3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Zneklidňující záhada: Je v Bibli zašifrovaný termín apokalypsy?
Zneklidňující záhada: Je v Bibli zašifrovaný termín apokalypsy?
od 3.5.2022
3.2tis
Je v Bibli skryté datum apokalypsy? FOTO: Pixabay
297
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Zničená a zpustošená planeta, na které nezbude nic než zkáza. Tak bývá popisován konec světa. Podle biblické Knihy zjevení nastane Poslední soud vedený navrátivším se Ježíšem Kristem, a každý dle charakteru svých skutků zamíří do nebe, nebo do pekla. Říká Bible i kdy přesně se to stane?

Je v Bibli skryté datum apokalypsy? FOTO: Pixabay William Miller. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Karel Marx (vlevo) se svými dcerami a s Bedřichem Engelsem. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Americký baptistický kazatel William Miller (1782–1849) původně v cestách božích nijak kráčet nehodlá. Vyrůstá ve farmářské rodině, zajímá se o filozofii, sympatizuje s pokrokovými myšlenkami osvícenců.

reklama

Později vstupuje do armády a roku 1814 se účastní bitvy o Plattsburgh v rámci méně známé britsko-americké války. Americká vojska zde čelí velké britské přesile. Bomby, granáty, dělové koule, to vše kolem Millera sviští a vybuchuje.

I se svojí jednotkou se krčí na špatně obrněné pevnosti, těla rozstřílených druhů se za ním kupí. Už jen čeká, kdy přijde konec i pro něj. Pak ale palba ustává a Britové se jako zázrakem stahují. Miller sám nemá ani škrábnutí.

Má za to, že ho musel zachránit Bůh, že není možné, aby to jinak přežil. Po konci války se dává do studia Bible a věnuje se jí dlouhé roky. A najednou ho jedna informace „praští do očí“. Vždyť datum apokalypsy tam stojí černé na bílém!

William Miller. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
William Miller. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Rozpoutá mánii

Millera zaráží pasáž Daniel 8:14, kde se říká: „Až po dvou tisících a třech stech večerech a jitrech dojde svatyně spravedlnosti.“ Večery a jitra mají znamenat roky, očištění země zase jasnou apokalypsu a příchod Krista.

reklama

A protože Miller vše počítá od roku 457 př. n. l., kdy je vydán dekret k obnovení Jeruzaléma, nejposvátnějšího biblického města, znamená to, že konec světa nastane někdy mezi 21. březnem 1843 a 21. březnem 1844! Bude tady tedy co nevidět!

Od té doby burcuje Miller všechny věřící a začíná kázat. Jeho předpověď se šíří mezi lidem Nové Anglie rychle, protože chytře využívá i dobového tisku.

Přívrženci jeho názorů si začínají říkat milleristé a má jich v oblasti žít až 100 000! Miller definitivně stanovuje datum konce světa, bude to 22. říjen 1844. Zástupy věřících se proto zbavují veškerého majetku a čekají už jen na spasení od navrátivšího se Ježíše.

A tak přichází 22. říjen a nestane se nic. Ani ve dnech následujících. „Veškeré naše naděje byly zničeny. Nikdy jsem neslyšel tolik nářků… Všichni celé dny jen plakali a plakali…“ řekl jeden ze svědků. Toto fiasko těžce poznamenalo Millerovi pověst. Stahuje se proto do ústraní, ale dál trvá na tom, že konec světa se blíží.

Karel Marx (vlevo) se svými dcerami a s Bedřichem Engelsem. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Karel Marx (vlevo) se svými dcerami a s Bedřichem Engelsem. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Mohl mít nakonec pravdu?

Roku 1844 se v Paříži setkávají filozofové Bedřich Engels (1820–1895) a Karel Marx (1818–1883). Vidí se podruhé v životě a až zde se spřátelí.

reklama

Vzniká tím pouto, které dá, aniž by to oba mohli tušit, v budoucnu filozofický základ některým totalitním politickým směrům, rozdělujícím ve 20. století svět na dvě znepřátelené poloviny.

Tyto směry budou mít na svědomí miliony životů a vše dospěje až do situace, kdy na sebe budou USA a Sovětský svaz, největší světové mocnosti, mířit atomovými zbraněmi. Je tedy možné, že Miller byl se svým odhadem blízko?

Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.1tis
Pentagram je notoricky známý symbol, v minulosti měl ale několik jiných významů než s jakými si ho spojujeme dnes. Máme si na něj dávat pozor nebo nás může chránit?   Pravěký člověk kreslí na stěnu jeskyně mamuta. Na té představě není nic zvláštního. Někoho by ale mohlo překvapit, kdyby stejný zarostlý předchůdce dnešních lidí ohořelým klackem nam
od 1.12.2022 2.4tis
I antické Řecko má své tajné společnosti, zasvěcení a kulty. Nejznámější z nich jsou eleusinská mystéria, která zahrnovala vyčerpávající celonoční rituály spojené s pitím omamných nápojů. Najdeme ale i kulty mnohem temnější, které vyžadovaly od účastníků o poznání větší oběti – například vlastnoruční kastraci! Když se řekne náboženství starého Řeck
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 29.11.2022 3.0tis
 Ačkoliv by ji na vlastní oči měl spatřit každý věřící, za dveře svatyně se téměř nikdo nedostane. Posvátnou stavbu s nejistou minulostí obklopuje řada tajemství. Není známo, kdo ji vybudoval či k jakému účelu a mnoho otázek obestírá také záhadný černý kámen zasazený ve zdi svatyně. Když se muslim modlí, otáčí se vždy čelem k Mekce, posvátnému městu islá
od 25.11.2022 3.1tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční