14. června 2001: Motoristé na dálnici v New Jersey pozorují oranžovožlutá světla zformovaná do tvaru písmene V. Kromě řidičů je vidí i policisté a chodci.
Domů     Bumerang z jeskyně Obłazowa: Je záhadná létající zbraň stará 20 000 let?
Bumerang z jeskyně Obłazowa: Je záhadná létající zbraň stará 20 000 let?
od 15.5.2025
3.4tis
351
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Bumerang je spojován s australskými domorodci, avšak používali ho i obyvatelé starověkého Egypta nebo třeba Navahové v Severní Americe. Nejstarší bumerang na světě pak pochází od našich polských sousedů. Byl nalezen v jeskyni Obłazowa v polské části Karpat. Opravdu by mohl být starý neuvěřitelných 20 000 let?

Jeskyně Obłazowa v polské části Karpat. Polský archeolog Pawel Valde-Nowak. Nejstarší bumerang světa má tvar půlměsíce a oba konce jsou špičaté. Bumerang vznikl v různých částech světa ačkoliv je spojován hlavně s australskými domorodci.

V roce 1985 se skupina polských archeologů v čele s Pawlem Valde-Nowakem (*1954) pouští do zkoumání jeskyně Obłazowa a nachází nevídané – bumerang vyrobený z mamutího klu. Kromě bumerangu jsou v jeskyni objeveny i rituální předměty a lidské kosti.

Tým archeologů si klade otázku, co to znamená. Docházelo zde snad v minulosti ke krvavým rituálům? Ve starší době kamenné obývali jeskyni Obłazowa neandertálci.

V jeskyni byly kromě koster zvířat či nejrůznějších předmětů (včetně již zmíněného nejstaršího bumerangu) nalezeny i fragmenty lidských prstů či kostra ruky. Další části těl však chybí, což vyvolává spoustu otázek.

Byly zde během iniciačních obřadů prováděny amputace prstů a prsty byly poté používány jako amulety? Prováděl zde nějaký šaman magické praktiky, při kterých používal části lidských těl?

Nejstarší bumerang světa má tvar půlměsíce a oba konce jsou špičaté.
Nejstarší bumerang světa má tvar půlměsíce a oba konce jsou špičaté.

Nalezený bumerang

Kromě lidských kostí je v jeskyni nalezeno i množství předmětů (například přívěsky vyrobené z tesáků polární lišky). Nejzajímavější je ale bezesporu zmíněný bumerang. Ten je sice během vykopávek poškozen, ale jeho chybějící část se podaří najít.

Víme tedy, že byl 71 centimetrů dlouhý, 1,5 centimetru široký a v průměru měl něco málo přes 5 centimetrů. Vážil téměř jeden kilogram.

Vědecká analýza určila jeho stáří na více než 18 000 let, podle jiných zdrojů však může být bumerang starý dokonce až 20 300 let. Pozoruhodné je však především to, jak dokonalý bumerang je. Má tvar půlměsíce – oba konce jsou špičaté.

Nahoře je konvexní, spodní strana je plochá. Konec bumerangu je opatřen rýhami, patrně pro snazší úchop. Na povrchu bumerangu byly nalezeny zbytky červeného okru – barviva, které se v minulosti používalo při rituálech.

Vypadá to tedy, že bumerang sloužil k jinému účelu než k lovení zvěře. Co s ním neandertálci dělali?

Jeskyně Obłazowa v polské části Karpat.
Jeskyně Obłazowa v polské části Karpat.

Moderní výzkumy

Nejstarší bumerang na světě stále nedá vědcům spát. Kromě toho, že byla prováděna jeho analýza na určení jeho stáří, rozhodl se německý archeolog Dietrich Evers (1913–2009) zjistit, jak výkonný bumerang byl.

Vyrobil jeho přesnou repliku z epoxidové pryskyřice a zjistil, že bumerang doletí velmi daleko a je velmi přesný. Je však třeba házet ho vodorovně. Evers své pokusy s bumerangem zhodnotil slovy:

„Na základě ohromujících výsledků našich experimentů si dovolujeme tvrdit, že bumerang z jeskyně Obłazowa je výsledek dlouhé tradice ve výrobě a používání těchto zbraní.“ Avšak skutečně kdysi lidé tímto bumerangem házeli? Nepoužívali ho ke zcela jiným účelům?

Zatímco většina známých bumerangů je vyrobena ze dřeva, materiál nejstaršího bumerangu na světě je mnohem vzácnější a cennější. Bumerang je vyroben z mamutího klu. Navíc je velmi propracovaný a výkonný. Jak dokázali tehdejší lidé vyrobit něco tak dokonalého?

