Z potemnělé místnosti se rozlehne křik narozeného dítěte. Jde o holčičku, kterou na svět přivádí egyptská královna Nefertiti. Ta je již řadu let vdaná za faraona Achnatona. Otcem dítěte přesto podle některých egyptologů může být biblický Mojžíš. Jak je to možné?
Honosným královským palácem ve Vesetu ladným krokem kráčí mimořádně pohledná dívka. Jde o Nefertiti. Jak se dostala do sídla egyptských faraonů, nevíme. Podle některých archeologů je Nefertiti mitannskou princeznou pocházející z oblasti dnešního Iráku.
Její pravé jméno zní Taduchepa. To si však po příchodu do Egypta změní na Nefertiti. Řada odborníků se ovšem kloní k jiné teorii. Podle ní byla Nefertiti dcerou vlivného písaře Aje (asi †1319 př. n. l.), který se později stal faraonem.
Po boku faraona
Ve tváři mladičké Nefertiti je možné zahlédnout stopy mírné nervozity. Za chvilku totiž poprvé ulehne do postele se svým chotěm. Kdo jím ale je? O příchod mitannské princezny nebývale usiloval faraon Amenhotep III. (asi †1350 př. n.
l.), který chtěl sňatkem s ní upevnit své mocenské postavení. Taduchepa ale dorazí do Egypta pár měsíců před jeho smrtí, nebo dokonce až krátce po ní.
Zdokumentované tak máme až manželství Nefertiti s Amenhotepovým druhorozeným synem, který do dějin vejde jako Achnaton (asi †1334 př. n. l.).
Krycí jméno Mos
Faraon pak několik let netrpělivě vyhlížel narození mužského následníka. Nefertiti ho ovšem zahrnula jen samými dívkami.
Podle některých odborníků byl ale jejich otcem prorok Mojžíš. Neznamená to ovšem, že by královna svého muže podváděla. Podle egyptského badatele Ahmeda Osmana (*1934) byl totiž Mojžíš a Achnaton jednou osobou!
Faraon si svou náboženskou reformou o víře v jednoho boha proti sobě poštval kněží, kteří ho vyhnali ze země. „Jelikož se vyslovení Achnatonova jména po jeho vyhoštění trestalo smrtí, bylo ustanoveno krycí jméno,“ myslí si Osman.
Achnaton si začal říkat „syn“, což se egyptsky řekne Mos. Z tohoto slova pak vzniklo hebrejské jméno Moše, tedy Mojžíš.
Mojžíš jako faraon?
Zamyšlená Nefertiti se láskyplně zadívá na svého muže. Je jím ale Achnaton – Mojžíš, jak tvrdí Osman? K podobnému závěru jako egyptský badatel dochází svého času světově proslulý rakouský psychiatr Sigmund Freud (1856–1939).
Podle něj je hebrejský výraz pro Boha, „Adonaj“, zkomoleninou egyptského jména Aton. Na druhou stranu máme ale život Mojžíše dobře zdokumentovaný v Bibli a nic nenaznačuje, že by skutečně faraonem byl. Jak to tedy bylo?