27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Náboženství a okultismus
Zneklidňující záhada: Je v Bibli zašifrovaný termín apokalypsy?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 3.5.2022
3.2tis
Je v Bibli skryté datum apokalypsy? FOTO: Pixabay
297
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Zničená a zpustošená planeta, na které nezbude nic než zkáza. Tak bývá popisován konec světa. Podle biblické Knihy zjevení nastane Poslední soud vedený navrátivším se Ježíšem Kristem, a každý dle charakteru svých skutků zamíří do nebe, nebo do pekla. Říká Bible i kdy přesně se to stane?

Je v Bibli skryté datum apokalypsy? FOTO: Pixabay William Miller. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Karel Marx (vlevo) se svými dcerami a s Bedřichem Engelsem. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Americký baptistický kazatel William Miller (1782–1849) původně v cestách božích nijak kráčet nehodlá. Vyrůstá ve farmářské rodině, zajímá se o filozofii, sympatizuje s pokrokovými myšlenkami osvícenců.

Později vstupuje do armády a roku 1814 se účastní bitvy o Plattsburgh v rámci méně známé britsko-americké války. Americká vojska zde čelí velké britské přesile. Bomby, granáty, dělové koule, to vše kolem Millera sviští a vybuchuje.

I se svojí jednotkou se krčí na špatně obrněné pevnosti, těla rozstřílených druhů se za ním kupí. Už jen čeká, kdy přijde konec i pro něj. Pak ale palba ustává a Britové se jako zázrakem stahují. Miller sám nemá ani škrábnutí.

Má za to, že ho musel zachránit Bůh, že není možné, aby to jinak přežil. Po konci války se dává do studia Bible a věnuje se jí dlouhé roky. A najednou ho jedna informace „praští do očí“. Vždyť datum apokalypsy tam stojí černé na bílém!

William Miller. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Rozpoutá mánii

Millera zaráží pasáž Daniel 8:14, kde se říká: „Až po dvou tisících a třech stech večerech a jitrech dojde svatyně spravedlnosti.“ Večery a jitra mají znamenat roky, očištění země zase jasnou apokalypsu a příchod Krista.

A protože Miller vše počítá od roku 457 př. n. l., kdy je vydán dekret k obnovení Jeruzaléma, nejposvátnějšího biblického města, znamená to, že konec světa nastane někdy mezi 21. březnem 1843 a 21. březnem 1844!

Bude tady tedy co nevidět! Od té doby burcuje Miller všechny věřící a začíná kázat. Jeho předpověď se šíří mezi lidem Nové Anglie rychle, protože chytře využívá i dobového tisku. Přívrženci jeho názorů si začínají říkat milleristé a má jich v oblasti žít až 100 000!

Miller definitivně stanovuje datum konce světa, bude to 22. říjen 1844. Zástupy věřících se proto zbavují veškerého majetku a čekají už jen na spasení od navrátivšího se Ježíše. A tak přichází 22. říjen a nestane se nic.

Ani ve dnech následujících. „Veškeré naše naděje byly zničeny. Nikdy jsem neslyšel tolik nářků… Všichni celé dny jen plakali a plakali…“ řekl jeden ze svědků. Toto fiasko těžce poznamenalo Millerovi pověst. Stahuje se proto do ústraní, ale dál trvá na tom, že konec světa se blíží.

Karel Marx (vlevo) se svými dcerami a s Bedřichem Engelsem. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Mohl mít nakonec pravdu?

Roku 1844 se v Paříži setkávají filozofové Bedřich Engels (1820–1895) a Karel Marx (1818–1883). Vidí se podruhé v životě a až zde se spřátelí. Vzniká tím pouto, které dá, aniž by to oba mohli tušit, v budoucnu filozofický základ některým totalitním politickým směrům, rozdělujícím ve 20.

století svět na dvě znepřátelené poloviny. Tyto směry budou mít na svědomí miliony životů a vše dospěje až do situace, kdy na sebe budou USA a Sovětský svaz, největší světové mocnosti, mířit atomovými zbraněmi. Je tedy možné, že Miller byl se svým odhadem blízko?

Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 26.5.2022 46
V samotném srdci Maďarska, pod hradem Buda v hlavním městě Budapešti, se nachází pozoruhodná historická památka:  jeskynní labyrint s historií, která sahá dál, než by patrně kdokoliv tipoval. První přírodní chodby v mohutné skále totiž vznikly díky působení termálních pramenů už v dalekém pravěku. Před 350 tisíci lety dokonce některé tamní prostory obývali předci dnešních lidí. Ve starověku si pak […]
od Mirek Brát 26.5.2022 1.7tis
U zrodu náboženského směru mormonismu stál nejen zakladatel Joseph Smith, ale i anděl Moroni. Kdo byla záhadná bytost, která se v roce 1823 zjevila Josephovi Smithovi? V současné době je významná trojice mormonských společenství. Jedná se o Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, Kristovu komunitu a Fundamentalistickou Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Ačkoli je mormonismus historicky […]
od Mirek Brát 25.5.2022 1.9tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.3tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.5tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]