Může snad být něco pravdy na tom, že do vývoje lidstva zasáhli kdysi dávno návštěvníci z vesmíru, jak věří třeba slavný švýcarský záhadolog Erich von Daniken (*1935)?

Polský archeolog Pawel Valde-Nowak.
Polský archeolog Pawel Valde-Nowak.

Kde se vzal bumerang?

Bumerang je primitivní vrhací zbraň, která se umí vrátit na místo, odkud jsme ji hodili. A je to také zbraň, která vrtá hlavou vědcům z celého světa.

V dřívějších dobách bumerang sloužil hlavně k lovu, a když zasáhl zvíře, zpět ke svému majiteli se už nevracel. Dále byl bumerang využíván ke shazování předmětů ze stromu, k boji, jako prostředek k rozdělávání ohně, jako hudební nástroj nebo k různým rituálům.

Bumerang vznikl v různých částech světa ačkoliv je spojován hlavně s australskými domorodci.
Bumerang vznikl v různých částech světa ačkoliv je spojován hlavně s australskými domorodci.

Ačkoliv je bumerang spojován hlavně s australskými domorodci, pravdou je, že vznikl v různých částech světa (ve starověkém Egyptě, v Africe, v severní Americe i v Evropě). A to je ostatně i to, co mnozí badatelé považují za podivné.

Ve všech zmíněných částech světa lidé dokázali vyrobit předmět, který má profil křídla moderního letadla a při letu využívá jevů složitě kombinujících vyspělou aerodynamiku s dalšími fyzikálními zákony.

Kde na to naši dávní předci vzali znalosti? A jak je možné, že na to přišli na tolika místech nezávisle na sobě?

