Vědci v hlubinách sluneční soustavy objevili novou trpasličí planetu, jejíž oficiální název zní 2015 TG387. Její oběžná dráha kolem Slunce vykazuje určité nesrovnalosti, které by mohly napovídat blízkosti většího a gravitačně silnějšího objektu.
Jedná se o další důkaz existence Deváté planety?
Americký astronom David Tholen z Havajské univerzity objevil se svými kolegy tuto trpasličí planetu již roku 2015. Trvalo však další 3 roky, než se vědcům podařilo propočítat její trajektorii, oběžnou dráhu kolem Slunce, velikost atd.
Planetka dostala pracovní název „Skřet“ a v současnosti se o ní mluví jako o dalším možném důkazu existence Deváté planety na periférii sluneční soustavy.
Její průměr je pouhých 300 km (pro srovnání velikost planety Pluto největší trpasličí planety ve sluneční soustavě je 2370 km) a kolem Slunce obíhá po silně protáhlé eliptické dráze.
Díky tomu je značně proměnlivá i její vzdálenost od středu naší sluneční soustavy – od 65 AU až do 2037 AU. Jeden její oběh kolem Slunce tak trvá celých 40 tisíc let.
Skřetova neobvyklá oběžná dráha kolem Slunce je podle jeho objevitele způsobena působením gravitačně silnějšího a většího vesmírného objektu. Avšak ne všichni odborníci sdílí toto nadšení.
Je mnoho vědců, kteří se k existenci další velké planety na okraji sluneční soustavy staví skepticky. Jedním z nich je i uznávaný český astronom Jiří Grygar (*1936).
Podle skeptiků by neobvyklá oběžná dráha u některých transneptunických těles mohla být způsobena i vlivem větší skupiny vesmírných objektů, a ne nutně jen jednou velkou planetou.
Nicméně hledání Deváté planety stále probíhá a možná se časem dočkáme vyřešení záhady její (ne)existence.