Po celém světě jsou rozesety doslova stovky různých otisků částí lidských těl z dávné minulosti. Otázka jejich původu je v mnoha případech záhadou. Nyní se vydáme do slunné Itálie.
V tamější obci Capo di Ponte se nachází kámen s otisky celkem šesti lidských rukou. Jejich majitelé údajně měli mít zázračné schopnosti!
Capo di Ponte je italská obec v údolí Val Camonica, které se nachází v severozápadní Itálii v oblasti Lombardie. V tamější svatyni zasvěcené dvěma zbožným ženám Faustině a Liberatě se nachází uctívaný kámen s otisky šesti lidských rukou.
Místní obyvatelé jsou přesvědčeni, že je zde zanechaly obě světice a jejich opatrovník Marcello. Proč tyto tři osoby otiskly své dlaně do kamene? Odpověď se údajně skrývá v hluboké minulosti.
Nevysvětlitelný vznik
„Nechceme se provdat. Toužíme se zcela oddat Bohu,“ říkají svému otci Giovannatovi jeho dcery Faustina a Liberata. Ten o tom ale nechce ani slyšet, protože pro ně má již vyhlédlé dobře situované nápadníky.
V 6. století žije jeho rodina v italském městě Pianello Val Tidone v provincii Piacenza v severní části země. Obě dívky jsou už od mala neobyčejně zbožné, a když je otec nutí do sňatku, raději uprchnou do nedaleké obce Capo di Ponte.
Tam se jich ujímá vychovatel Marcello. Jednoho dne se stane něco neskutečného. Na Capo di Ponte se údajně řítí krutá záplava, která již předtím smetla několik italských obcí. Obyvatelé se proto rychle scházejí k místnímu kostelu a prosí Boha o pomoc.
Věří, že je vyšší moc zachrání. Neuvěřitelné se prý záhy stává realitou. Před kostelem se totiž nachází obrovský kámen, ke kterému údajně přijdou Faustina, Liberata a Marcello a položí na něj ruce. Tím prý povodeň okamžitě zastaví! Skutečně starobylé otisky na kameni vznikly takovým způsobem?

Jde o pravěké dílo?
Dnes se kámen se šesti otisky lidských rukou nachází v Capo di Ponte ve svatyni sv. Faustiny a sv. Liberaty. Předpokládá se, že prostřední otisky patří vychovateli Marcellovi, protože jsou mnohem větší než ostatní, a pravděpodobně je zde tedy zanechal muž.
Ty zbylé jsou menší a jsou si velmi podobné. Proto převládá přesvědčení, že patří právě zbožným sestrám. Co když ale bylo všechno jinak? „Kámen s otisky zde mohl být dávno před tou zmiňovanou povodní.
Jejich původ bychom mohli vysledovat až do pravěku,“ tvrdí italský archeolog Ausilio Priuli (*1951).
Tajemná šestice otisků by totiž mohla souviset s faktem, že údolí Val Camonica je jedním z největších světových nalezišť pravěkých petrogylfů (obrazů vytvořených opracováním povrchu kamene–pozn. red.). Je jich tu více než 200 000. Mohly být otisky ve skutečnosti vytvořeny uměle?

Nadpřirozená zácharan
Lidé z celého světa se dnes ke kameni chodí klanět, protože věří, že u něj došlo k zázraku. Jakékoli zpochybňování autenticity otisků je pro ně zcela nepřijatelné. Nahrává jim fakt, že v 6. století k záplavě v dané oblasti skutečně došlo.
„Byla to přírodní katastrofa nevídaných rozměrů. Z nevysvětlitelných důvodů se ale vyhnula obci Capo di Ponte,“ říká italský badatel Federico Troletti.
Další důležitá skutečnost se týká faktu, že obě sestry v dané obci opravdu žily a podle dochovaných pramenů je obestírala zázračná aura. Dívkám se prý ve snech zjevoval samotný Ježíš Kristus a komunikoval s nimi. Umožnil jim získat nadlidské schopnosti?
Ještě dnes prý můžete ve svatyni v Capo di Ponte pocítit takřka hmatatelnou mystickou atmosféru. Jako by napovídala, že se zde nachází něco víc než pouhý pravěký kámen s vydlabanými otisky.
Svědčí všechny tyto informace o tom, že se zde v 6. století skutečně odehrálo něco nadpřirozeného?