Zdroje informací: wikipedia.com, www.ancient-origins.net, www.novakoviny.eu, Chisholm, Hugh, ed. (1911): "Boomerang", https://magazynnaszczycie.pl/artykul/najstarsze-szczatki-n1215921
Foto: Wikipedia - volné dílo, Ancient - Origins.net, Prof. Paweł Valde-Nowak. Zdjęcie J. Ceklarz, National Museum Of Australia
Související články
od 11.6.2025 2.3tis
Skupina archeologů předstupuje v lednu roku 2010 před novináře se zásadním prohlášením. „Přinášíme důležité objevy z nitra amazonské džungle,“ říká spoluautorka nového výzkumu, brazilská archeoložka Denise Schaan (1962-2018). „Naše nálezy vyvracejí zažité názory, že v nehostinné Amazonii nemohla skrytě existovat žádná velkolepá civilizace, protože by je zdejší půda neuživila,“ tvrdí Schaan. [g
od 10.6.2025 3.0tis
Mělo by jít o sošku bohyně času či plodnosti, nikdo jí ovšem neřekne jinak než bohyně smrti.Prokletá soška totiž údajně o život připravila hned několik svých majitelů a s nimi i celou jejich rodinu! Leží na pravěkém artefaktu nemilosrdná smrtelná kletba, nebo je to celé jen náhoda? Zvláštní soška vytesaná z čistého byla objevena v roce 1878 v obci
od 9.6.2025 2.7tis
Je podzim roku 1710 a kolem otevřeného hrobu v polské vesnici Harsz stojí shromáždění vesničané. Konečně našli příčinu svého utrpení, objevili znetvořence, který v zemi svými nemrtvými ústy požírá sám sebe! Za zpěvu ponurých písní urazí rýčem jeden z přihlížejících nemrtvému hlavu a další probodává jeho srdce kůlem. Věří, že upiersz, jak tvora nazývají, už jim nebude dělat problémy... [gallery si
od 9.6.2025 3.2tis
Archeologové nevědí, co si s nimi mají počít. Záhadnými meči se na bojištích ohánějí zuřiví Vikingové mezi lety 800–1000, jenže zbraně podle všeho vznikly s pomocí technologie, která je světu známá až s příchodem průmyslové revoluce v 19. století! Kdo a jakým způsobem je tedy před stovkami let vyrobil? Ulfberhtské vikinské meče patří k mistrovským
od 9.6.2025 3.5tis
Uprostřed Atlantiku byly při průzkumu mořského dna objeveny stopy po dávném kontinentu, který kdysi zmizel pod hladinou moře. S tímto objevem opět ožívají legendy o ztracené Atlantidě. Mohli geologové skutečně narazit na pozůstatky bájné říše? Bájná Atlantida má být kontinent, na němž nachází domov vysoce vyspělá civilizace žijící v míru a prosperitě. Říš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kuřecí roláda se sušenými rajčaty
nejsemsama.cz
Kuřecí roláda se sušenými rajčaty
Je tak lehká, že si ji, se zeleninovým salátem, můžete klidně dát i k večeři. Ingredience: 750 g kuřecích prsních řízků 200 g kvalitní libové slaniny 8 ks sušených rajčat naložených v oleji 2 stroužky česneku lžička kaparů tři snítky čerstvého tymiánu olivový olej 3 dcl bílého vína sůl pepř Postup: Kuřecí prsa rozkrojte na plát silný asi 1 cm. Pláty položte
Polytechnické vzdělávání: Cesta k praktickým dovednostem i soft skills
epochalnisvet.cz
Polytechnické vzdělávání: Cesta k praktickým dovednostem i soft skills
Polytechnické vzdělávání propojuje technické, praktické i tvořivé dovednosti. V dnešní době je důležité porozumět moderním technologiím, jelikož jsou stále běžnější součástí každodenního života. Komplexní řešení nabízí výuka robotiky. Začátek v útlém věku Robotika pro děti může být relativně jednoduchá – zaujme, zabaví a naučí přitom cenné dovednosti. Spojuje hru a učení, děti jsou aktivní, musí zapojit logické
Falšovaly první čs. vojačky kvůli boji datum narození?
historyplus.cz
Falšovaly první čs. vojačky kvůli boji datum narození?
„Škrábat v kuchyni brambory? Tak to ani náhodou!“ zuří na konci roku 1943 Lydie Studničková. Takhle si bojové nasazení nepředstavovala. V hlavě 16leté dívky už se rodí plán, jak se konečně dostat na frontu…   Zárodek čs. armády se počátkem roku 1942 formuje v Buzuluku na území SSSR pod velením tehdy podplukovníka Ludvíka Svobody (1895‒1979).
Doplňte vitamin D
panidomu.cz
Doplňte vitamin D
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid
Vodní vila Celine Dion
rezidenceonline.cz
Vodní vila Celine Dion
Světově proslulá kanadská zpěvačka, mimo jiné vítězka prestižní hudební ceny Grammy, si v roce 2010 s manželem a dětmi začala užívat nebývalý komfort vodního království na Jupiter Island. Bohužel už za tři roky se karty jejich života obrátily úplně jiným směrem. Celine Dion není třeba dlouze představovat. Kromě toho nejprestižnějšího má na svém kontě i
Navštívil mě v chatě u lesa duch tety?
skutecnepribehy.cz
Navštívil mě v chatě u lesa duch tety?
Dlouho to bylo moje oblíbené místo, ale v době dospívání jsem na naší chatě zažila děsivé okamžiky. Odpověď přinesl až čas. V mládí jsem zažila na naší chatě hrozné věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Podivné příhody se mi tam ovšem stávaly jen tehdy, když jsem byla sama. Rodinná chata ukrývala děsivé tajemství z minulosti!
Ukončí Solaříková kvůli lásce kariéru?
nasehvezdy.cz
Ukončí Solaříková kvůli lásce kariéru?
V jednu chvíli byla Patricie Solaříková (36) v seriálech Ulice, Specialisté i Jedna rodina. Pracovala naplno. Teď jako by ze všech mizela a práci omezovala. Podle zákulisních informací za tím může bý
Duchové Kunžvartu
epochanacestach.cz
Duchové Kunžvartu
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradím
Umělá inteligence umí obnovit poškozené umělecké dílo v řádu hodin
21stoleti.cz
Umělá inteligence umí obnovit poškozené umělecké dílo v řádu hodin
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné s
Son Doong: Vietnamský podzemní ráj s džunglí a vlastními mraky
epochaplus.cz
Son Doong: Vietnamský podzemní ráj s džunglí a vlastními mraky
Představte si podzemní svět tak obrovský, že by se do něj vešlo celé město, s křišťálově čistými jezery, podzemními řekami a dokonce i tropickým pralesem, kde se tvoří vlastní mlha a mraky. To není sci-fi vize, ale realita vietnamské jeskyně Son Doong, jednoho z nejnověji objevených divů světa. Tento gigantický podzemní ekosystém je fascinujícím místem,
Sluneční brýle, které ladí s oceánem: Breitling & Cutler and Gross
iluxus.cz
Sluneční brýle, které ladí s oceánem: Breitling & Cutler and Gross
Letní outfit není kompletní bez dokonalých slunečních brýlí – a právě na tuto stylovou nutnost se zaměřila hodinářská značka Breitling, která spojila síly s renomovanou britskou značkou Cutler and Gro
Opečený sendvič s křupavou slaninou
tisicereceptu.cz
Opečený sendvič s křupavou slaninou
Slanina vás posílí na každé túře. Nejlépe chutná s čerstvým opečeným chlebem nebo bílým toustovým chlebem. Suroviny 20 dkg anglické slaniny 2 velká rajčata hrst čerstvé rukoly 1 lžíce másla
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz