natolik démonickým postavám naší historie, že když 30. dubna 1945 obletí svět zpráva o jeho sebevraždě, odmítá jí řada lidí uvěřit. Mohl Hitler svoji smrt skutečně jen předstírat? A kam by se dle konspiračních teorií vypařil? Dva týdny po smrti Adolfa Hitlera (1889–1945) vyplouvá z německého přístavu několik
od 27.11.2022 2.0tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou nohou, jen jsou trochu na
od 26.11.2022 3.3tis
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není pověstná záv