Nejen vědecký svět žije v roce 2019 historicky prvním snímkem obrovské černé díry nazvané Monstrum. Pořídila ho síť teleskopů poněkud zlověstně nazvaná Event Horizon neboli Horizont události, což je i název známého sci-fi hororu… Předznamenává to špatné zprávy?
Historická fotografie NASA z 10. dubna 2019 vyvolává senzaci i mezi fanoušky záhad. Americký astrofyzig Sheperd Doeleman (*1967) říká:
„Právě jsme spatřili to, co mělo být nespatřitelné.“ S domněnkou o existenci černých děr přichází už v roce 1784 britský učenec John Michell (1724–1793), výpočetně jej později podpoří slavný teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955).
Své jméno dostává tento fenomén v 60. letech, ale až nyní můžeme hledět na hmatatelný důkaz toho, že měli pravdu. Věří se, že tím začíná nová éra vzrušujících vesmírných objevů, ale najdou se i důvody k obavám. Každého zajímá otázka: Co je uvnitř?
Co se skrývá v prostoru s tak silnou gravitací, že naprosto pohlcuje vše, včetně světla?
Jak moc je smrtící?
Podle některých teorií se zde může nacházet portál do jiných dimenzí. Přežil by člověk takovou výpravu? Nemáme nejmenší tušení. Mnozí odborníci tvrdí, že cesta do černé díry by se rovnala rozsudku smrti.
Gravitace je v ní tak mocná, že by se i krev v našem těle zastavila, nebyla by schopna obíhat. Vesmírná loď, včetně svých pasažérů, by se začala protahovat, protože působení gravitačních sil na její přední část by bylo mnohem větší než na část zadní.
Astrofyzici tomuto procesu říkají „špagetyfikace“ a zřejmě si dovedete představit, jak by asi vypadalo takové „špagetyfikované“ lidské tělo a o jak bolestivé a nekonečně dlouhé umírání by šlo.
A pokud by nějakou náhodou člověk toto všechno mohl přežít, zabije ho tak jako tak obrovská dávka radiace sálající z černé díry na světelné roky daleko. K dalším zvláštním efektům obří gravitace černých děr patří schopnost zpomalovat čas.
Čím větší gravitace, tím větší zpomalovací efekt. Takže by astronaut, takto zastavený v čase, cestoval do budoucnosti, protože celý vesmír kolem něj by dál plynul stejnou rychlostí. Jisté je jedno – dřív nebo později lidstvo nahlédne i dovnitř černé díry. Otázkou zůstává, jestli se odtud bude dát dostat i ven.