reklama
29. června 1968: Během letu z amerického Illinois do Texasu z paluby letadla za nejasných okolností mizí jeden z cestujících - Jerrold Potter.
Domů     Neobjasněné události
Incident nad Hořejším jezerem: Stíhačka s dvoučlennou posádkou zmizela při honičce s UFO!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 31.5.2022
2.9tis
Stíhací letoun F-89C Scorpion, foto United States Air Force – Menard, David W. / Creative Commons / Volné dílo
296
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Jedné listopadové noci roku 1953 se nad Hořejším jezerem na hranicích USA a Kanady objeví neznámý létající objekt. Stíhačka, která k němu vzlétla, aby prověřila možnou hrozbu, vzápětí beze stopy mizí a do neznáma odnáší i svého pilota a jeho partnera.

Stíhací letoun F-89C Scorpion, foto United States Air Force – Menard, David W. / Creative Commons / Volné dílo Felix Moncla se svou stíhačkou, foto Gordheath / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Zmizela stíhačka ve vodách Hořejšího jezera? Foto Kevstan / Creative Commons / OCC BY-SA 3.0 Satelitní snímek Hořejšího jezera, foto NASA/Terra-MODIS / Creative Commons / Volné dílo

V pozdních večerních hodinách 23. listopadu 1953 radaroví operátoři vzdušné obrany v Michiganu identifikují neobvyklý cíl. Objekt nereaguje na opakované výzvy vybízející ho k identifikaci, a proto k němu z letecké základny startuje proudový stíhací letoun F-89C Scorpion.

V jeho kokpitu sedí válečný veterán a špičkový pilot poručík Felix Eugene Moncla Jr. (1926–1953), kterému jako radarový operátor asistuje poručík Robert L. Wilson. Prvním varovným signálem zřejmě mohl být fakt, že Wilson má problém vyhledat objekt, který má konfrontovat, pomocí svého radaru v letounu, neboť zřejmě dochází k nějakému rušení.

Musí ho proto navádět operátoři ze země. Ve výšce asi 2400 metrů nad zemí se letounu podaří přiblížit se k neznámému objektu, aby ho mohl identifikovat. Co se na nebi té noci objevilo? To se nejspíš nikdy nedozvíme.

Než Moncla na tuto otázku stihne odpovědět, zmizí. A s ním i jeho asistent a 16,5 metru dlouhá a 18 metrů široká stíhačka.

DVA BODY SPLYNOU V JEDEN

„Letoun vzlétl ze základny ve 23:22 dne 23. listopadu 1953 na aktivní misi vzdušné obrany, aby doprovodil neznámé letadlo přibližně 160 kilometrů severozápadně od letecké základny Kinross. Letoun byl během akce pod radarovou kontrolou.

Přibližně ve 23:52 došlo k poslednímu rádiovému kontaktu s radarovou stanicí,“ stojí ve zprávě popisující průběh události. Z té také vyplývá, že ve 23:55, tři minuty po posledním kontaktu a 33 minut po vzletu stíhačky, se odehrálo něco nevysvětlitelného.

Pozemní kontrola sleduje pronásledování neidentifikovatelného objektu Scorpionem na radarové obrazovce, kde se zobrazují jako dva blikající body. Tyto body se pak v určitý okamžik spojí. Operátoři pozemní kontroly předpokládají, že Moncla zrovna proletěl buď pod, nebo nad cílem, a očekávají, že o chvíli později se Scorpion a neznámý cíl zase objeví jako dva samostatné body.

To je ale nestane. Zůstane jen neidentifikovaný objekt, který posléze z radaru také zmizí. „Žádný další kontakt nebyl s F-89 navázán. Rozsáhlé letecké pátrání nezjistilo žádné stopy po letounu. Letoun a jeho posádka se stále pohřešuje,“ uvádí poněkud zlověstně vojenská zpráva. Kam mohla mohutná stíhačka zmizet?

Felix Moncla se svou stíhačkou, foto Gordheath / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

KDE JE FELIX?

Šokovaní operátoři pozemní kontroly se opakovaně snaží navázat kontakt se zmizelým strojem. Jenže jedinou odpovědí jim je hrobové ticho na druhém konci. Rozsáhlá pátrací záchranná akce začíná okamžitě. Panuje totiž podezření, že se stíhačka s neznámým objektem mohla srazit a zřítit se do Hořejšího jezera, poblíž něhož k incidentu došlo.

