reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Neobjasněné události
Z chudáka boháčem: Pacient se po mrtvici probudil s výtvarným talentem
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 9.1.2022
2.1tis
Mrtvice u muže probudila neobyčejný talent, foto Pixabay
225
SDÍLENÍ
2.1tis
ZOBRAZENÍ

Muži, kterému se vinou dlouhodobých následků po úrazu řadu let nedaří najít práci a ocitá se tak na hraně chudoby, změní život mozková mrtvice. Po příhodě totiž získává výtvarné nadání, které nikdy dříve neměl, což mu nakonec vydělá slušné peníze.

Mrtvice u muže probudila neobyčejný talent, foto Pixabay Třicetiletému muži změní život mrtvice. Foto: Pixabay Walters se budil s nutkáním něco kreslit, foto Pixabay V jeho mozku podle lékaře došlo k přepojení cest, foto Pixabay

V roce 1986 se poklidný život tehdy třicetiletého britského inženýra Kena Walterse změní v dlouhotrvající noční můru. Na podzim toho roku jej vysokozdvižný vozík řízený dvanáctiletým chlapcem, přimáčkne ke zdi a zlomí mu páteř.

Od té chvíle se muž musí potýkat nejen s bolestivými trvalými následky, ale i přetrvávající finanční krizí, která vyvrcholí, když mu úřady odejmou příspěvek na bydlení, poslední příjem dělící Walterse od hladu a života bez domova.

Vlivem silného stresu, který v tomto období prožívá, ho postihnou dva infarkty a neskutečná smůla provázející nešťastného muže začne znepokojovat i jeho blízké. „Kene, myslíš, že bys mohl být prokletý? Při vší té smůle, která tě potkala, to tak vypadá,“ říká mu jeden z kamarádů.

A pak smůla udeří znovu, tentokrát ale možná naposledy. V roce 2005 je Walters převezen do nemocnice v bezvědomí, a když znovu přijde k sobě, od lékařů se dozvídá, že prodělal mrtvici. Událost, která má moc mnoha lidem zničit život, ten jeho však zachránila. Jak je to možné?

Třicetiletému muži změní život mrtvice. Foto: Pixabay

NOČNÍ KRESLENÍ

Po mrtvici je Walters opět upoután na lůžku s ochrnutou polovinou těla, není schopen mluvit a tak s okolím komunikuje pouze prostřednictvím tužky a bloku, který má neustále u sebe. Už první den si všímá, že jeho pravá ruka samovolně bloudí po listech zápisníku.

„Ten akt byl nevědomý, teprve když se mě zdravotní sestra zeptala, co dělám, podíval jsem se dolů a uviděl vzory po celém papíře,“ vzpomíná Walters. Od té chvíle se každou noc kolem druhé hodiny budí s nutkáním kreslit a kreslí si až do svítání, přestože jako student výtvarnou výchovu nenáviděl a neměl pro ni žádné nadání.

Nyní jsou jeho noční výtvory naopak velice působivé a v žádném případě nepřipomínají práci někoho, kdo zrovna prodělal cévní mozkovou příhodu! Jak je možné, že mrtvice u pacienta probudila nečekaný talent?

Walters se budil s nutkáním něco kreslit, foto Pixabay

MOZEK SI NAJDE CESTU

Náhlým výtvarným nadáním je překvapen i sám Walters, který se s podivným následkem mrtvice obrátí na odborníka. „Zeptal jsem se lékaře, co se děje, a řekl jsem mu, že mi to nepřipadá normální – že jsem nikdy v životě nekreslil, ale najednou jsem nemohl přestat,“ vzpomíná Walters a pokračuje:

„Vysvětlil mi, že po mozkové mrtvici se mozek člověka v určitých případech přepojí tak, aby se poškozené oblasti vyhnul. Někdy se tak u pacienta může objevit nová schopnost, v mém případě kreslení.“ Lékař také předpovídá, že tento stav po čase odezní.

Jenže k tomu nedojde a muž v kreslení pokračuje i doma, kde začíná vytvářet působivé obrazy i na počítači. Díky tomu si dokonce po mnoha letech neúspěchu najde novou práci, získá výnosnou smlouvu s vlivným herním studiem a svá díla začne prodávat i na internetu. Že by až mrtvice zlomila mnohaletou smůlu, která Kena Walterse provázela od roku 1986?

V jeho mozku podle lékaře došlo k přepojení cest, foto Pixabay
Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Matěj Soukup 1.7.2022 354
Bylo 12. května 1986, když vyděšení příbuzní nahlásili na policejní oddělení v Guntersville v Alabamě zmizení tehdy šestadvacetileté Wandy Jean Maysové. I přes rozsáhlé pátrání v oblasti nebylo její tělo nalezeno dlouhé roky a teprve analýza ostatků v roce 2008 potvrdila, že Maysová zemřela. Oficiálně náhodou. Ale bylo tomu vskutku tak? ZMIZELA Z POKOJE Maysová trávila noc z 11. na […]
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 2.9tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.2tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.8tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]