reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Záhady historie
Bizarní případ jasnovidce R. J. Leese: Vycítil Jacka Rozparovače?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 9.1.2022
2.1tis
Jack Rozparovač terorizoval Londýn, foto The Illustrated Police News / Creative Commons / Volné dílo
214
SDÍLENÍ
2.1tis
ZOBRAZENÍ

Uznávaný britský léčitel, spiritista a autor několika knih o parapsychologii má také jasnovidné nadání. Díky němu jednoho dne za jízdy autobusem pozná, že s ním cestuje obávaný sériový vrah Jack Rozparovač. Domnělý vrah pak vstoupí do domu, kde skutečně žije jeden z podezřelých!

Jack Rozparovač terorizoval Londýn, foto The Illustrated Police News / Creative Commons / Volné dílo Spiritista Robert James Lees, foto Boston Sunday Post / Creative Commons / Volné dílo Ulice ve Whitechapelu v roce 1905. Foto: Creative commons/Autor neznámý/Volné dílo Lékař a možný Jack Rozparovač William Witney Gull, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Aktivity, kterým se za svého života věnuje britský léčitel Robert James Lees (1849–1931), jsou mnohdy za hranou zákona. Spiritisté jsou často souzeni jako podvodníci a v platnosti je ještě dávno zapomenutý zákon proti čarodějnicím z roku 1735.

Lees je v tomto oboru přesto velice aktivní. Jako léčitel prý uzdravuje i těžce nemocné a prostřednictvím automatického psaní sepisuje několik knih, které mu prý ze záhrobí diktuje jistý Fred. A jako spiritista stráví nemalé množství času v Buckinghamském paláci, sídle britské královské rodiny.

Už jako třináctiletý chlapec prý upadá do transu, ve kterém k němu promlouvá nedávno zesnulý princ Albert (1819–1861) a předává vzkaz své choti královně Viktorii (1819–1901).

Lees pak díky této příhodě nějaký čas žije v Buckinghamském paláci, aby jeho prostřednicím mohla královna pravidelně hovořit se svým milovaným Albertem. Byl to skutečně Albert, s kým rozmlouvala, nebo snad Lees trpí duševní chorobou, jak tvrdí někteří skeptici?

Spiritista Robert James Lees, foto Boston Sunday Post / Creative Commons / Volné dílo

JEDE S NÁMI VRAH

Pokud mají pravdu skeptikové, pak je jistě pozoruhodné, že tato domnělá duševní choroba údajně pomohla policii identifikovat Feniany, členy irské národně osvobozenecké organizace, kteří se chystali vyhodit do povětří londýnský parlament.

A zřejmě prý mohl zastavit také řádění nejslavnějšího sériového zabijáka všech dob, Jacka Rozparovače. Bylo to v roce 1888, kdy londýnskou čtvrt Whitechapel obchází temný přízrak, který brutálně vraždí tamní prostitutky.

Jednoho rána, krátce poté, co během jediné noci zemřou další dvě oběti, Lees se svou ženou cestuje v londýnském autobuse a náhle nabývá přesvědčení, že jeden z pasažérů je neblaze známý Jack Rozparovač.

Spiritista sleduje tajemného muže až k jeho domovu a poznamená si jeho adresu Brook Street 74 a vyrazí vše nahlásit na policii. Tam se ale setká s výsměchem a je označen za hlupáka. Mohl by snad náhodný cestující v davu mezi ostatními pasažéry nějak vycítit vraha?

Ulice ve Whitechapelu v roce 1905. Foto: Creative commons/Autor neznámý/Volné dílo

MOŽNÁ MĚL PRAVDU

Zvědavost policistů Lees vzbudí až ve chvíli, kdy přesně ocituje obsah dopisů, které jim Rozparovač posílal a které zatím nebyly zveřejněny. A když jim spiritista předá poznamenanou adresu, možná už ani nejsou překvapeni, není pro ně totiž zcela neznámá.

Dům na Brook Street 74 obývá význačný lékař sir William Witney Gull, který je skutečně stále považován za jednoho z možných podezřelých. Jeho manželka dokonce vyšetřovatelům přiznává, že Gull má poslední dobou sklony k násilí a zuřivosti a v době vražd ani nebyl doma.

Dalším nepřímým důkazem proti lékaři je také fakt, že vraždy ustaly poté, co nemocný Gull skončil v blázinci. Mohla policie případ rozluštit, kdyby naslouchala slovům jasnovidce?

Lékař a možný Jack Rozparovač William Witney Gull, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Foto: Creative Commons
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 1.4tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.2tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]