Pátrání trvá několik dnů. Stovky vojáků, policistů i příslušníků Národní gardy pročesávají oblast v okolí Hořejšího jezera a hledají jakékoliv stopy po havárii. Jenže nikde nenachází ani sebemenší náznak, že by zde došlo k pádu letadla.

Hladina jezera je pokrytá neporušenou vrstvou ledu a terén v okolí zůstává zcela nenarušen. Skutečnost, že ani letadlo ani jeho posádka nebyli nikdy nalezeni, vede záhy k teoriím naznačujícím, že mohlo dojít k únosu bytostmi z jiného světa.

Jak jinak si totiž vysvětlit zmizení stíhacího letounu ve vzduchu, aniž by po něm nezůstala jediná stopa?

PODIVNÉ VYSVĚTLENÍ

Hypotézy možného únosu se opírají o důležité zjištění. Oficiální vojenské zprávy totiž skutečně potvrzují přítomnost neznámého létajícího objektu i fakt, že stíhačku ani její posádku se nepodařilo vypátrat.

Armáda nakonec přichází s vysvětlením, podle kterého byl neznámým strojem transportní letoun kanadského královského letectva Douglas C-47 Skytrain. Pilot ve tmě ztratil orientaci a zřítil se. To, co muži pozemní kontroly sledovali na obrazovce radaru, mohlo podle vyjádření astronoma z Harvardské univerzity Dr. Donalda Menzela (1901–1976) být pouhé echo, tedy jakási fantomová ozvěna zřícené stíhačky, která se posléze spojila s kanadským letounem, jenž se z neznámých důvodů odmítal identifikovat.

Mohlo k takovému nepravděpodobnému řetězci podivných náhod a nešťastných okolností skutečně dojít, nebo s ním americká armáda přišla jen proto, aby zastavila spekulace o nadpřirozeném vysvětlení záhadného zmizení?

Zmizela stíhačka ve vodách Hořejšího jezera? Foto Kevstan / Creative Commons / OCC BY-SA 3.0

OTÁZKY BEZ ODPOVĚDÍ

Americký badatel a ufolog Richard H. Hall (1930–2009) k uvedenému závěru vznáší mnoho opodstatněných námitek. „Co přesně se tu noc stalo, nevíme, jak americké letectvo přiznává, a zůstávají závažné nezodpovězené otázky.

Jak pravděpodobné je, že by pilot ztratil orientaci, pokud letěl podle přístrojů, což byl podle oficiálních záznamů tento případ? A pokud letoun F-89 vzlétl ke kanadskému C-47, proč i signál z C-47 poté zmizel z radarů?“ ptá se Hall.

Absence trosek jednoho či druhého stroje a neporušená vrstva ledu na jezeře také příliš nenasvědčují teorii o havárii. A v neposlední řadě se proti oficiálnímu vysvětlení staví i samo kanadské letectvo, které opakovaně rezolutně odmítá, že by oním neznámým objektem mohl být jeden z jejich transportních letounů.

Satelitní snímek Hořejšího jezera, foto NASA/Terra-MODIS / Creative Commons / Volné dílo

NEČEKANÝ ZVRAT

Celá záhada se ještě více zamotává v roce 2005, kdy s odvážnou informací přichází mluvčí jisté potápěčské firmy Adam Jimenez a prohlašuje, že při prohledávání dna Hořejšího jezera narazili jeho muži na trosky zřícené stíhačky F-89 z roku 1953.

Aby dokázal, že nejde jen o plané řeči, předkládá i podvodní snímky z místa. Na nich jsou skutečně patrné obrysy stíhačky a nedaleko ní lze na fotografiích rozeznat ještě další objekt nápadně se podobající létajícímu talíři.

Jenže záhy vychází najevo, že šlo o podvrh. Zmiňovaná společnost vůbec neexistuje a Jimenez po tomto odhalení přestává zvedat telefony. Záhada zmizení stíhačky s dvoučlennou posádkou tak zůstává bez vysvětlení. Kam zmizeli Felix Moncla a jeho kolega Robert Wilson?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 73
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 487
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 1.2tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.1tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.1tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]