18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Záhady historie
Bizarní případ jasnovidce R. J. Leese: Vycítil Jacka Rozparovače?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 9.1.2022
2.1tis
Jack Rozparovač terorizoval Londýn, foto The Illustrated Police News / Creative Commons / Volné dílo
214
SDÍLENÍ
2.1tis
ZOBRAZENÍ

Uznávaný britský léčitel, spiritista a autor několika knih o parapsychologii má také jasnovidné nadání. Díky němu jednoho dne za jízdy autobusem pozná, že s ním cestuje obávaný sériový vrah Jack Rozparovač. Domnělý vrah pak vstoupí do domu, kde skutečně žije jeden z podezřelých!

Jack Rozparovač terorizoval Londýn, foto The Illustrated Police News / Creative Commons / Volné dílo Spiritista Robert James Lees, foto Boston Sunday Post / Creative Commons / Volné dílo Ulice ve Whitechapelu v roce 1905. Foto: Creative commons/Autor neznámý/Volné dílo Lékař a možný Jack Rozparovač William Witney Gull, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Aktivity, kterým se za svého života věnuje britský léčitel Robert James Lees (1849–1931), jsou mnohdy za hranou zákona. Spiritisté jsou často souzeni jako podvodníci a v platnosti je ještě dávno zapomenutý zákon proti čarodějnicím z roku 1735.

Lees je v tomto oboru přesto velice aktivní. Jako léčitel prý uzdravuje i těžce nemocné a prostřednictvím automatického psaní sepisuje několik knih, které mu prý ze záhrobí diktuje jistý Fred. A jako spiritista stráví nemalé množství času v Buckinghamském paláci, sídle britské královské rodiny.

Už jako třináctiletý chlapec prý upadá do transu, ve kterém k němu promlouvá nedávno zesnulý princ Albert (1819–1861) a předává vzkaz své choti královně Viktorii (1819–1901).

Lees pak díky této příhodě nějaký čas žije v Buckinghamském paláci, aby jeho prostřednicím mohla královna pravidelně hovořit se svým milovaným Albertem. Byl to skutečně Albert, s kým rozmlouvala, nebo snad Lees trpí duševní chorobou, jak tvrdí někteří skeptici?

Spiritista Robert James Lees, foto Boston Sunday Post / Creative Commons / Volné dílo

JEDE S NÁMI VRAH

Pokud mají pravdu skeptikové, pak je jistě pozoruhodné, že tato domnělá duševní choroba údajně pomohla policii identifikovat Feniany, členy irské národně osvobozenecké organizace, kteří se chystali vyhodit do povětří londýnský parlament.

A zřejmě prý mohl zastavit také řádění nejslavnějšího sériového zabijáka všech dob, Jacka Rozparovače. Bylo to v roce 1888, kdy londýnskou čtvrt Whitechapel obchází temný přízrak, který brutálně vraždí tamní prostitutky.

Jednoho rána, krátce poté, co během jediné noci zemřou další dvě oběti, Lees se svou ženou cestuje v londýnském autobuse a náhle nabývá přesvědčení, že jeden z pasažérů je neblaze známý Jack Rozparovač.

Spiritista sleduje tajemného muže až k jeho domovu a poznamená si jeho adresu Brook Street 74 a vyrazí vše nahlásit na policii. Tam se ale setká s výsměchem a je označen za hlupáka. Mohl by snad náhodný cestující v davu mezi ostatními pasažéry nějak vycítit vraha?

Ulice ve Whitechapelu v roce 1905. Foto: Creative commons/Autor neznámý/Volné dílo

MOŽNÁ MĚL PRAVDU

Zvědavost policistů Lees vzbudí až ve chvíli, kdy přesně ocituje obsah dopisů, které jim Rozparovač posílal a které zatím nebyly zveřejněny. A když jim spiritista předá poznamenanou adresu, možná už ani nejsou překvapeni, není pro ně totiž zcela neznámá.

Dům na Brook Street 74 obývá význačný lékař sir William Witney Gull, který je skutečně stále považován za jednoho z možných podezřelých. Jeho manželka dokonce vyšetřovatelům přiznává, že Gull má poslední dobou sklony k násilí a zuřivosti a v době vražd ani nebyl doma.

Dalším nepřímým důkazem proti lékaři je také fakt, že vraždy ustaly poté, co nemocný Gull skončil v blázinci. Mohla policie případ rozluštit, kdyby naslouchala slovům jasnovidce?

Lékař a možný Jack Rozparovač William Witney Gull, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Foto: Creative Commons
reklama
Související články
od Filip Appl 17.1.2022 1.2tis
Odvážný král Artuš, mocný čaroděj Merlin a bájný hrad Camelot, kde se scházeli rytíři kulatého stolu. To vše patří do legendy, kterou zná bezpochyby téměř každý. Už jen málo lidí však tuší, že s ní souvisí ještě jiný, mnohem méně známý příběh. Příběh o tajemném království Lyonesse. V malé pracovně osvětlené svíčkami sedí zamyšlený anglický učenec Richard […]
od Lucie Kubešová 16.1.2022 862
Runy jsou znaky, které údajně pochází z písma Etrusků a Řeků. Runové nápisy jsou velice staré, používaly se přibližně od 2. století našeho letopočtu a omezeně je bylo možno najít až do roku 1100. Runy se objevují především u Germánů, ve Skandinávii a Británii. Vyřezávaly se do dřeva, tesaly do skal či kamenů. Runový kámen […]
od Pavel Polcar 15.1.2022 2.0tis
Hledat mezi našimi předky makaka nebo třeba šimpanze by bylo velice mylné. Vše se má totiž tak, že jak lidské pokolení, tak i druh např. goril má pouze „společného předka“. Oba druhy se následně v průběhu let vyvíjely a měnily odděleně. K mylnému přesvědčení mnohé jistě vede známé vyobrazení evoluce člověka, kde je v jedné řadě […]
od Matěj Soukup 15.1.2022 2.5tis
Japonský hrad Maruoka je jeden z mála, který si dodnes zachoval svou tradiční podobu. Postaven byl v roce 1576 poblíž města Sakai na severním pobřeží Japonska. Hrad vystavěný Shibato Katsutoyem však skrývá jedno děsivé tajemství. Podle legendy je pod jeho základy pohřbena chudá vdova. NUTNOST OBĚTI PRO BOHY Traduje se, že když se Katsutoyo v […]
od Jiří Nechanický 14.1.2022 2.5tis
Přitahují vás tajemná místa obestřená záhadami? Nemusíte za nimi cestovat přes půlku světa. Víc než dost jich najdete i v Evropě. Třeba taková Itálie. Archeologické nálezy na Apeninském poloostrově, Sicílii a Sardinii nepřestávají udivovat dodnes. Když před vámi někdo pronese „dovolená Itálie“, nejspíš si jako první vybavíte moře, pláže a pizzu. Stát na Apeninském poloostrově […]