Skip to content

Blíží se svátek Beltain, keltský předchůdce pálení čarodějnic

Beltain, někdy též psaný jako Beltine, je jedním ze čtyř hlavních svátků. V Evropě se nyní slaví jako Valpuržina noc, u nás rovněž jako velmi známé a oblíbené pálení čarodějnic, které v tuzemských tradicích symbolizuje definitivní tečku za zimou.

Enigma plus vám prozradí, jak probíhají oslavy podle starých Keltů.

K rituálu dobře poslouží březová kůra.

Už z etymologie slova Beltain je patrné, že oheň v oslavách opět hraje důležitou roli. Slabika „bel“ se překládá jako „jasný, zařící“ a „tain“ patrně vychází ze slova „oheň“. Beltain je skutečně svátkem velkých ohňů, které se zapalují v poslední dubnový večer.

Zřejmě také souvisí s keltským slunečním bohem Belenem. Tato část keltské tradice se udržuje i v současnosti ve formě velkých ohňů, na nichž se následně pálí čarodějnice zosobňující zimu. Zatímco dnes takto oslavujeme definitivní konec chladného období, Keltové o Beltainu již pomalu zahajovali léto.

Za tímto účelem jsou proti sobě pomocí dřívek zapáleny dva speciální ohně a mezi nimi se pak vyhání skot na letní pastviny. Také lidé pak mezi plameny procházejí nebo je přeskakují pro přivolání štěstí či vyléčení nemocí nebo neplodnosti, neboť kouř a popel z těchto ohňů má údajně ochranné vlastnosti.

Proto se také hodí plamenům odevzdat to, co vás v životě trápí a požádat je o zbavení neduhů a trápení. Jak?

Místo čarodějnice spalte to, čeho se chcete zbavit.
SPALTE TO ŠPATNÉ

Česká věštkyně a esoterička Michaela Kudláčková, která se keltským svátkům a rituálním s nimi spojeným ve svém magazínu Popelky pravidelně a obsáhle věnuje, detailně líčí způsob, jak mají být ohně zapáleny.

Do ohnišť v ochranném kruhu doporučuje vložit větvičky z devíti různých dřevin. Jeden oheň by pak měl být obřadně zapálen mužem a druhý ženou. Důležitou část večera pak tvoří již zmiňovaná očista od všeho, co nás tíží.

U zapálených ohňů se na kusy březové kůry, ideálně nasbírané v přírodě, černým fixem napíše vše, čeho se toužíme zbavit. „Dříve se používaly uhly, ale to je zbytečné se trápit, kdyby naši předkové měli fix, jistě by ho použili,“ vysvětluje Kudláčková.

Na kůru se nesmí psát jména osob, lze naopak vyjmenovat dluhy, nemoci, nadváhu, nedostatek peněz, samotu a podobně. „Všichni pak jděte a naházejte ty kůry do černého ohně (tedy ohně zapáleného mužem – pozn. red.).

Dívejte se, jak kůry shoří. Dejte si čas, nikam nespěcháte, je to krásný rituál,“ radí. Skutečně nám nadpřirozené síly přijdou na pomoc? Z psychologického hlediska může takové rituál probudit odhodlání a nastartovat změnu.

Michaela Kudláčková, Foto: Facebook/Michaela Kudláčková
SE SŇATKY OPATRNĚ

Poté, co kůra s našimi strastmi shoří, černý oheň muži uhasí a ženy je pozvou ke svému. „Pro předky v tom byla hluboká symbolika splynutí duší, jednoty pohlaví, vzájemnosti, lásky a tolerance obou pohlaví,“ vysvětluje Michaela Kudláčková.

Obřad pak pokračuje psaním přání, po jejichž naplnění toužíme, na další kus kůry. „Můžou to klidně být opaky toho, co bylo nechtěné. Třeba zdraví, dostatek peněz, nový partner, miminko, cokoliv. Opět nejmenovat, co se týče lásky.

Chtějte lásku, ne konkrétního člověka!“ varuje. Kůry se znovu naházejí do ženami zapáleného bílého a nyní už společného ohně. Obřad obvykle bývá zakončen hostinou. Proč vyslovujeme přání zrovna v tento den?

Beltain je považován za magicky jednu z nejsilnějších nocí, proto je vhodná pro začínání nových velkých plánů a přání. Nejasnosti ovšem panují ohledně uzavírání sňatků. Zatímco Michaela Kudláčková je toho názoru, že partnerské sliby složené o Beltainu budou pevnější než kdy jindy, americký psycholog James MacKillop (*1939) v knize Keltské bájesloví naopak upozorňuje, že jde o den obzvláště nešťastný k uzavření sňatku.

Foto: Facebook/Michaela Kudláčková
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články