18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Neobjasněné události
Z chudáka boháčem: Pacient se po mrtvici probudil s výtvarným talentem
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 9.1.2022
2.1tis
Mrtvice u muže probudila neobyčejný talent, foto Pixabay
225
SDÍLENÍ
2.1tis
ZOBRAZENÍ

Muži, kterému se vinou dlouhodobých následků po úrazu řadu let nedaří najít práci a ocitá se tak na hraně chudoby, změní život mozková mrtvice. Po příhodě totiž získává výtvarné nadání, které nikdy dříve neměl, což mu nakonec vydělá slušné peníze.

Mrtvice u muže probudila neobyčejný talent, foto Pixabay Třicetiletému muži změní život mrtvice. Foto: Pixabay Walters se budil s nutkáním něco kreslit, foto Pixabay V jeho mozku podle lékaře došlo k přepojení cest, foto Pixabay

V roce 1986 se poklidný život tehdy třicetiletého britského inženýra Kena Walterse změní v dlouhotrvající noční můru. Na podzim toho roku jej vysokozdvižný vozík řízený dvanáctiletým chlapcem, přimáčkne ke zdi a zlomí mu páteř.

Od té chvíle se muž musí potýkat nejen s bolestivými trvalými následky, ale i přetrvávající finanční krizí, která vyvrcholí, když mu úřady odejmou příspěvek na bydlení, poslední příjem dělící Walterse od hladu a života bez domova.

Vlivem silného stresu, který v tomto období prožívá, ho postihnou dva infarkty a neskutečná smůla provázející nešťastného muže začne znepokojovat i jeho blízké. „Kene, myslíš, že bys mohl být prokletý? Při vší té smůle, která tě potkala, to tak vypadá,“ říká mu jeden z kamarádů.

A pak smůla udeří znovu, tentokrát ale možná naposledy. V roce 2005 je Walters převezen do nemocnice v bezvědomí, a když znovu přijde k sobě, od lékařů se dozvídá, že prodělal mrtvici. Událost, která má moc mnoha lidem zničit život, ten jeho však zachránila. Jak je to možné?

Třicetiletému muži změní život mrtvice. Foto: Pixabay

NOČNÍ KRESLENÍ

Po mrtvici je Walters opět upoután na lůžku s ochrnutou polovinou těla, není schopen mluvit a tak s okolím komunikuje pouze prostřednictvím tužky a bloku, který má neustále u sebe. Už první den si všímá, že jeho pravá ruka samovolně bloudí po listech zápisníku.

„Ten akt byl nevědomý, teprve když se mě zdravotní sestra zeptala, co dělám, podíval jsem se dolů a uviděl vzory po celém papíře,“ vzpomíná Walters. Od té chvíle se každou noc kolem druhé hodiny budí s nutkáním kreslit a kreslí si až do svítání, přestože jako student výtvarnou výchovu nenáviděl a neměl pro ni žádné nadání.

Nyní jsou jeho noční výtvory naopak velice působivé a v žádném případě nepřipomínají práci někoho, kdo zrovna prodělal cévní mozkovou příhodu! Jak je možné, že mrtvice u pacienta probudila nečekaný talent?

Walters se budil s nutkáním něco kreslit, foto Pixabay

MOZEK SI NAJDE CESTU

Náhlým výtvarným nadáním je překvapen i sám Walters, který se s podivným následkem mrtvice obrátí na odborníka. „Zeptal jsem se lékaře, co se děje, a řekl jsem mu, že mi to nepřipadá normální – že jsem nikdy v životě nekreslil, ale najednou jsem nemohl přestat,“ vzpomíná Walters a pokračuje:

„Vysvětlil mi, že po mozkové mrtvici se mozek člověka v určitých případech přepojí tak, aby se poškozené oblasti vyhnul. Někdy se tak u pacienta může objevit nová schopnost, v mém případě kreslení.“ Lékař také předpovídá, že tento stav po čase odezní.

Jenže k tomu nedojde a muž v kreslení pokračuje i doma, kde začíná vytvářet působivé obrazy i na počítači. Díky tomu si dokonce po mnoha letech neúspěchu najde novou práci, získá výnosnou smlouvu s vlivným herním studiem a svá díla začne prodávat i na internetu. Že by až mrtvice zlomila mnohaletou smůlu, která Kena Walterse provázela od roku 1986?

V jeho mozku podle lékaře došlo k přepojení cest, foto Pixabay
Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 18.1.2022 197
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.8tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Adriana Vojtíšková 13.1.2022 2.9tis
Někdejší první dáma Argentiny Eva Perón (1919–1952) umírá jako teprve třiatřicetiletá na rakovinu dělohy roku 1952 v Buenos Aires…     Když populární Evita zemřela, bylo rozhodnuto, že její tělo bude odborně nabalzamováno. Její manžel, argentinský prezident Juan Domingo Perón (1895–1974) si poté vzal Evitino tělo s sebou do exilu, který trávil postupně ve Venezuele, […]
od Michaela Holubová 13.1.2022 3.4tis
Talentovaná herečka, která je velmi trefně nazývána „Marilyn Monroe“ francouzského filmu, umírá v nedožitých 47 letech. Přes její slávu a bohatství má však Martine Carol osobní život plný zmatků a neklidu…     Pomyslná horská dráha života nešťastné Carol zahrnuje pokus o sebevraždu, zneužívání drog a také čtyři sňatky. V profesním životě se jí nejprve […]
od Pavel Polcar 12.1.2022 2.9tis
Jaroslav Štencl bydlel v přízemí dnes už zbouraného domu v Rolnické ulici v Opavě, kde žil spolu s rodiči, o patro výš bydlela jeho sestra s rodinou. Štencl ji často navštěvoval, když potřebovala pohlídat děti. „Téměř vždy nás ale vzbudil hluk, který přicházel stropem z půdního prostoru. Znělo to, jako když se po podlaze válí […]