3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Incident nad Hořejším jezerem: Stíhačka s dvoučlennou posádkou zmizela při honičce s UFO!
Incident nad Hořejším jezerem: Stíhačka s dvoučlennou posádkou zmizela při honičce s UFO!
od 31.5.2022
2.9tis
Stíhací letoun F-89C Scorpion, foto United States Air Force – Menard, David W. / Creative Commons / Volné dílo
296
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Jedné listopadové noci roku 1953 se nad Hořejším jezerem na hranicích USA a Kanady objeví neznámý létající objekt. Stíhačka, která k němu vzlétla, aby prověřila možnou hrozbu, vzápětí beze stopy mizí a do neznáma odnáší i svého pilota a jeho partnera.

Stíhací letoun F-89C Scorpion, foto United States Air Force – Menard, David W. / Creative Commons / Volné dílo Felix Moncla se svou stíhačkou, foto Gordheath / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Zmizela stíhačka ve vodách Hořejšího jezera? Foto Kevstan / Creative Commons / OCC BY-SA 3.0 Satelitní snímek Hořejšího jezera, foto NASA/Terra-MODIS / Creative Commons / Volné dílo

V pozdních večerních hodinách 23. listopadu 1953 radaroví operátoři vzdušné obrany v Michiganu identifikují neobvyklý cíl.

reklama

Objekt nereaguje na opakované výzvy vybízející ho k identifikaci, a proto k němu z letecké základny startuje proudový stíhací letoun F-89C Scorpion. V jeho kokpitu sedí válečný veterán a špičkový pilot poručík Felix Eugene Moncla Jr.

(1926–1953), kterému jako radarový operátor asistuje poručík Robert L. Wilson. Prvním varovným signálem zřejmě mohl být fakt, že Wilson má problém vyhledat objekt, který má konfrontovat, pomocí svého radaru v letounu, neboť zřejmě dochází k nějakému rušení.

Musí ho proto navádět operátoři ze země. Ve výšce asi 2400 metrů nad zemí se letounu podaří přiblížit se k neznámému objektu, aby ho mohl identifikovat. Co se na nebi té noci objevilo? To se nejspíš nikdy nedozvíme.

Než Moncla na tuto otázku stihne odpovědět, zmizí. A s ním i jeho asistent a 16,5 metru dlouhá a 18 metrů široká stíhačka.

DVA BODY SPLYNOU V JEDEN

„Letoun vzlétl ze základny ve 23:22 dne 23. listopadu 1953 na aktivní misi vzdušné obrany, aby doprovodil neznámé letadlo přibližně 160 kilometrů severozápadně od letecké základny Kinross. Letoun byl během akce pod radarovou kontrolou.

reklama

Přibližně ve 23:52 došlo k poslednímu rádiovému kontaktu s radarovou stanicí,“ stojí ve zprávě popisující průběh události. Z té také vyplývá, že ve 23:55, tři minuty po posledním kontaktu a 33 minut po vzletu stíhačky, se odehrálo něco nevysvětlitelného.

Pozemní kontrola sleduje pronásledování neidentifikovatelného objektu Scorpionem na radarové obrazovce, kde se zobrazují jako dva blikající body. Tyto body se pak v určitý okamžik spojí.

Operátoři pozemní kontroly předpokládají, že Moncla zrovna proletěl buď pod, nebo nad cílem, a očekávají, že o chvíli později se Scorpion a neznámý cíl zase objeví jako dva samostatné body. To je ale nestane.

Zůstane jen neidentifikovaný objekt, který posléze z radaru také zmizí. „Žádný další kontakt nebyl s F-89 navázán. Rozsáhlé letecké pátrání nezjistilo žádné stopy po letounu. Letoun a jeho posádka se stále pohřešuje,“ uvádí poněkud zlověstně vojenská zpráva. Kam mohla mohutná stíhačka zmizet?

Felix Moncla se svou stíhačkou, foto Gordheath / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Felix Moncla se svou stíhačkou, foto Gordheath / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

KDE JE FELIX?

Šokovaní operátoři pozemní kontroly se opakovaně snaží navázat kontakt se zmizelým strojem. Jenže jedinou odpovědí jim je hrobové ticho na druhém konci. Rozsáhlá pátrací záchranná akce začíná okamžitě.

reklama

Panuje totiž podezření, že se stíhačka s neznámým objektem mohla srazit a zřítit se do Hořejšího jezera, poblíž něhož k incidentu došlo. Pátrání trvá několik dnů.

