reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Náboženství a okultismus
Zneklidňující záhada: Je v Bibli zašifrovaný termín apokalypsy?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 3.5.2022
3.2tis
Je v Bibli skryté datum apokalypsy? FOTO: Pixabay
297
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Zničená a zpustošená planeta, na které nezbude nic než zkáza. Tak bývá popisován konec světa. Podle biblické Knihy zjevení nastane Poslední soud vedený navrátivším se Ježíšem Kristem, a každý dle charakteru svých skutků zamíří do nebe, nebo do pekla. Říká Bible i kdy přesně se to stane?

Je v Bibli skryté datum apokalypsy? FOTO: Pixabay William Miller. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Karel Marx (vlevo) se svými dcerami a s Bedřichem Engelsem. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Americký baptistický kazatel William Miller (1782–1849) původně v cestách božích nijak kráčet nehodlá. Vyrůstá ve farmářské rodině, zajímá se o filozofii, sympatizuje s pokrokovými myšlenkami osvícenců.

Později vstupuje do armády a roku 1814 se účastní bitvy o Plattsburgh v rámci méně známé britsko-americké války. Americká vojska zde čelí velké britské přesile. Bomby, granáty, dělové koule, to vše kolem Millera sviští a vybuchuje.

I se svojí jednotkou se krčí na špatně obrněné pevnosti, těla rozstřílených druhů se za ním kupí. Už jen čeká, kdy přijde konec i pro něj. Pak ale palba ustává a Britové se jako zázrakem stahují. Miller sám nemá ani škrábnutí.

Má za to, že ho musel zachránit Bůh, že není možné, aby to jinak přežil. Po konci války se dává do studia Bible a věnuje se jí dlouhé roky. A najednou ho jedna informace „praští do očí“. Vždyť datum apokalypsy tam stojí černé na bílém!

William Miller. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Rozpoutá mánii

Millera zaráží pasáž Daniel 8:14, kde se říká: „Až po dvou tisících a třech stech večerech a jitrech dojde svatyně spravedlnosti.“ Večery a jitra mají znamenat roky, očištění země zase jasnou apokalypsu a příchod Krista.

A protože Miller vše počítá od roku 457 př. n. l., kdy je vydán dekret k obnovení Jeruzaléma, nejposvátnějšího biblického města, znamená to, že konec světa nastane někdy mezi 21. březnem 1843 a 21. březnem 1844!

Bude tady tedy co nevidět! Od té doby burcuje Miller všechny věřící a začíná kázat. Jeho předpověď se šíří mezi lidem Nové Anglie rychle, protože chytře využívá i dobového tisku. Přívrženci jeho názorů si začínají říkat milleristé a má jich v oblasti žít až 100 000!

Miller definitivně stanovuje datum konce světa, bude to 22. říjen 1844. Zástupy věřících se proto zbavují veškerého majetku a čekají už jen na spasení od navrátivšího se Ježíše. A tak přichází 22. říjen a nestane se nic.

Ani ve dnech následujících. „Veškeré naše naděje byly zničeny. Nikdy jsem neslyšel tolik nářků… Všichni celé dny jen plakali a plakali…“ řekl jeden ze svědků. Toto fiasko těžce poznamenalo Millerovi pověst. Stahuje se proto do ústraní, ale dál trvá na tom, že konec světa se blíží.

Karel Marx (vlevo) se svými dcerami a s Bedřichem Engelsem. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Mohl mít nakonec pravdu?

Roku 1844 se v Paříži setkávají filozofové Bedřich Engels (1820–1895) a Karel Marx (1818–1883). Vidí se podruhé v životě a až zde se spřátelí. Vzniká tím pouto, které dá, aniž by to oba mohli tušit, v budoucnu filozofický základ některým totalitním politickým směrům, rozdělujícím ve 20.

století svět na dvě znepřátelené poloviny. Tyto směry budou mít na svědomí miliony životů a vše dospěje až do situace, kdy na sebe budou USA a Sovětský svaz, největší světové mocnosti, mířit atomovými zbraněmi. Je tedy možné, že Miller byl se svým odhadem blízko?

Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 1.7.2022 864
Mitad del Mundo. Takový je španělský název pro střed světa a zároveň místo nacházející se asi 26 kilometrů severně od centra hlavního ekvádorského města Quita. A právě sem míří zástupy turistů, aby se prošli po čáře, která má označovat rovník. Jen pár z nich ale tuší, že skutečný střed světa leží o pár set metrů jinde. […]
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 2.5tis
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.7tis
Všechno to začíná roku 2006 v třípokojovém domku na předměstí australského Sydney. George a Lina Tannousovi tu vedou poklidný život spolu se svým sedmnáctiletým synem Mikem. V září ale rodinu zasáhne strašlivá zpráva – Mikea srazilo auto a zemřel. Pak se začnou dít nevysvětlitelné věci… Rodiče jsou zdrceni ztrátou jediného dítěte a při svém zoufalství […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 2.4tis
Na hřbitově v irském městě Belfast bylo v létě roku 2012 rušněji než obvykle. Na pařezu, který se zde nachází, se totiž objevil obrázek nápadně připomínající tvář Ježíše Krista.     Je přitom záhadou, jak se na dřevo dostal. Pařez se nachází v těsné blízkosti hrobu Rebeccy Steven, která zde byla ve svých šestnácti letech […]
od Mirek Brát 22.6.2022 2.5tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]