3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Z chudáka boháčem: Pacient se po mrtvici probudil s výtvarným talentem
Z chudáka boháčem: Pacient se po mrtvici probudil s výtvarným talentem
od 9.1.2022
2.1tis
Mrtvice u muže probudila neobyčejný talent, foto Pixabay
225
SDÍLENÍ
2.1tis
ZOBRAZENÍ

Muži, kterému se vinou dlouhodobých následků po úrazu řadu let nedaří najít práci a ocitá se tak na hraně chudoby, změní život mozková mrtvice. Po příhodě totiž získává výtvarné nadání, které nikdy dříve neměl, což mu nakonec vydělá slušné peníze.

Mrtvice u muže probudila neobyčejný talent, foto Pixabay Třicetiletému muži změní život mrtvice. Foto: Pixabay Walters se budil s nutkáním něco kreslit, foto Pixabay V jeho mozku podle lékaře došlo k přepojení cest, foto Pixabay

V roce 1986 se poklidný život tehdy třicetiletého britského inženýra Kena Walterse změní v dlouhotrvající noční můru. Na podzim toho roku jej vysokozdvižný vozík řízený dvanáctiletým chlapcem, přimáčkne ke zdi a zlomí mu páteř.

reklama

Od té chvíle se muž musí potýkat nejen s bolestivými trvalými následky, ale i přetrvávající finanční krizí, která vyvrcholí, když mu úřady odejmou příspěvek na bydlení, poslední příjem dělící Walterse od hladu a života bez domova.

Vlivem silného stresu, který v tomto období prožívá, ho postihnou dva infarkty a neskutečná smůla provázející nešťastného muže začne znepokojovat i jeho blízké. „Kene, myslíš, že bys mohl být prokletý?

Při vší té smůle, která tě potkala, to tak vypadá,“ říká mu jeden z kamarádů. A pak smůla udeří znovu, tentokrát ale možná naposledy.

V roce 2005 je Walters převezen do nemocnice v bezvědomí, a když znovu přijde k sobě, od lékařů se dozvídá, že prodělal mrtvici. Událost, která má moc mnoha lidem zničit život, ten jeho však zachránila. Jak je to možné?

Třicetiletému muži změní život mrtvice. Foto: Pixabay
Třicetiletému muži změní život mrtvice. Foto: Pixabay

NOČNÍ KRESLENÍ

Po mrtvici je Walters opět upoután na lůžku s ochrnutou polovinou těla, není schopen mluvit a tak s okolím komunikuje pouze prostřednictvím tužky a bloku, který má neustále u sebe.

reklama

Už první den si všímá, že jeho pravá ruka samovolně bloudí po listech zápisníku. „Ten akt byl nevědomý, teprve když se mě zdravotní sestra zeptala, co dělám, podíval jsem se dolů a uviděl vzory po celém papíře,“ vzpomíná Walters.

Od té chvíle se každou noc kolem druhé hodiny budí s nutkáním kreslit a kreslí si až do svítání, přestože jako student výtvarnou výchovu nenáviděl a neměl pro ni žádné nadání.

Nyní jsou jeho noční výtvory naopak velice působivé a v žádném případě nepřipomínají práci někoho, kdo zrovna prodělal cévní mozkovou příhodu! Jak je možné, že mrtvice u pacienta probudila nečekaný talent?

Walters se budil s nutkáním něco kreslit, foto Pixabay
Walters se budil s nutkáním něco kreslit, foto Pixabay

MOZEK SI NAJDE CESTU

Náhlým výtvarným nadáním je překvapen i sám Walters, který se s podivným následkem mrtvice obrátí na odborníka.

„Zeptal jsem se lékaře, co se děje, a řekl jsem mu, že mi to nepřipadá normální – že jsem nikdy v životě nekreslil, ale najednou jsem nemohl přestat,“ vzpomíná Walters a pokračuje:

reklama

„Vysvětlil mi, že po mozkové mrtvici se mozek člověka v určitých případech přepojí tak, aby se poškozené oblasti vyhnul. Někdy se tak u pacienta může objevit nová schopnost, v mém případě kreslení.“ Lékař také předpovídá, že tento stav po čase odezní.

Jenže k tomu nedojde a muž v kreslení pokračuje i doma, kde začíná vytvářet působivé obrazy i na počítači.

Díky tomu si dokonce po mnoha letech neúspěchu najde novou práci, získá výnosnou smlouvu s vlivným herním studiem a svá díla začne prodávat i na internetu. Že by až mrtvice zlomila mnohaletou smůlu, která Kena Walterse provázela od roku 1986?

V jeho mozku podle lékaře došlo k přepojení cest, foto Pixabay
V jeho mozku podle lékaře došlo k přepojení cest, foto Pixabay
Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 489
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 1.6tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.7tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.7tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.