Templářský řád je obestřen řadou pověstí a legend. Podle jedné z nich jsou s křesťanskou rytířskou organizací spojeny mocné a urozené rodiny. Patřit mezi ně má i slavný skotský rod Sinclairů.
Podle pověstí jsou skotští Sinclairové potomky legendárního vládce norské oblasti Møre a Orknejských ostrovů Rognvalda Eysteinssona (†892). Jak píše spisovatel a badatel David Hatcher (*1957):
„V roce 876 se jeho syn Göngu-Hrólf, přezdívaný Chodec, plavil proti proudu řeky Seiny a vyplenil úrodnou francouzskou nížinu.“
V rámci mírových ujednání jim pak má být udělena vláda nad částí Britských ostrovů. Příměří má být podepsáno na francouzském hradě Saint-Clair-sur-Epte a právě od něj má rod odvodit své jméno St. Clair a později Sinclair.
Rychle pak nabývají majetku, vážnosti a konexí. Mezi jejich příbuzné prý patří dokonce i Vilém I. Dobyvatel (1028–1087).
David Hatcher udává, že se Henri de St. Clair (1060–1110) podílí na řadě bojovných tažení, mimo jiné i na první křížové výpravě roku 1095. A právě v tomto okamžiku má dojít ke spojení urozeného skotského rodu s templářským řádem.
SKVĚLÝ PŘÍBĚH. ALE MÁ TRHLINY…
Pro spojení s templáři přitom ale neexistují žádné důkazy. Zdůrazňují to především historikové Mark Oxbrow a Ian Robertson.
V příběhu je přitom možné nalézt řadu nesrovnalostí a chyb. Začínají už u části o původu rodu a jeho pojmenování.
Hrad Saint-Clair-sur-Epte totiž nemá kořeny v 9. století, ale je vybudován až v roce 1118. Byla tedy legenda dodatečně upravena, či snad na místě dnešního hradu dříve mohla stávat nějaká pevnost stejného jména?