Jako pád Konstantinopole označuje historie dobytí hlavního města Byzantské říše Osmany v roce 1453. Město podlehlo po dlouhém obléhání, které trvalo padesát tři dnů. Tuto událost však doprovázela řada záhadných jevů. Jakých?
Odborníci se domnívají, že všechny záhadné úkazy měly společnou příčinu. Mohla jí být erupce neznámé sopky v letech v letech 1453 až 1453. Opravdu se však dají vysvětlit všechny sporné jevy sopečnou erupcí?
Tajemné jevy
Proroctví o zániku města mělo anoncovat i zatmění Slunce dne 22. května 1453. Nejzáhadnějším jevem však bylo podivné světlo, které se objevilo nad kupolí chrámu Hagia Sofia. Současníci jej považovali za Ducha svatého, který opouští město.
Možnou racionální příčinou tohoto mysteriózního nebeského divadla byl snad fyzikální jev známý jako Eliášův, Elmský nebo též Hellénský oheň.
O co se jedná? Jde o meteorologický jev s akustickými i optickými projevy, který je vyvolán statickou elektřinou při silné bouřkové činnosti, nebo i sopečné erupci.
Optické iluze
Obyvatelé obleženého města během kritické noci vkládali svoje naděje i do množství světel na pláni za hradbami. Domnívali se totiž, že tam táboří spřátelené vojsko, které jim bylo vysláno na pomoc. Byl to však rovněž podivný klam a optická iluze.
Ráno nebylo po žádné křesťanské armádě ani vidu, ani slechu. Mluví se rovněž o zmizení dvou kněží, kteří se prý doslova rozplynuli, když do města vstoupily první osmanské oddíly.
Nutno dodat, že řada znepokojivých legend doprovázejících pád Konstantinopole, stále nenachází logické vysvětlení.