Stovky vojáků, policistů i příslušníků Národní gardy pročesávají oblast v okolí Hořejšího jezera a hledají jakékoliv stopy po havárii. Jenže nikde nenachází ani sebemenší náznak, že by zde došlo k pádu letadla.

Hladina jezera je pokrytá neporušenou vrstvou ledu a terén v okolí zůstává zcela nenarušen. Skutečnost, že ani letadlo ani jeho posádka nebyli nikdy nalezeni, vede záhy k teoriím naznačujícím, že mohlo dojít k únosu bytostmi z jiného světa.

Jak jinak si totiž vysvětlit zmizení stíhacího letounu ve vzduchu, aniž by po něm nezůstala jediná stopa?

PODIVNÉ VYSVĚTLENÍ

Hypotézy možného únosu se opírají o důležité zjištění. Oficiální vojenské zprávy totiž skutečně potvrzují přítomnost neznámého létajícího objektu i fakt, že stíhačku ani její posádku se nepodařilo vypátrat.

Armáda nakonec přichází s vysvětlením, podle kterého byl neznámým strojem transportní letoun kanadského královského letectva Douglas C-47 Skytrain. Pilot ve tmě ztratil orientaci a zřítil se.

To, co muži pozemní kontroly sledovali na obrazovce radaru, mohlo podle vyjádření astronoma z Harvardské univerzity Dr. Donalda Menzela (1901–1976) být pouhé echo, tedy jakási fantomová ozvěna zřícené stíhačky, která se posléze spojila s kanadským letounem, jenž se z neznámých důvodů odmítal identifikovat.

Mohlo k takovému nepravděpodobnému řetězci podivných náhod a nešťastných okolností skutečně dojít, nebo s ním americká armáda přišla jen proto, aby zastavila spekulace o nadpřirozeném vysvětlení záhadného zmizení?

Zmizela stíhačka ve vodách Hořejšího jezera? Foto Kevstan / Creative Commons / OCC BY-SA 3.0
Zmizela stíhačka ve vodách Hořejšího jezera? Foto Kevstan / Creative Commons / OCC BY-SA 3.0

OTÁZKY BEZ ODPOVĚDÍ

Americký badatel a ufolog Richard H. Hall (1930–2009) k uvedenému závěru vznáší mnoho opodstatněných námitek. „Co přesně se tu noc stalo, nevíme, jak americké letectvo přiznává, a zůstávají závažné nezodpovězené otázky.

Jak pravděpodobné je, že by pilot ztratil orientaci, pokud letěl podle přístrojů, což byl podle oficiálních záznamů tento případ? A pokud letoun F-89 vzlétl ke kanadskému C-47, proč i signál z C-47 poté zmizel z radarů?“ ptá se Hall.

Absence trosek jednoho či druhého stroje a neporušená vrstva ledu na jezeře také příliš nenasvědčují teorii o havárii.

A v neposlední řadě se proti oficiálnímu vysvětlení staví i samo kanadské letectvo, které opakovaně rezolutně odmítá, že by oním neznámým objektem mohl být jeden z jejich transportních letounů.

Satelitní snímek Hořejšího jezera, foto NASA/Terra-MODIS / Creative Commons / Volné dílo
Satelitní snímek Hořejšího jezera, foto NASA/Terra-MODIS / Creative Commons / Volné dílo

NEČEKANÝ ZVRAT

Celá záhada se ještě více zamotává v roce 2005, kdy s odvážnou informací přichází mluvčí jisté potápěčské firmy Adam Jimenez a prohlašuje, že při prohledávání dna Hořejšího jezera narazili jeho muži na trosky zřícené stíhačky F-89 z roku 1953. Aby dokázal, že nejde jen o plané řeči, předkládá i podvodní snímky z místa.

Na nich jsou skutečně patrné obrysy stíhačky a nedaleko ní lze na fotografiích rozeznat ještě další objekt nápadně se podobající létajícímu talíři. Jenže záhy vychází najevo, že šlo o podvrh.

Zmiňovaná společnost vůbec neexistuje a Jimenez po tomto odhalení přestává zvedat telefony. Záhada zmizení stíhačky s dvoučlennou posádkou tak zůstává bez vysvětlení. Kam zmizeli Felix Moncla a jeho kolega Robert Wilson?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 285
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 1.5tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.6tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.7tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.